Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6428
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zielone światło dla oczyszczalni

Wiadomości: Mysłakowice
Czwartek, 20 grudnia 2018, 6:26
Aktualizacja: Piątek, 21 grudnia 2018, 12:19
Autor: WAC
Fot. WAC
Temat modernizacji oczyszczalni ścieków zdominował przebieg obrad wczorajszej (19.12) nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Mysłakowice.

Głównym powodem, dla którego radni zebrali się wczoraj na sesji było podjęcie uchwały zezwalajacej na obłożenie hipoteką nieruchomości gminnej, co jest zabezpieczeniem kredytów w Narodowym i Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska, zaciągniętych na rozbudowę należącej do Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach.

Uchwałę, która daje zielone światło do rozpoczęcia prac, mysłakowicka Rada Gminy podjęła już drugi raz.
Przypomnijmy. Pierwsza uchwała w tej sprawie została uchylona na ostatniej sesji poprzedniej kadencji samorządu po protestach społecznych. Mieszkańcom Mysłakowic nie podobało się, że w ramach inwestycji, mającej zwiększyć przepustowość obiektu, miała być tez wybudowana instalacja do przerobu odpadów na nawóz. Protestujący obawiali się przykrych zapachów podczas procesu technologicznego. Teraz temat obłożenia gminnej działki hipoteką powrócił, gdyż KSWiK ostatecznie zrezygnował z budowy kontrowersyjnej linii produkcyjnej.

Głosowanie nad uchwałą poprzedziła dość burzliwa, ponad dwugodzinna dyskusja, z żywym udziałem obecnych na sesji mieszkańców oraz zaproszonej prezes zarządu KSWiK Agnieszki Kryszkowskiej. Podczas debaty padało wiele argumentów za i przeciw. Mieszkańcy mieli przede wszystkim zastrzeżenia co do zakresu rozbudowy oczyszczalni, zwłaszcza w sytuacji gdy nie zostały sfinalizowane negocjacje KSWiK z Karpaczem na temat nowej umowy, pozwalającej mu odprowadzać ścieki do oczyszczalni w Mysłakowicach (poprzednia została wypowiedziana przez spółkę wodociągowo – kanalizacyjną i obowiązuje jedynie do końca lutego 2019 r.). Mieli też wiele wątpliwości co do zbyt - ich zdaniem - wysokich stawek cen za odbiór ścieków obowiązujących w ich gminie, w stosunku do tych z Karpacza.

- Dlaczego musimy robić prezent bogatemu Karpaczowi i to jeszcze zastawiając naszą działkę gminną? - pytali mieszkańcy. - Zwłaszcza, że to my, a nie mieszkańcy Karpacza będziemy musieli odczuwać wszelkie niedogodności związane z funkcjonowaniem rozbudowanej oczyszczalni w centrum naszej wsi.

Prezes KSWiK udowadniała, że ustanowienie hipoteki jest jedyną formą zabezpieczenia pożyczki pod modernizację oczyszczalni, jaką akceptują władze Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Jednocześnie argumentowała, że rozbudowa mysłakowickiego obiektu jest absolutnie konieczna, aby płynąca przez teren gminy Łomnica ponownie stała się czysta i aby skończyły się niekontrolowane zrzuty ścieków do tego potoku
W głosowaniu, mimo licznych krytycznych głosów, zdecydowana większość radnych opowiedziała się za ustanowieniem hipoteki na gminnej działce. Za było dziewięcioro radnych, przeciw - troje, zaś troje wstrzymało się od głosu

- To bardzo dobra decyzja – skomentowała krótko wynik głosowania prezes KSWIK A. Kryszkowska. - Świadczy ona o odpowiedzialności większości rady.
- Pragnę podkreślić, że nie jesteśmy przeciw modernizacji oczyszczalni, ale powinna być w rozsądnym zakresie, z pełnym bilansem ścieków, a nie na podstawie zmiennych danych – mówiła Maria Patejuk – Stenzel z rady sołeckiej Mysłakowic. - Oczekiwaliśmy także, że władze gminy powołają niezależnego eksperta, który powie, czy ta technologia jest dobra, czy zła. Aby być pewnym, że taki zakres rozbudowy jest potrzebny.

Twoja reakcja na artykuł?

