Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 12947
Zalogowanych: 75
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ziemia obiecana

Czwartek, 24 lutego 2005, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 22 stycznia 2006, 22:00
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
JELENIA GÓRA Mieszkańcy mogą wreszcie kupić grunt, który mają w wieczystym użytkowaniu.

Wczoraj rada miasta przyjęła uchwałę umożliwiającą nabycie praw własności do dzierżaw wieczystych. Czekało na nią wielu mieszkańców. Do wczoraj urzędnicy niechętnie przekształcali dzierżawy we własność. Teraz jeleniogórzanie mogą kupić swoje nieruchomości za dwa procent ich wartości

W Jeleniej Górze problem dzierżaw wieczystych (czyli na 99 lat) ciągnie się od dawna. Pomimo obowiązywania w tej sprawie różnych ustaw, niewielu mieszkańców zdołało nabyć prawa własności. Cały proces był spowalniany przez bałagan prawny i różne urzędnicze interpretacje. Wieloletnie oczekiwania na przekształcenie dzierżaw we własność było w Jeleniej Górze standardem.
Józef Racławski czeka na uwłaszczenie już półtora roku. Swoją działkę podzielił na dwie części. Jedną oddał córce, która wybudowała na niej dom.

– Swoją część przekształciłem we własność już dawno, została połowa działki należąca do córki – mówi Józef Racławski. Przekształcenie ziemi córki we własność ciągnie się jego zdaniem zbyt długo.

– Pewnie, że wolałbym, aby to również była nasza własność. Zwłaszcza że wobec niemieckich roszczeń kwestie własnościowe są dla mnie ważne. W Jeleniej Górze często mówi się o tych roszczeniach – dodaje Racławski. Ma żal do urzędników miejskich, że sprawy z darmowymi przekształceniami zostały wstrzymane i ma nadzieję, że nowa uchwała umożliwi mu szybkie załatwienie sprawy. Jest skłonny nawet zapłacić, byleby dysponować własnością.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy parkujesz samochód pod domem/ blokiem czy w garażu?

Oddanych
głosów
439
Pod domem/blokiem na parkingu
57%
W garażu
34%
W inny sposób
9%
 
Głos ulicy
Za Polskę oczywiście walczyłbym
 
Warto wiedzieć
Ta pozycja snu niszczy kręgosłup, a większość śpi tak codziennie
Rozmowy Jelonki
Julia przed swoim najważniejszym do tej pory startem w szachowej karierze – Olimpiadzie w Kazachstanie
 
Aktualności
Kowary świętowały Barbórkę
 
112
Kompletnie pijany Rumun za kierownicą ciężarówki
 
Karkonosze
Śnieżka z samolotu
 
Karkonosze
W godzinkę do schroniska "Nad Łomniczką" (film)
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group