Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 5906
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zrujnowana pamięć – stare grobowce w rozsypce

Sobota, 24 listopada 2007, 8:30
Aktualizacja: 8:31
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Zrujnowana pamięć – stare grobowce w rozsypce
Fot. rylit
W coraz gorszym stanie są kaplice funeralne wokół kościoła garnizonowego. Mało kto wie, a coraz mniej ludzi pamięta, że był tu cmentarz. Dawną nekropolię bezczeszczą narkomani, pijacy i złodzieje.

Miejsce to mogłoby być perełką w programie wycieczek turystycznych. Unikalny zespół grobowców z XVIII wieku, w których spoczęli bogaci patrycjusze, protestanci, dzięki którym Jelenia Góra ponad dwieście lat temu osiągnęła gospodarczą potęgę, jest ewenementem architektonicznym na Dolnym Śląsku i w Polsce.

O przeszłości tego miejsca dowiemy się, niestety, więcej z książek niż u źródła, czyli na samym byłym cmentarzu. Miejsce odstrasza od dziesięcioleci. Rozkradane kaplice niszczeją, a ludzie zapominają, że mają pod nosem zabytkową atrakcję. Niektóre z kaplic to dzieło samego Martina Frantza, skandynawskiego architekta, który zaprojektował Kościół Łaski – dzisiejszy kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.

Tymczasem zabytkowe rzeźby leżą strącone z cokołów i czekają na konserwatora zabytków lub… na złodzieja. Niektórzy dziwią się, że jeszcze ich nie ukradł. Kaplice się sypią. Remont kilku przeprowadzono kilka lat temu. Od tamtej pory nic się nie dzieje.

Park, który powstał w miejscu dawnej nekropolii, nie należy do miejsc bezpiecznych. W naszej ankiecie, w której Czytelnicy wskazywali zakątki miasta nawiedzane przez chuliganów i przestępców, został wymieniony kilka razy.

W planach jest zamontowanie kamer monitorujących. Ich zakup przewidziano w budżecie na przyszły rok. Nie wiadomo jednak, czy będą remontowane pozostałe kaplice. Przydałaby się także ścieżka edukacyjna po samym parku, dzięki której ludzie dowiedzieliby się więcej o przeszłości tego miejsca. Podobną urządzono w parku na Wzgórzu Kościuszki. Mieszkańcy i turyści bardzo ten pomysł chwalą.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group