Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 6773
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zmiany w KPSW przyklepane. Przez oszczędności

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 8 czerwca 2011, 7:28
Aktualizacja: Czwartek, 9 czerwca 2011, 7:40
Autor: Agrafka
Fot. Angela
Już na pewno 1 września zostaną połączone wydziały przyrodniczy i techniczny Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej i zostanie utworzony jeden pod nazwą przyrodniczo–techniczny. Zmiany spowodowane są malejącą liczbą studentów chętnych podjęcia dalszej nauki na wydziale technicznym.

Władze uczelni otrzymały decyzję podpisaną przez podsekretarza stanu profesora Zbigniewa Marciniaka, o połączeniu dwóch wydziałów przyrodniczego i technicznego z dniem 1 września 2011. Powodem podjęcia jest konieczność dostosowania struktury organizacyjnej szkoły do możliwości ekonomicznych, w tym optymalizacji struktury zatrudnienia i racjonalizacji kosztów funkcjonowania.

- Zasadniczym powodem o połączeniu dwóch wydziałów Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, Wydziału Technicznego z Przyrodniczym była kwestia materialna, ponieważ liczba studentów naszej uczelni w przeciągu niespełna 13 lat jej istnienia zmalała. Jeszcze 7 lat temu mieliśmy 4 i pół tysiąca studentów, w tej chwili mamy około 2 i pół tysiąc, a ponieważ najmniejszym wydziałem był techniczny, a w następnej kolejności – przyrodniczy postanowiliśmy je połączyć – tłumaczy dr hab. Henryk Gradkowski, rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze.

Największą jednostką w tej chwili jest wydział humanistyczny. Dotacja ministerialna zależna jest od ilości studentów, więc została drastycznie zmniejszona. Jak mówi rektor, w marcu uczelnia dowiedziała się, że w 2011 roku otrzyma dotację o 1 milion 300 tysięcy złotych mniejszą, co w sposób zasadniczy przesądziło o podjęciu decyzji przez senat uczelni o połączeniu tych wydziałów.

– Nowy wydział będzie nosił nazwę „przyrodniczo-techniczny, nie ze względu na to, że dawny Wydział Przyrodniczy był większy od Technicznego, ale przede wszystkim ze względu na alfabetyczny zapis – dodaje dr hab. Henryk Gradkowski.

Jak zapewniają władze uczelni zmiany nie odczują zbytnio studenci, gdyż wszystkie kierunki zostają utrzymane, a nawet są plany na uruchomienie nowych, a konkretnie kosmetologii. Zmniejszy się jedynie liczba stanowisk kierowniczych, co jest również oszczędnością dla uczelni. Żaden z wykładowców nie zostanie zwolniony z powodu zmiany struktur uczelni. Jedynie mogą się zdarzyć ograniczenia etatów i wypowiedzenia ze względu na braki w naborze. Po raz pierwszy bowiem w zeszłym roku nie został uruchomiony kierunek filologia polska, ze względu na bark kandydatów. Niestety są także kłopoty z naborem na pielęgniarstwo, te braki spowodowane są głównie niżem demograficznym.

- Dzięki oszczędnościom mogliśmy wybudować halę sportową i już teraz trwają prace przy budowie krytej pływali, którą zamierzamy otworzyć za półtora roku – dodał rektor H. Gradkowski.

