Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8506
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

LWÓWEK: Znów nawarzą piwa

Niedziela, 13 grudnia 2009, 9:07
Aktualizacja: 9:10
Autor: KAM
LWÓWEK: Znów nawarzą piwa
Fot. KAM
Za kilka tygodni ruszy produkcja chmielowego napitku w lwóweckim browarze. Pracownicy kończą ostatnie konserwacje maszyn produkcyjnych. Właściciel z samorządowcami walczy o powstanie muzeum browarnictwa. Został też uhonorowany wyróżnieniami Bractwa Piwnego i Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

– Odnowiliśmy gruntownie wszystkie maszyny do produkcji piwa, obecnie trwają drobne konserwacje linii produkcyjnej. Kończymy także prace remontowe niezbędne do uruchomienia produkcji – mówi właściciel browaru Lwówek 1209 Marek Jakubiak.

Maszyny od kilku lat nie były używane. Zostały właśnie gruntownie odnowione. Zużyte części zastąpiono nowymi. W głównej hali produkcyjnej trwają ostatnie konserwacje. Jest już zainstalowane każde urządzenie, trzeba jednak poczekać na finał prac remontowych.

Kiedy tylko ruszy produkcja chmielowego trunku zostaną odnowione elewacje wszystkich budynków. Dodatkowo właściciel browaru szykuje wiele niespodzianek dla turystów i klientów browaru. – Zrobimy w tym browarze coś, czego nie ma żaden browar w Polsce. Póki co to tajemnica – mówi Marek Jakubiak.

Nadal trwają bardzo intensywne rozmowy w sprawie powstania muzeum przy lwóweckim browarze. Choć urząd marszałkowski wycofał się z wcześniejszych deklaracji wsparcia, właściciel browaru nie daje za wygraną. Do pertraktacji włączyli się także samorządowcy z Lwówka Śląskiego.

– Regionalne muzea często świeca pustkami, bo ludzie nie chcą w kółko oglądać tych samych wojskowych mundurów. Chcemy stworzyć muzeum browarnictwa, które są rzadkością i to przyciągnie turystów – mówi M. Jakubiak. Właściciel browaru zakupił już sporo eksponatów: są zbiory butelek z lwóweckiego browaru, zdjęcia a pamiątki skupuje od kolekcjonerów. Wszystko znajdzie się w muzealnych gablotach, jeżeli uda się utworzyć placówkę.

Właściciel lwóweckiego browaru otrzymał też prestiżową nagrodę roku od Bractwa Piwnego. Medal o nazwie „Złoty Chmiel” przyznawany jest od 11 lat raz w roku zaangażowanym w propagowanie kultury piwa. Laureat wypromował browar Ciechan i przyczynił się do rozpowszechnienia mody na piwa regionalne. Zasługą M. Jakubiaka jest także odbudowa i uratowanie lwóweckiego browaru. – Nigdy nie spodziewałem się, ze otrzymam tak duże wyróżnienie, dlatego czuję się zaszczycony – mówi nagrodzony. Tegoroczne nagrody przyznane zostały w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Jakubiak dostał też wyróżnienie od Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group