Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 6090
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zielonomocni w Jeleniej Górze

Środa, 5 grudnia 2018, 8:44
Aktualizacja: Czwartek, 6 grudnia 2018, 7:34
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Zielonomocni w Jeleniej Górze
Fot. Przemek Kaczałko
Urząd Miasta i Miejski Zakład Komunikacyjny w Jeleniej Górze ruszają z kampanią dotyczącą elektromobilności. Wczoraj (4.12) tematem przewodnim szczytu klimatycznego w Katowicach były pojazdy elektryczne w transporcie, a w naszym mieście prezydent Jerzy Łużniak wraz z podległymi pracownikami poinformował o planach inwestycyjnych i edukacyjnych w tym kierunku.

Władze miasta poinformowały podczas konferencji prasowej, że przystępują do sporządzenia Strategii Rozwoju Elektromobliności. Dokument ma pozwolić na uzyskanie większej ilości punktów przy rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie wymiany taboru autobusowego MZK na pojazdy z napędem elektrycznym oraz budowie stacji szybkiego ładowania na pętlach autobusowych i na terenie zajezdni.

Jesteśmy zainteresowani, żeby w Jeleniej Górze pojawiły się samochody elektryczne, a pod względem transportu zbiorowego, żebyśmy wykorzystywali autobusy elektryczne. Złożyliśmy wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie kwotą 50 tys. powstanie strategii rozwoju elektromobilności i ona powstanie bez względu na to, czy dostaniemy dofinansowanie - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Jak zaznaczył Daniel Błażków, kierownik referatu Komunikacji Miejskiej i Zarządzania Ruchem, akcja pod hasłem "Zielonomocni" ma edukować społeczeństwo, przekonywać do korzystania z komunikacji zbiorowej. Zapowiadane są też inwestycje.

W przyszłym roku będą się pojawiać programy, które dofinansują nam zakup autobusów elektrycznych. Koszt jednego to około 2 miliony złotych - mówił Michał Palewicz, główny ekonomista spółki MZK.

Na początek mają być testowane autobusy elektryczne na liniach nr 2, 6, 7, 9, 17 i 26. Zgodnie z wymogami ustawowymi, do 2028 roku 30 procent autobusów miejskich ma być zeroemisyjnych. W przypadku Jeleniej Góry, aktualnie po naszych drogach jeździ 79 autobusów, więc mowa tu o 24 pojazdach do 2028 r. Na pętlach mają pojawić się ładowarki do 800 kW, a w zajezdni do 60 kW. Planuje się, że pierwsze 4 autobusy zostaną kupione w 2020 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

17
65%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
7
27%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1076
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group