Poniedziałek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 7314
Zalogowanych: 32
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zmiany w centrum: piesi pod specjalnym nadzorem

Sobota, 19 marca 2011, 7:40
Aktualizacja: Niedziela, 20 marca 2011, 8:22
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Zmiany w centrum: piesi pod specjalnym nadzorem
Fot. TEJO
Problem nowy nie jest i poradzić nie może sobie z nim – jak dotąd – żadna ekipa samorządowa. Intensywny ruch aut tam, gdzie praktycznie powinno go nie być, czyli na deptaku miejskim określanym także jako trakt śródmiejski: ulicach 1 Maja i Konopnickiej oraz niektórych sąsiednich. Czy obecnym władzom uda się temu zaradzić?

Zmiany w organizacji ruchu w centrum Jeleniej Góry, które wejdą z dniem 15 kwietnia, z pewnością przyczynią się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa i w dużym stopniu uporządkują komunikację.

To słowa zastępcy prezydenta Jeleniej Góry Huberta Papaja cytowane w komunikacie urzędu miasta. Zmiany mają polegać na określeniu tego obszaru za STREFĘ ZAMIESZKANIA z wszystkimi tego prawnymi konsekwencjami.

Pojęcie „strefa zamieszkania” oznacza, że pieszy w jej obszarze ma bezwzględne pierwszeństwo przed wszystkimi pojazdami (kierujący MUSI ustąpić pieszemu w każdym przypadku). Dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi w takim obszarze bez opieki dorosłych, maksymalna prędkość każdego pojazdu nie może przekraczać 20 km/h, itp.

W Jeleniej Górze „strefa zamieszkania” będzie wytyczona w rejonie placu Ratuszowego, ulicy 1 Maja i Konopnickiej oraz na fragmentach ulic przyległych. Jej granice będą specjalnie oznaczone.

W praktyce oznacza to m.in., że w przypadku jakiejkolwiek kolizji pojazdu z pieszym niemal w każdej sytuacji winny będzie kierujący pojazdem. Oczywiście, w każdym przypadku każdy ewentualny konflikt będzie oceniany indywidualnie, niemniej w „strefie zamieszkania” pieszy jest uczestnikiem ruchu specjalnie chronionym – poinformował Cezary Wiklik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group