Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 8 lipca
Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza
Czytających: 5555
Zalogowanych: 26
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Zielone miasto na zdrowie

Poniedziałek, 26 lutego 2018, 6:31
Aktualizacja: Środa, 28 lutego 2018, 11:44
Autor: TS
Region: Zielone miasto na zdrowie
Fot. TS
Miejska zieleń oraz okoliczne lasy i grunty stają się w dzisiejszych czasach coraz częściej ofiarami intensywnego rozwoju terenów miejskich. Niestety, jeden z czynników determinujących ludzkie zdrowie przegrywa z perspektywą zysku towarzyszącą nowym inwestycjom czy perspektywą dynamicznego rozrostu miasta, zaś nieumiejętne planowanie zadrzewień staje się często przyczyną eliminacji roślinności z miejskiej przestrzeni. Utrata możliwości kontaktu z naturą, szczególnie w betonowym otoczeniu, nie pozostaje obojętna dla zdrowia i samopoczucia ludzi.

NATURALNA KLIMATYZACJA
Przede wszystkim miejska roślinność w znacznym stopniu wpływa na poprawę zanieczyszczonego miejskiego powietrza. Zarówno drzewa, jak i popularne i lubiane rośliny doniczkowe świetnie radzą sobie z oczyszczaniem naszego powietrza, np. z formaldehydu. Rośliny zatrzymują kurz, oczyszczają wody gruntowe. Większa liczba drzew to oczywiście większa ilość produkowanego tlenu. Dzięki odparowywaniu wody z drzew w lecie, powietrze w centrum miasta ma szansę być istotnie nawilżone, a co za tym idzie zmniejsza się ilość zużywanej energii. Również w lecie bliskość drzew to szansa na schronienie w cieniu i ucieczkę przed palącym Słońcem oraz ochrona nawierzchni asfaltowych przed przegrzaniem. Rośliny stanowią zatem „naturalną klimatyzację”.

REKREACJA I RELAKS
Nie bez powodu większość mieszkańców miast z radością przyjmuje wiadomość o dostępie do parku czy lasu w swoim otoczeniu. Kontakt z zielenią i przyrodą pozwala na obniżenie poziomu stresu, ukojenia nerwów, wyciszenie. Odpowiednio zagospodarowana i dostępna roślinność stanowi też możliwość do kontaktu z różnymi gatunkami zwierząt, np. ptaków na drzewach, wiewiórek w parkach. Nie trzeba przypominać, że dla człowieka jest to dodatkowa szansa na odreagowanie negatywnych emocji i relaks.

EDUKACJA NAJMŁODSZYCH
Dodatkowo musimy pamiętać, że dla najmłodszych mieszkańców miast przestrzeń takiej zieleni to często jedyna możliwość kontaktu z przyrodą. Świadome i umiejętne zagospodarowanie miejskich parków czy ogrodów spełnia zatem również rolę edukacyjną i pozwala dzieciom na poznanie walorów przyrody, różnej roślinności czy gatunków zwierząt. Może być tez okazją do uświadomienia jak istotna jest ochrona zasobów przyrodniczych okolic.

Pamiętajmy: rozwój miasta i regionu to nie tylko nowe zakłady, drogi czy budynki mieszkalne. Bliskość przyrody poprawia nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, oczyszcza powietrze, którym oddychamy, sprzyja naszemu poczuciu zadowolenia. Zadbajmy o zieleń wokół nas i w Karkonoszach. Zadbajmy o zdrowie nasze i naszych dzieci. Korzystajmy z każdej możliwości kontaktu z okoliczną przyrodą. Uczmy nasze dzieci jak dbać o wyjątkową naturę Dolnego Śląska.

Publikacja sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

Publikacja zrealizowana przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego

Poglądy autorów i treści zawarte w publikacji nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
720
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Mauzoleum w Maciejowej… czyli karkonoskie Hollywood
 
Jeleniogórskie ulice
Szyk, elegancja i sport w jednym – ulica Złotnicza w Jeleniej Górze
 
Gruzrobota
Trwa wielki remont drogi nr 366
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group