Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 7618
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zmagali się z ortografią. Wczoraj w „Handlówce”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 17 lutego 2012, 8:23
Aktualizacja: 8:24
Autor: Petr
Fot. Petr
IX Dyktando Szkół Ponadgimnazjalnych odbyło się wczoraj w jeleniogórskiej „Handlówce”, czyli Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 przy ulicy 1 Maja. – Jak zwykle, impreza miała na celu wyłonienie młodego mistrza ortografii ze szkół z Jeleniej Góry i okolic, jak również propagowanie idei dyktand szkolnych – mówi Mariusz Drapiej, organizator.

Tym razem tematem dyktanda – z którym przyszło zmagać się uczniom liceów i techników z Jeleniej Góry i regionu okazały się „Igrzyska Olimpijskie 2012 roku”. Wśród trudnych słów nie zabrakło nazw własnych takich jak Antigua, Zimbabwe i Mauritius, wyjątków ortograficznych, niespodzianek typu: „śmichy-chichy”, „cha, cha, cha!” itp. Uroczystej inauguracji IX Dyktanda Szkół Ponadgimnazjalnych w ZSLiZ nr 2 dokonali Danuta Pawłowicz, dyrektor placówki, Paweł Domagała – naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Jelenia Góra oraz Mirosława Dzika, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. Gośćmi imprezy byli Jadwiga Dąbrowska – dyrektor II LO im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze i Rafał Fronia – himalaista, który opowiedział uczestnikom o swoich górskich podróżach.

– Tegoroczne dyktando było związane ze sportem. Dlaczego? Ot tak, po prostu, aby zmienić nieco charakter trudności ortograficznych zawartych w tekście. Tym razem, postawiliśmy na nazwy geograficzne, dyscyplin sportowych a także wyrażenia określające potencjalne reakcje kibiców. Myślę, że sam tekst był ciekawy – mówił nam Mariusz Drapiej, nauczyciel polonista w „Handlówce”, jeden z organizatorów.

I dodał: – W dobie zubożenia języka polskiego za sprawą maili czy esemesów propagowanie dyktand szkolnych jest niezwykle ważne. Trzeba uczyć młodzież poprawnej ortografii, a także poprawnej polszczyzny. Bez tego utracimy swoją tożsamość.

Mistrzem ortografii w IX Dyktandzie Szkół Ponadgimnazjalnych została Paulina Olejniczak z II LO im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Drugie i trzecie miejsce zajęli kolejno Anna Kozikowska z „Budowlanki” i Łukasz Szpejda z „Elektronika”. Gratulujemy!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 17-02-2012 11:57
hehe to tak uczą w handlówce ze nikt nie wygrał ;D hahaha.
~~~Agi 17-02-2012 15:12
Czy w tej szkole coś się zmienia? W auli meble pamiętają ...daaaawne czasy- ja już nie chodzę do tej szkoły 20 lat, a "TO" dalej tam jest!!!!!! KATASTROFA, śmierdzi kornikami przez "monitor"!!!!! Pozdrawiam biorących udział w konkursie na mistrza ortografii:)
~Tom 17-02-2012 15:28
I ta "Budowlanka" tak ci tyłek urwała?!? "Handlówka", "Elektronik", "Budowlanka", "Gastronom", "Żerom", "Norwid" tak to działa kochana. Więcej ludzi zna "Budowlankę" niż Śniadeckiego (gwoli ścisłości IV LO)
~... 17-02-2012 20:13
@Tom Gwoli ścisłości to III LO.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group