Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 2762
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zespół Jeleniogórzanie w nowym stowarzyszeniu. Będzie łatwiej działać

Czwartek, 7 marca 2013, 7:45
Aktualizacja: 7:47
Autor: Mea
Jelenia Góra: Zespół Jeleniogórzanie w nowym stowarzyszeniu. Będzie łatwiej działać
Fot. Archiwum Jelonki.com
Powstało nowe Stowarzyszenie Kultury Ludowej „Jeleniogórzanie”, które działa przy Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu w Jeleniej Górze. – W stowarzyszeniu jest 19 osób i większość należy do zespołu folklorystyczno–ludowego „Jeleniogórzanie” – mówił Marian Zdybał, kierownik zespołu i prezes stowarzyszenia.

Ludowy zespół „Jeleniogórzanie” znany jest mieszkańcom nie tylko Jeleniej Góry i powiatu, ale również województwa dolnośląskiego. W momencie powstania, czyli w 1983 r., nazywał się Karkonosze od Spółdzielni Inwalidów, w której pracowali ci regionalni artyści. Na Dolnym Śląsku o grupie zrobiło się głośno już w 1986 r., kiedy, jeszcze jako Karkonosze, wygrała dolnośląski konkurs Twórczości Artystycznej Spółdzielczości Inwalidzkiej i zdobyła Puchar Prezydenta Miasta Ząbkowice Śląskie.

- Startowaliśmy też w konkursie Radia Wrocław w 2008 r., w którym zajęliśmy pierwsze miejsce, dzięki czemu udało nam się nagrać w tym radiu własną płytę. Wystąpiliśmy też w specjalnym koncercie – mówił Marian Zdybała.

Zespół Jeleniogórzanie od 1990 r. działa przy Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu. Obecnie składa się z 17 osób. – Dzięki rejestracji stowarzyszenia będziemy mogli starać się o dotacje m.in. z Urzędu Miasta w Jeleniej Górze na naszą działalność – podkreślił Marian Zdybał.

- W stowarzyszeniu będziemy zajmować się tym, co do tej pory, czyli promocją kultury ludowej i polskich tradycji, a także wsparciem osób niepełnosprawnych oraz wykluczonych społecznie - dodał.
Pierwsze działania stowarzyszenia są już zaplanowane. – Po świętach wielkanocnych zaprezentujemy w ODK spektakl muzyczno-teatralny o tradycjach wielkanocnych - powiedział prezes nowego stowarzyszenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group