8
44%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
1
6%
Smuci
0
0%
Złości
8
44%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~Real 20-12-2018 7:09
"Każdy sobie rzepkę skrobie" i 'gmina gminie wilkiem'. W Kotlinie nie było i nie ma pojęcia wartości wspólnej, dalej funkcjonuje XX wieczne, a może XIX wieczne pojęcie konkurencji na poziomie gminnej władzy samorządowej. Buractwo wybrało buractwo i tak 'se rządzą' ;)
~krowienta 20-12-2018 9:50
do: ~Real (7:09)
Obłożenie hipoteką nieruchomości gminnej to coś do czego nie powinno dojść.
~Xyz 20-12-2018 7:25
Brawo biedne gminy zapłacą za oczyszczalnie dla bogatego Karpacza, który będzie płacił 1/4 ceny w porównaniu np z Mysłakowicami. Ktoś może o tym wale zawiadomi CBA lub prokuratora, to niegospodarność i działania na szkodę mieszkańców.
~Kornik 20-12-2018 7:54
do: ~Xyz (7:25)
A wziąłeś pod uwagę, że większość kosztów w cenie ścieków na dzień dzisiejszy to nie koszt oczyszczenia na oczyszczalni tylko koszt przesyłu przez ponad 60 tłoczni/przepompowni. To generuje koszty i będzie generować jeszcze większe, bo coś energia nie chce tanieć.
~Ala 20-12-2018 9:15
Koszty nie mają nic wspólnego z eksploatacją tylko mega pensjami w spółce co??!!!
~Grzes 20-12-2018 9:39
Ale zostaliśmy wkręceni!!! Podobno a właściwie na pewno niema dobrego wyjścia i nie wiadomo komu dziękować za cały ten bajzel. Pewne jest że ryzykowne decyzje poprzednich władz Mysłakowic o przyjęciu takiej a nie innej technologii i lokalizacji oczyszczalni, oraz podłączenie ogromnych producentów ścieków ( Hotel Gołębiewski, Osada Śnieżka w szczycie obłożeń) spowodowały dzisiejszej ekipie decydentów niezmierne kłopoty. Bo przecież działania oczyszczalni miały być proekologiczne, miały przerwać zrzucanie ścieków z gospodarstw domowych bezpośrednio do rzeki i tym argumentowano podjęte działania, a fakty są takie że kiedyś ( przed wybudowaniem oczyszczalni )w rzece Łomnicy pływały ryby i były tam raki które są wyznacznikiem czystości wody, a dzisiaj płyną ścieki wypuszczane w skondensowanej postaci przez "oczyszczalnię". Piszę w cudzysłowiu bo najbardziej ustrojstwo to oczyszcza ludzi z pieniędzy które pobiera jako należne sobie opłaty za czynioną ku naszej radości pracę. Liczę na rozsądek i monitorowanie sytuacji przez władze Gminy, mam nadzieję że władza zostawi sobie "furtkę" pozwalającą na korygowanie w interesie mieszkańców działań KSWiK. Uważam że Mysłakowice nie mogą być jedynym zakładnikiem nietrafionych decyzji technicznych i biznesowych zarządu KSWiK.
~Real 20-12-2018 14:59
do: ~Grzes (9:39)
Decyzją podjęli partyjniacy w obu gminach, konkretnie SLD, jeszcze konkretniej byłe PZPR, jeszcze konkretniej... 'Wybieraliśta' towarzyszy to mamy bajzel, jak to drzewiej za komuny bywało ;)
~ 20-12-2018 15:36
do: ~Real (14:59)
Grzesiu, w Kotlinie jeleniogórskiej nie ma już SLD. Dokonali samounicestwienia. Śladowe ilości są jeszcze w Jeleniej Górze.
~Real 20-12-2018 15:39
do: ~ (15:36)
Ale było u władzy, decyzja podłączenia wszystkiego co się wybuduje w okolicy do Mysłakowic to ich decyzja, o ile pamiętam sprzed 8 lat ;)
~adi 20-12-2018 9:46
Dlaczego Karpacz nie wybuduje sobie własnej oczyszczalni, zwłaszcza że ciągle przybywa tam wiele dużych hoteli.
~ 20-12-2018 11:14
do: ~adi (9:46)
To samo pytanie mnie nurtuje, dlaczego bogaty Karpacz z hotelowymi molochami i ciągle powstającymi jak grzyby po deszczu nowymi nie wybuduje własnej oczyszczalni!?
~Real 20-12-2018 15:07
do: ~ (11:14)
