Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13423
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zespół Jeleniogórzanie w nowym stowarzyszeniu. Będzie łatwiej działać

Czwartek, 7 marca 2013, 7:45
Aktualizacja: 7:47
Autor: Mea
Jelenia Góra: Zespół Jeleniogórzanie w nowym stowarzyszeniu. Będzie łatwiej działać
Fot. Archiwum Jelonki.com
Powstało nowe Stowarzyszenie Kultury Ludowej „Jeleniogórzanie”, które działa przy Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu w Jeleniej Górze. – W stowarzyszeniu jest 19 osób i większość należy do zespołu folklorystyczno–ludowego „Jeleniogórzanie” – mówił Marian Zdybał, kierownik zespołu i prezes stowarzyszenia.

Ludowy zespół „Jeleniogórzanie” znany jest mieszkańcom nie tylko Jeleniej Góry i powiatu, ale również województwa dolnośląskiego. W momencie powstania, czyli w 1983 r., nazywał się Karkonosze od Spółdzielni Inwalidów, w której pracowali ci regionalni artyści. Na Dolnym Śląsku o grupie zrobiło się głośno już w 1986 r., kiedy, jeszcze jako Karkonosze, wygrała dolnośląski konkurs Twórczości Artystycznej Spółdzielczości Inwalidzkiej i zdobyła Puchar Prezydenta Miasta Ząbkowice Śląskie.

- Startowaliśmy też w konkursie Radia Wrocław w 2008 r., w którym zajęliśmy pierwsze miejsce, dzięki czemu udało nam się nagrać w tym radiu własną płytę. Wystąpiliśmy też w specjalnym koncercie – mówił Marian Zdybała.

Zespół Jeleniogórzanie od 1990 r. działa przy Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu. Obecnie składa się z 17 osób. – Dzięki rejestracji stowarzyszenia będziemy mogli starać się o dotacje m.in. z Urzędu Miasta w Jeleniej Górze na naszą działalność – podkreślił Marian Zdybał.

- W stowarzyszeniu będziemy zajmować się tym, co do tej pory, czyli promocją kultury ludowej i polskich tradycji, a także wsparciem osób niepełnosprawnych oraz wykluczonych społecznie - dodał.
Pierwsze działania stowarzyszenia są już zaplanowane. – Po świętach wielkanocnych zaprezentujemy w ODK spektakl muzyczno-teatralny o tradycjach wielkanocnych - powiedział prezes nowego stowarzyszenia.

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1144
Tak
11%
Nie
62%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
 
112
Zderzenie na Mickiewicza
 
112
Dym z komina
 
112
Akcja "Gruchot"
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group