Poniedziałek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 1935
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zespół Jeleniogórzanie w nowym stowarzyszeniu. Będzie łatwiej działać

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 7 marca 2013, 7:45
Aktualizacja: 7:47
Autor: Mea
Fot. Archiwum Jelonki.com
Powstało nowe Stowarzyszenie Kultury Ludowej „Jeleniogórzanie”, które działa przy Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu w Jeleniej Górze. – W stowarzyszeniu jest 19 osób i większość należy do zespołu folklorystyczno–ludowego „Jeleniogórzanie” – mówił Marian Zdybał, kierownik zespołu i prezes stowarzyszenia.

Ludowy zespół „Jeleniogórzanie” znany jest mieszkańcom nie tylko Jeleniej Góry i powiatu, ale również województwa dolnośląskiego. W momencie powstania, czyli w 1983 r., nazywał się Karkonosze od Spółdzielni Inwalidów, w której pracowali ci regionalni artyści. Na Dolnym Śląsku o grupie zrobiło się głośno już w 1986 r., kiedy, jeszcze jako Karkonosze, wygrała dolnośląski konkurs Twórczości Artystycznej Spółdzielczości Inwalidzkiej i zdobyła Puchar Prezydenta Miasta Ząbkowice Śląskie.

- Startowaliśmy też w konkursie Radia Wrocław w 2008 r., w którym zajęliśmy pierwsze miejsce, dzięki czemu udało nam się nagrać w tym radiu własną płytę. Wystąpiliśmy też w specjalnym koncercie – mówił Marian Zdybała.

Zespół Jeleniogórzanie od 1990 r. działa przy Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu. Obecnie składa się z 17 osób. – Dzięki rejestracji stowarzyszenia będziemy mogli starać się o dotacje m.in. z Urzędu Miasta w Jeleniej Górze na naszą działalność – podkreślił Marian Zdybał.

- W stowarzyszeniu będziemy zajmować się tym, co do tej pory, czyli promocją kultury ludowej i polskich tradycji, a także wsparciem osób niepełnosprawnych oraz wykluczonych społecznie - dodał.
Pierwsze działania stowarzyszenia są już zaplanowane. – Po świętach wielkanocnych zaprezentujemy w ODK spektakl muzyczno-teatralny o tradycjach wielkanocnych - powiedział prezes nowego stowarzyszenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~folk 7-03-2013 9:08
Powodzenia!
~ 7-03-2013 10:34
to może tak trochę wyjść po za ramy działalności i podgrzać społeczeństwo do odzyskania woj Jeleniogórskiego
~JELENIOGÓRZANKA 7-03-2013 12:01
MARIAN BRAWO, MNIEJ O CHOROBACH BĘDZIESZ MYŚLAŁ, BRAWO
~avo 7-03-2013 19:55
Marian , nie osmieszaj sie z plyta w Radiu Wroclaw . Tam wygrywaja ci , ktorzy sami sobie wysla najwiecej sms--ow. Czyli kupia sobie miejsce !!!!!!! A poza tym jeszcze inne mile gesty .
~~~fanka~~ 10-04-2013 20:02
Gratulacje-powodzenia-dużo zdrówka dla P.Mariana i owocnej pracy w Stważyszeniu a dziewczynom nieustającej energi,jesteście wspaniałym zespołem tego życzy Wam anula z Rysiem!!!!!!!!!
~~~fanka~~ 9-06-2013 19:51
Gratulacje z okazji 30-to lecia,impreza była wspaniala bawilismy sie wspaniale prosimy o jeszcze i jeszcze i jeszcze wraz z innymi zespołami ludowymi z Dolnego Sląska pozdrowionka dla wspanialego MARIANA,Halinki drugiej Halinki,Zosi i całej grupie wspaniałych dziewczyn i chłopców bo przecież to co robicie to widać ze macie mloda duszę i serca - pozdrowionka i uściski Anula z Rysiem i przyjaciólmi!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group