...Przecież nikt nad tym nie panował i nie panuje, ani nad chaotyczną zabudową, ani przewidzeniu temu, że będzie potrzebne więcej wody, a więc i ścieków. Przecież tutaj rządziły cepy, które dopiero co przesiadły się z furmanek na automobile, a Wy wymagacie perspektywicznego myślenia. Górna granica perspektywicznego myślenia cepów to... i tak daje z górką, rok !
~ 20-12-2018 16:32
do: ~Real (15:07)
Albo inaczej, a może to jednak było przemyślane, czyli Karpacz tak naprawdę ma "swoją" oczyszczalnię, ale nie u siebie?Biorąc pod uwagę, że cała gmina Mysłakowice ma niespełna 10 tys. mieszkańców, plus kilka, kilkanaście tys. turystów rocznie, a mający około 5 tys. stałych mieszkańców Karpacz, ale rocznie turystów odwiedzających go są setki tysięcy to wygląda jakby to była bardziej oczyszczalnia Karpacza tylko, że na terenie gminy Mysłakowice.Sprytne, takie kukułcze jajo?
~Real 20-12-2018 18:07
do: ~ (16:32)
...Dalej rozumujesz w typowych tutaj kategoriach, konkurencja, konkurencyjna gmina, a że akurat Real się nie szczypie, to kto kogo bardziej zrobił w ch.... kto był cwaniakiem, a kto f...rem. Na poziomie prywatnym, na poziomie przedsiębiorców to jeszcze zrozumiem, ale na poziomie władz samorządowych za nasze pieniądze ? Bezkarna ta polityczna tłuszcza, to i wszelkiej maści darmozjady pchają się tam jak mogą.
~Gosc 21-12-2018 1:20
do: ~ (16:32)
To skandal!!!!kiedy gmina uporządkuje sprawę mieszkańców którzy odprowadzają scieki do rzeki nic za to nie płacąc i śmieją się z tych którzy się podłączyli do ka...lizacji urzędnicy nic nie robią s tym kierunku a wójt skoro wygral to niech się za to weźmie
~Cxxx 20-12-2018 9:46
Porażka.Wójt nie będący mieszkańcem Gminy w ogóle nie broni mieszkańców.Radni z ugrupowania wójta nie identyfikują się z problemem inni są zastraszani . Wynikiem czego fundują Karpaczowi oczyszczalnię za pieniądze mieszkańców Myslakowic.Nikt z zainteresowanych usilnie rozbudową oczyszczalni z KSWIK nie jest mieszkańcem Gminy Mysłakowice nawet zarząd spółki przeniósł siedzibę do Jeleniej Góry . Tak więc z emisją odorów i problemami zostaną tylko mieszkańcy .Całkowity brak odpowiedzialności na długie lata i konsekwencje na pokolenia.
~Mixteci 20-12-2018 12:47
GWIZDY!!! dla wójta z Mysłakowic który sprzedał mieszkańców gminy z takimi decyzjami z tą oczyszczalnią. GWIZDY!!!!! dla burmistrza Karpacza który ściemnia a Karpacz powinien obowiązkowo wybudować nową większą oczyszczalnię lub całkowicie zakazać budować molochów. Wystarczy pójść pod Karpacką oczyszczalnię i nagrać jak to zabija się całkowicie ekologię i wypuszczają do rzeki ścieki.
~ 20-12-2018 13:01
UWAŻAM, że radni podjęli słuszną decyzję, która pozwala mieszkańcom gminy nadal funkcjonować w świecie paradoksów. Dolina Pałaców i Ogrodów współgra z powiatowym wysypiskiem śmieci oraz centralnym szambem. Jest nadzieja, że niebawem wznowi wydobycie glinki na nocniki kopalnia w Karpnikach, upiększając swoją aktywnością krajobraz pod Skalnikiem w sąsiedztwie Szwajcarki w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Radnym i Zarządowi Gminy Mysłakowice serdeczne życzenia Świąteczne i Noworoczne dalszych trafnych decyzji. Wszak twórcze dzieło jakim jest świat paradoksów to domena mysłakowickich samorządowców
~Gość 20-12-2018 17:47
To jest skadal niech się wypowiedzom mieszkancy . Wstyt mieć takiego wójta to była zagrywka ma sfojch radnych i robiom pod jego dyktando. Trzeba referedum niech mieszkancy za decydują a nie zniszczyć nas opłatami za ścieki odwołać wójta i skarbnika a nie znów zwożić odpady zkarzdej oczyszczalni bronmy Mysłakowice bo latem bedzie tragedja z oczyszczalni.
~Gość 20-12-2018 17:52