Umiarkowanego optymizmu władz KWSP nie podzielają studenci, którzy – przypomnijmy – na wieść o planowanych zmianach zorganizowali protest. Wyrazili swoje zaniepokojenie o przyszłość i ewentualne ograniczenia na rynku pracy po ukończeniu wydziału, który nie jest w pełni zgodny z profilem ich zainteresowań.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~dyplomantka 8-06-2011 7:54
"Największą jednostką w tej chwili jest wydział humanistyczny" - no chyba jedna jego odnoga pod nazwą pedagogika, bo fil. germańska chyli się ku upadkowi :-)
~jeleniogórza 8-06-2011 8:37
Władze tej uczelni ,iały pomysł jedynie na siebie, nie zaś na kierunki, które wpisywałyby się w potrzeby regionu i interesowały samych kandydatów. Wyeksploatowana polonistyka, dziennikarstwo, rzecznictwo prasowe. Spojrzyjcie na strone internetową, żeby przekonać się, co za dziennikarze prowadzą tam zajęcia. Tam wszyscy są od wszystkiego ... Przy zaprobacie pana rektora ...
~jan 8-06-2011 9:06
"Jeszcze 7 lat temu mieliśmy 4 i pół tysiąca studentów, w tej chwili mamy około 2 i pół tysiąca'" - to chyba jak najgorzej świadczy o władzach uczelni, które nie potrafią przyciągnąć do PWSZ studentów przez zapewnienie im atrakcyjnych kierunków kształcenia.
~KPSW 8-06-2011 9:16
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=cIpG8hg0blo POLECAM :)
~jan 8-06-2011 10:10
- Dzięki oszczędnościom mogliśmy wybudować halę sportową i już teraz trwają prace przy budowie krytej pływali, którą zamierzamy otworzyć za półtora roku – dodał rektor H. Gradkowski. Pytam tylko dla kogo te inwestycje skoro liczba studentów spadła o połowę ?
~obka 8-06-2011 10:31
kto wziął pieniążki to kieszeni, wie to najlepiej:-) pozdrawiam studentów technicznego, nie łamcie się!
~aniołsmierci 8-06-2011 10:48
dajcie spokoj! uczcie sie lepiej, jestescie przyszloscia naszego kraju!
~do 10:48 8-06-2011 12:08
po tej szkółce na pewno ^^
~Nie rozumiem 8-06-2011 12:47
Jak to jest możliwe, że likwidacja dwu stanowisk kierowniczych spowodowała, że jak mówi rozmówca "- Dzięki oszczędnościom mogliśmy wybudować halę sportową." Ludzie - to jakie oni mieli wynagrodzenia i dodatki, że nie dość, że wybudowano z nich salę gimnastyczną to teraz jeszcze buduje się także basen?! :)
~Sir Galahad 8-06-2011 13:08
Serio jest jak pisze dyplomantka pedagogika to taka potęga a germanistyka ku upadkowi? Najmniejszy jest wydział techniczny? Rany, czyli jak już jest coś potencjalnie wartościowego co by mogło wygenerować wartość dodaną w mieście i regionie to ludzie tego nie wybierają tylko pedagogikę? Katastrofa już na poziomie namysłu nad jakąś strategią na przyszłość. To strasznie smutne, ta taśmowa produkcja pedagogów. Rozwoju, miejsc pracy z tego nie będzie. Czyli ludzie idą na łatwiznę, żeby się nie przemęczać na studiach, a potem są sfrustrowani zachwalając zmywak na Wyspach, czy pracę w butiku w Legnicy. Smutne. Jakaś kampania społeczna w szkołach by się przydała. Nie ma elektronika, powstają klasy dziennikarskie. Kto dzieciakom "robi wodę z mózgu" w naszym regionie? Kuratorium oderwane od życia.
~djKosa 8-06-2011 13:28
A czy w koncu otworzycie kierunek Djowanie?
~do djKosa 8-06-2011 13:48
chyba inżynieria konserwacji powierzchni płaskich
~Czlowiek 8-06-2011 14:09
To nie niz zadecydowal, ale brak perspektyw. Ta uczelnia nie rowijala się i nie rozwija. Wypuszcza absolwentow, ktorzy nie moga znaleźć pracy. O wiele lepiej ma się podobna w Legnicy. Stagnacja i brak zmian.
~Gucci 8-06-2011 14:14
Ja jestem po Kolegium i co? Nikt nie chce zatrudniać osób po jakimś Kolegium... Aktualnie pracuję za granicą poniżej swoich kwalifikacji.
~Joanka 8-06-2011 22:34
Jeżeli kandydaci na studentów nie chcą wybierać ścisłych kierunków, to do kogo pretensje. Młodzi ludzie źle wybierają i masowo studiują kierunki nierentowne, ale to ich wybór. Uczelnia ma wiele propozycji, ale od kandydatów na studentów zależy, które wydziały będą się rozwijały, a które nie. I koło się zamyka.
~Joanka 8-06-2011 22:57
Jeżeli kandydaci na studentów nie chcą wybierać ścisłych kierunków, to do kogo pretensje. Młodzi ludzie źle wybierają i masowo studiują kierunki nierentowne, ale to ich wybór. Uczelnia ma wiele propozycji, ale od kandydatów na studentów zależy, które wydziały będą się rozwijały, a które nie. I koło się zamyka.
~Gap'a 9-06-2011 7:09
A ja już uwierzyłem władzom uczelni, że hala i basen powstają ze środków unijnych (o tym było wile raz pisane na Jelonce), a teraz się dowiaduje, że ze strukturalnych oszczędności. I jak tu miec zaufanie do słów pana profesora? i słowo do ~Joanka. A skąd u licha młodzieź ma wiedzieć, że na uczleni sa kierunki ścisłe? przcież każada reklama dotyczy TYLKO kierunków humanistyczych! To jest świadomy wybór władz uczleni, bo prowadzenie kierunków ścisłych przerasta jej możliwości wieć nalepeij je "zwinąć"
~Sir Galahad 9-06-2011 12:05
Gap teraz to akurat nie wiedza o świecie współczesnym Cię przerosła. Środki UE środkami UE, ale trzeba mieć też wkład własny. Nie wiem czy uczelnia go wygenerowała oszczędnościami czy raczej dostała od miasta, ale trzeba mieć. Taka jest zasada funduszy strukturalnych! Dobre kierunki ścisłe i przyrodnicze powinna uczelnia reklamować. Powinna również stawiać na dobrą, prawdziwą humanistykę (np. germanistyka tutaj miała by sens), bo to też jest potrzebne i przyszłościowe, ale to na litość boską nie jest produkcja pedagogów i nauczycieli w podstawówkach! Uczelnia jest o tyle winna, że ma instrumenty pewnej inżynierii społecznej, tworzenia zachęt. Nie robi tego, bo to taka uczelnia, nastawiona na dydaktykę tylko. Przechowalnia etatów, również dla krewnych i znajomych królika z kuratorium...
~gość12 9-06-2011 22:37
Sorry, uczelnia bardzo dużo robi w promocji kierunków. Sama, jako studentka też to robiłam. Skończyłam pielęgniarstwo. I ja i moje koleżanki pracę dostałyśmy bez problemów. W szpitalu na wejście jest 2100 na rękę. Ale co można poradzić na to, że młodzi ludzie nie wybierają tego zawodu? A pielęgniarek brakuje i zatrudnienie jest pewne. Z tego, co wiem techniczny też się reklamował, ale matematyka w szkole średniej kuleje. Dlatego nie ma chętnych na kierunki ścisłe.
~do | ~gość12 11-06-2011 8:05
Robiłaś sama promocję uczelni? Czy to rola studentów czy wyspecjalizowanych służb? A swoją droga fajnie ci wyszło, zwłaszcza ze w świetle tego co piszą w reportażu, jest kłopot z naborem na pielęgniarstwo. czy w ogóle jest jeszcze ta specjalność?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group