Kolorado: Zofia Tuła wygrywa pierwsze starty w Kolorado!

Czwartek, 1 czerwca 2023, 21:37
Aktualizacja: 21:39
W środku zwyciężczyni zawodów w Kolorado – Zofia Tuła
Właśnie zakończył się CKS Paddle Fest w miejscowości Buena Vista w stanie Kolorado. Od piątku rozgrywane były tu przeróżne konkurencje kajakowe, pontonowe, surfingowe oraz wysokogórskie biegi. Cała miejscowość żyła wydarzeniem, a publiczność oprócz oglądania zmagań sportowców, relaksowała się i bawiła przy koncertach amerykańskich wykonawców grających country, rock i folk. Całość wydarzenia zakończyły poniedziałkowe rodzinne spływy rzeką Arkansas z atrakcjami i grillem na trasie.

Dla naszych kajakarzy - Zofii Tuły i Tomasza Czaplickiego (Karkonoski Klub Kajakowy Jelenia Góra) najważniejszymi startami na miejscu były rozgrywane zawody z freestyle'u kajakowego. Tegoroczna edycja w odróżnieniu do poprzednich lat zawierała dwa starty w dwóch różnych odwojach (falach) – Top Hole i Comp Hole.

Dodatkowym startem były piątkowe zmagania w Top Hole – bardzo mocnym, szybkim i energicznym odwoju. W amerykańskiej wersji rozgrywanych zawodów freestyle'owych, kajakarze mają przejazdy 60-sekundowe. Części z zawodników w warunkach wysokogórskich ciężko było utrzymać tempo wykonywania figur przez cały przejazd, a już na pewno każdemu brakowało tchu pod koniec. Był to pierwszy start naszych kajakarzy w Buena Vista. Zofia Tuła wykonała trzy solidne przejazdy, ale to drugi z nich dał jej zwycięstwo (783.33 pkt.) i pozwolił nieznacznie wyprzedzić trenującą od dawna w tym miejscu mistrzynię świata juniorek z zeszłego roku, aktualnie seniorkę - Abby Holcombe (750 pkt.). Trzecie miejsce zajęła kilkukrotna mistrzyni świata - Emily Jackson (568.33 pkt.).

W konkurencji mężczyzn Tomasz Czaplicki zajął czwarte miejsce (1518.33 pkt.) za trzecim Kanadyjczykiem Nickem Troutmanem (1673.33 pkt.). Drugie miejsce wywalczył Francuz Tom Dolle (1716.67 pkt.), a pierwszy był Amerykanin Mason Hargrove (1731.67 pkt.).

Zasadnicze zawody freestyle'owe liczące się do Pucharu Kolorado rozegrano w sobotę w Comp Hole. Tutaj również nasza zawodniczka wypadła wyśmienicie, zarówno w eliminacjach, jak i w finale objęła prowadzenie już po pierwszym przejeździe i zwyciężyła zawody (Zofia Tuła – 880 pkt., Emily Jackson – 810 pkt., Abby Holcombe – 673,33 pkt.).

- Cieszę się ze startów w CKS Paddle Fest. W obu zawodach freestyle'u kajakowego wygrałam, ale zabrakło trochę czasu na dokładniejsze przygotowanie i dostosowanie się do wysokości prawie 2,5 tys. m.n.p.m. W tym roku mieliśmy bardzo dużo startów i to nie dało czasu na regenerację, więc ciężko było bardziej poszaleć z przejazdami. Cztery lata temu startowałam tutaj tylko w jednych zawodach freestylowych i udało mi się ustalić nowy rekord kobiet w USA. W tym roku startowałam w dwóch całkiem różnych odwojach we freestyle'u kajakowym, brałam udział w dwóch wyścigach kajakowych i po raz pierwszy w zawodach na wykonywanie figur dotykając kamieni podczas spływania rzeki. W sumie pięć różnych startów w trzy dni. Było znakomicie i cieszę się, że narzuciłam sobie tak mocne tempo. No, ale bicie swojego wcześniejszego rekordu muszę zostawić na następny raz. Na razie celem jest jak najlepsze przygotowanie się to tego sezonu - komentuje Zofia Tuła.

Aktualny wicemistrz świata - Tomasz Czaplicki w drugim starcie stanął po raz pierwszy na podium zawodów w Kolorado. Zajął trzecie miejsce (1496.67pkt) tuż za Francuzem Tomem Dolle (1636.67 pkt.) i zwycięzcą Masonem Hargrove 1851.67 pkt.).

- Jestem już po raz trzeci w Kolorado i w końcu udało mi się wywalczyć tutaj miejsce na podium. Konkurencja jest bardzo silna i to bardzo dobrze wpływa na moje treningi i ogólnie na moje nastawienie do dalszej pracy. Czy chciałbym wygrać w tych zawodach? Oczywiście że tak! Pamiętam jednak o naszych założeniach na ten rok. Jestem jeszcze w trakcie budowania mojej formy na sezon 2023, którego kulminacją będzie start w Mistrzostwach Świata 2013 w Columbus w październiku. Dlatego jak na pierwszy start w warunkach wysokogórskich po niepełnej aklimatyzacji i mając przed sobą jeszcze dużo pracy uważam, że spisałem się dobrze i już nie mogę doczekać się kolejnych treningów i startów w ramach Colorado Cup - ocenia Tomasz Czaplicki.

W ramach festiwalu prowadzona była również klasyfikacja Triple Crown Challenge. W jej skład wchodziły razem oba starty z freestyle'u kajakowego, wynik z wyścigu Numbers Race oraz Three Rock Splat Challenge. Zosia startowała we wszystkich tych konkurencja i zajęła łącznie drugie miejsce. Wygrywając obie imprezy freestyle'owe, zajmując czwarte miejsce w około 2 km wyścigu po przełomach (WW II – WW IV) rzeki Arkansas i uzyskując trzecią notę w „fun event" Three Rock Splat Challenge. Oprócz tego wystartowała w piątek w Pine Creek Race - wyścigu przez bramki na przełomie rzeki o trudności WW V i uzyskała 3, miejsce, remisując lepszym przejazdem z Emily Jackson, która zajęła drugą lokatę oraz wygrała ogólną klasyfikację Triple Crown Challenge.