Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 9165
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Żółty „grzybek” cieszy oko

Sobota, 28 listopada 2009, 8:55
Aktualizacja: 9:44
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Żółty „grzybek” cieszy oko
Fot. MT
Ekipy remontowe wykorzystują sprzyjającą aurę i kończą prace modernizacyjne wieży widokowej na Wzgórzu Krzywoustego. Popularny „grzybek” już jest lepiej widoczny z daleka dzięki żółtawej elewacji. Według źródeł ikonograficznych tak wieża wyglądała w 1911 roku, kiedy została oddana do użytku.

Remont wieży na Wzgórzu Krzywoustego, popularnej niegdyś Kaizerturm (wieży wilhelmowskiej) rozpoczął się latem tego roku. Jest to część realizacji projektu „Szlakiem Wież Widokowych Pogranicza Polsko-Czeskiego” realizowanego w partnerstwie z Turnovem (Republika Czeska).
Remont kosztuje 600 tysięcy złotych. Z tej kwoty 85 procent to unijna dotacja ze wspomnianego wyżej programu.

Najpewniej już wiosną nikt nie będzie się wstydził zaprowadzić gości na wzgórze, na którym – według legend – Książę Bolesław Krzywousty miał polować na królewskiego jelenia. Zaniedbana wieża odzyska dawną świetność, jaką miała w 1911 roku. Wówczas – po trwającej dwa lata budowie – atrakcję finansowaną ze składek mieszkańców otwarto jako votum na 800-lecie założenia miasta.

Turyści będą mogli odpocząć na kamiennej ławie. Dla gości dostępny będzie przewodnik po wieżach widokowych i strona internetowa w czterech językach.
Przy wieży zamontowana zostanie makieta z panoramą rozciągającą się z jej szczytu. Pozostaje mieć nadzieję, że wyremontowany „grzybek” zachęci do inwestycji w tym miejscu. Aż się prosi o budowę schroniska lub punktu gastronomicznego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group