Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 7032
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Zupa pod kontrolą

Środa, 22 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 22:40
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Zupa pod kontrolą
Fot. tejo
Nie każda placówka sprzedająca lub produkująca żywność ma tak zwany system bezpieczeństwa zdrowotnego zgodny z wymaganiami Unii Europejskiej.

Z danych sanepidu wynika, że wdrożenia HCCP (Hazard Analysis Critical Control Point, jak nazywa się system bezpieczeństwa zdrowotnego żywności) unikają najczęściej mniejsze placówki gastronomiczne oraz sklepy spożywcze.

– Zdarza się jednak, że takiego systemu nie ma w bardziej renomowanych restauracjach – usłyszeliśmy od inspektorów stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Oznacza to, że klienci takich punktów nie mają pełnej gwarancji, że kupowany towar lub spożywane danie im nie zaszkodzi. – W kontrolowanych placówkach często zdarza się, że żywność jest niewiadomego pochodzenia, przechowywana w złych warunkach. Bywa, że personel nie ma książeczek zdrowia, a w kuchni danego lokalu jest po prostu brudno – wynika z raportów.

Jak się dowiedzieliśmy w sanepidzie, polskie prawo wymaga, aby o HCCP postarał się niemal każdy, kto handluje jedzeniem lub produkuje żywność.

Sklepy, hurtownie, bary, restauracje lub szkolne stołówki. Z obowiązku tego zwolnieni są tylko drobni handlowcy, ale i ci muszą mieć książeczkę zdrowia.

Z rozmowy z kilkoma właścicielami jeleniogórskich lokali wynika, że europejskie przepisy niewiele gastronomów obchodzą.
– To tylko zbędna biurokracja. Każdy z naszych pracowników ma aktualną książeczkę zdrowia, a produkty są świeże i dobrze przechowywane – powiedziano nam w jednej z pizzerii. – Tylko prosimy o nie podawanie nazwy, bo jeszcze będziemy mieli kłopoty z sanepidem – usłyszeliśmy.

Z kolei inspektorzy stacji mogą za brak spełnienia europejskich norm nałożyć mandat do 100 złotych. Wielu gastronomom i sklepikarzom bardziej opłaca się zapłacić karę, niż prowadzić zabierającą czas i pieniądze biurokratyczną procedurę wymaganą przez Unię Europejską.

Dopóki nie dojdzie do zbiorowego zatrucia w takich lokalach, odpowiedzialności karnej nie poniosą.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
324
Nigdy
19%
Rzadko
43%
Czasami
25%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group