Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 7862
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zespół Perfectum (znowu) w deszczu nagród

Sobota, 24 listopada 2018, 6:16
Aktualizacja: Poniedziałek, 26 listopada 2018, 7:19
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Zespół Perfectum (znowu)  w deszczu nagród
Fot. Uzyczone - archiwum Perfectum
Wielopokoleniowy jeleniogórski zespół Perfectum w ostatnich dniach został zdobywcą nagród we wszystkich kategoriach na XIX Przeglądzie Form Wokalnych w Lubinie. Sukces wyśpiewali: Alfreda Rękowska, Alicja Mazuro, Małgorzata Mitraszewska, Sławomir Darul i Anna Czajewicz. – To już kolejny nasz wielki sukces, który daje nam siłę do dalszej, ciężkiej pracy – mówi Alfreda Rękowska, założycielka i szefowa zespołu.

Na XIX Przeglądzie Form Wokalnych w Lubinie jeleniogórzanie zaśpiewali regulaminowe dwie piosenki.

– Wybraliśmy „Tak bardzo wierzę w nas” Zbigniewa Wodeckiego oraz przebój z dawnych lat „Żeby się ludzie kochali” Zbigniewa Kurtycza i Barbary Dumin – opowiada Alfreda Rękowska. – Nasz występ wzbogaciliśmy toastem z różami, co wszystkim bardzo się spodobało – dodaje artystka.

Zespół Perfectum działa od 28 lat. Założyła go emerytowana obecnie nauczycielka muzyki Alfreda Rękowska, która pracowała najpierw w Szkole Podstawowej w Mysłakowicach, a następnie w Szkole Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze. Najmłodszy uczestnik zespołu ma siedem lat, najstarszy – 80 lat. Obecnie stały skład zespołu stanowi 10 osób, ale cały czas liczba uczestników się zmienia. Od tego roku zespół ma również menadżera, którym został Jerzy Wrona (emerytowany członek zarządu MZK), który zajmuje się kontaktami z mediami, obsługą techniczną, ale również występuje na scenie.

- Jest to zespół wielopokoleniowy, wykonujący popularne i lubiane piosenki, przeboje z różnych okresów. W swoim repertuarze mamy muzykę pop, rock i reggae, wszystko w mojej aranżacji przygotowanej tak, by swoje umiejętności wokalne mogli zaprezentować i ci najmłodsi, i ci bardziej doświadczeni artyści – mówi Alfreda Rękowska.

Na swoim koncie zespół Perfectum ma również inne nagrody zdobyte w przeglądach wokalnych, w tym m.in. Puchar Prezydenta Lublina (2015) czy Puchar Prezydenta Głogowa. Pucharu z Jeleniej Górze jeszcze nie mają, ale tylko dlatego, że tu takie przeglądy nie są organizowane. Za to w 2015 roku Alfreda Rękowska otrzymała Złotą Odznakę Zasłużonej dla Województwa Dolnośląskiego.

Alfreda Rękowska - "Zwykła - niezwykła" Jelonki.com
Przypominamy, że Alfreda Rękowska została zgłoszona przez Czytelników do grona „Zwykłych – niezwykłych” Jelonki.com. Emerytowana nauczycielka muzyki od 28 lat z wielkim zapałem i zaangażowaniem organizuje wieczory wspólnego śpiewania, promując uzdolnionych mieszkańców regionu. Zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych.
Z Częstochowy do Jeleniej Góry Alfreda Rękowska przyjechała w 1946 roku jako siedmioletnia dziewczynka. – Od początku zakochałam się w tym mieście i nie zamieniłabym go na żadne inne – mówiła. Jako jedyna z dziewięciorga dzieci państwa Rękowskich zawodową ścieżkę związała z muzyką. – Muzyka to największa miłość mojego życia, dla niej poświęciłam wszystko, nigdy nie założyłam rodziny – przyznaje nasza bohaterka. – Talent zapewne odziedziczyłam po mamie, która śpiewała w chórze kościelnym w Częstochowie. Tata z kolei był rzemieślnikiem, naprawiał broń – dodaje jeleniogórzanka.
Muzyczny talent pani Alfredy odkryła dyrekcja szkoły w Mysłakowicach, gdzie nasza bohaterka po skończeniu Liceum Pedagogicznego w Szklarskiej Porębie pracowała jako nauczycielka wychowania fizycznego. – Grałam, śpiewałam i tańczyłam od najmłodszych lat – mówi pani Alfreda. – Któregoś dnia dyrekcja szkoły zawołała mnie do gabinetu i zaproponowała mi nauczanie muzyki. Zgodziłam się i podjęłam studia w tym kierunku – wspomina jeleniogórzanka.
Swoją pasję realizowała nie tylko na lekcjach muzyki z dziećmi, ale również na zajęciach pozalekcyjnych: na kółkach zainteresowań muzyki i tańca, prowadząc chór szkolny, zajęcia muzyki dawnej, przygotowując choreografię do wydarzeń szkolnych, a także akompaniując w mysłakowickim domu kultury. – Ta muzyka zawsze była w moim życiu obecnym, zawsze grała mi w duszy – mówi Alfreda Rękowska.
Po przejściu na emeryturę pani Alfreda założyła wielopokoleniowy zespół Perfectum. W zależności od okoliczności i repertuaru występują dzieci, młodzież, dorośli, a także seniorzy. – Ja dla nich aranżuję znane przeboje muzyki pop, rock, a ostatnio również reggae. Do śpiewania włączam publiczność. Ale przede wszystkim wyszukuję i szlifuję muzyczne talenty. Pod moim okiem rozwijało się wiele osób, w tym Sebastian Rutkowski, którego przygotowywałam do telewizyjnego programu Must Be The Music – Tylko Muzyka. Sebastian zachwycił jurorów piosenką Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Zanim jednak trafił do programu występował z nami w Filharmonii Dolnośląskiej, Głogowie czy Lublinie zdobywając z naszym zespołem wiele nagród. Ale nie tylko on wybił się i zachwyca swoim talentem. Wiele prowadzonych przeze mnie osób śpiewa w chórkach znanych muzyków. Inni swoje talenty prezentują na wieczorach wspólnego śpiewania, które zostały stworzone właśnie w celu prezentowania uzdolnień artystycznych – dodaje.
Pani Alfreda jest także inicjatorką cyklicznych spotkań „Rozśpiewana Jelenia Góra”. Często jest zapraszana jako jurorka, konsultantka, prowadziła zajęcia na Uniwersytecie III Wieku.
Za swoją działalność w 2015 roku Alfreda Rękowska została odznaczona Honorową Złotą Odznaką Zasłużonej dla Województwa Dolnośląskiego.
- Moje życie to ciągła służba innym, wynajdowanie i rozwijanie ich talentów muzycznych czy tanecznych. W swojej działalności kieruję się cytatem Alberta Einsteina „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" – podsumowuje Alfreda Rękowska.

Twoja reakcja na artykuł?

16
73%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group