Dlaczego w artykule nie ma zawartej informacji odnośnie kar nałożonych na Gminę jeśli nie ruszy modernizacja oczyszczalni. Są to tysiące złotych dziennie.
~Gość 20-12-2018 17:59
Nowy z piechowic obiecywał ludziska wyjście z Kswik! Jacuś fantasta
~Sąsiadka z Karpacza 20-12-2018 18:32
Od ok. dwóch lat (może i dłużej ...) na jeleniogórskich portalach pojawia się temat oczyszczalni w Mysłakowicach, powiem mieszkańcom tej miejscowości tak - czytam Państwa komentarze i żal mi Was, jesteście tacy bezradni...
~Znawca 20-12-2018 19:07
No ktoś głosował na tego wójta i radnych,głosowanie powinno być jawne,referendum to jedyny sposób na wycofanie się z pomysłu
~ 20-12-2018 20:15
do: ~Znawca (19:07)
Tak głosowali, że np. wójt wygrał już w pierwszej turze zdobywając ponad 53% głosów.Tylko pogratulować mieszkańcom gminy, którzy głosowali na wójta "trafnego" wyboru.
~Gość 20-12-2018 20:14
Poco niszczom naszom pieknom gmine . Bedzie jeszcze lepsz smrud panu wójtowi pod domem wybudujcie . Idzmy na referedum dopuki nie jest zapuźno
~Grześ 20-12-2018 20:22
Odczepcie się ludzie od wójta. To nie on jest twórcą problemu tylko władze z poprzednich rozdań. I wcale nie było to sld. Przypomnijcie sobie kto decydował o dzisiejszym stanie rzeczy. Po prostu przegrzano inwestycyjnie Karpacz , zbudowano Osadę Śnieżka w Łomnicy i efekty podrzucono Mysłakowicom które czy chcą czy nie, mają to jak ktoś nazwał kukułcze jajo. Teraz chodzi o taki mechanizm, aby nie trzeba było przez lata domagać się naprawy sytuacji, tylko aby wójt Mysłakowic miał do dyspozycji "kurek" na rurze ze ściekami i mógł zmusić władze Karpacza do solidarnych i odpowiednio wycenionych działań. Nie piszcie zatem głupich komentarzy w typie jak mu dowalić, tylko dajcie dobrą radę jak wyjść z problemu i spowodować by rzeka ożyła i zniknął fetor z okolicy obecnej oczyszczalni.
~Real 20-12-2018 20:47
do: ~Grześ (20:22)
Podwyższyć opłaty za ścieki razy dwa, albo razy dwadzieścia, jak to tam księgowej wyjdzie. Kasować ścieki jak za oczyszczone, a wywalać nieoczyszczone do rzeki, złoty interes dziwne, że jeszcze w Las Vegas na to nie wpadli. Paru ludków z Mysłakowic coś tam pokrzyczy, ale biznes is biznes. Szczerze odp. co można zrobić, ogłosić upadłość lokalnego samorządu i lokalnego myślenia samorządowego. Dziwne że UE na takie szambo pozwala, bo lokalni decydenci to jedna klika.
~Coraz młodsi umierają 20-12-2018 20:50
jakim prawem wydajecie wyrok na jakość życia i zdrowia nie tylko mieszkańców Kostrzycy ale i okolic. Kto odpowie, za skaracanie nam życia? każda nawet naj naj najnowocześniejsza spalarnia emituje do otoczenia, mało mamy czyników negatywnych determinijących wysoość wskażnika śmiertelności na naszym terenia? Wasze dzieci wnuczki też będą tym dotkniete, zainteresujcie się mądre głowy, na jakie odległości wiatr niesie śmiercionośne, bo szkodliwe dla zdrowia, powstałe w wyniku spalania czynniki. n/ie ma nic cenniejszego od zdrowia, sznujcie nasze zdrowie. Będziecie płacić odszkodowania? Pozew zbiorowy za te decyzje, ma uzasadnienie, nie dajcie się, walczcie z bezmyślnością.
~jamjesttu 21-12-2018 8:08
A smrod jak byl,tak bedzie. Tylko ze jeszcze wiekszy. I rzeczka bedzie jeszcze bardziej zanieczyszczana. Zlewaja do niej scieki i zlewac beda. Grunt to kasiura dla decydentow. Szlam i odpady to w gminie sa
~Gość 21-12-2018 10:12
Poco było przed wyborami obiecywane a teraz panie orman potrzeba utrudniać życie. Weś zrób choć jednom dobrom rzecz dla naszej gminy i ogłoś referedum niech mieszkacy się wypowiedzom.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group