Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 6590
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARKONOSZE: Znaczne zagrożenie lawinowe w Karkonoszach

Wtorek, 24 stycznia 2012, 8:13
Aktualizacja: 11:04
Autor: Accipiter
KARKONOSZE: Znaczne zagrożenie lawinowe w Karkonoszach
Fot. kpnmab
Silny wiatr i postępujący opad śniegu na umiarkowanie związaną pokrywę powoduje ciągły wzrost stanu zagrożenia lawinowego w górach.

Aktualny stan zagrożenia lawinowego oraz potencjalnie niebezpieczne tereny/szlaki można sprawdzić na stronie informacji lawinowej karkonoskiej grupy GOPR. - Pokrywa śnieżna w partiach szczytowych od 30 do 125 cm różnych gatunków śniegu. Śniegu świeżego przewianego, zbitego, gipsu, zmrożonego, na powierzchni 20-50 cm śniegu świeżego przewianego. Wiatr zachodni do 15-20m/sek. Temperatura -5°C,-6°C w partiach szczytowych.

Zejście lawin jest możliwe na stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Ze względu na zmiany kierunku wiejącego wiatru zagrożenia należy spodziewać się na stokach o różnych wystawach, zwrócić uwagę również na zbocza niewielkich form terenu.

- Silny wiatr, transportuje i odkłada śnieg na strony zawietrzne w formie poduszek śniegowych, tworząc swoiste pułapki. Śnieg został odłożony w formacjach wklęsłych, zagłębieniach terenowych, żlebach, jarach na stromych zawietrznych stokach znajdujących się powyżej górnej granicy lasu - czytamy w raporcie GOPR.

W okresie zimy ze względu na zagrożenie lawinowe szlaki prowadzące przez kotły polodowcowe są zamknięte przez dyrekcję Karkonoskiego Parku Narodowego. Grubość pokrywy śnieżnej dochodzi miejscami do trzech metrów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
129
Nigdy
25%
Rzadko
44%
Czasami
19%
Często
12%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group