Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8677
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ze Stachem Dąbrowskim do Yellowstone

Piątek, 3 września 2010, 8:42
Aktualizacja: 9:26
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Ze Stachem Dąbrowskim do Yellowstone
Fot. Gabi
Dzięki zdjęciom jeleniogórskiego obieżyświata Stanisława Dąbrowskiego można przenieść się w podróż wyobraźni do dalekiej Ameryki. Wystawa fotografii tego podróżnika i przewodnika jest dostępna w Muzeum Przyrodniczym.

Ekspozycja przeniosła gości wernisażu do parku narodowego Yellowstone. Symbolicznym otwarciem wystawy było przeniesienie tablicy przez panów Stanisławów (Firszta, dyrektora Muzeum Przyrodniczego, oraz Dąbrowskiego, autora ekspozycji). Ten zaprosił wszystkich do środka, aby mogli choć przez chwilę poczuć się jak w USA.

Stanisław Dąbrowski dwa lata temu podróżował z grupą ośmiu osób po południowych stanach, głównie po parkach narodowych. Całą trasę zakończył krótki pobyt na Hawajach. Wtedy to właśnie powstały te zdjęcia. Pan Stanisław przyznał, że im więcej czyta się o parku Narodowym Yellowstone, to tym bardziej jest się przerażonym. Powstał on w 1872 roku i jest pierwszym i najstarszym parkiem narodowym na świecie.

Prelegent zauważył, że najstarszy polski park narodowy powstał 60 lat później. Powierzchnia Yellowstone jest równa województwu opolskiemu. Stanisław Dąbrowski zdradził zebranym, że miś Jogi i Bubu wcale nie pochodzili z parku Yellowstone tylko z Yellystone. W parku Yellowstone znajduje się ponad dziesięć tysięcy zjawisk geotermalnych tj. gejzery, gorące źródła, fumarole czy błotne wulkany. Znajduje się tam gejzer „Stary Wierny” co półtorej godziny wyrzuca słup gorącej wody i jest bardzo punktualny.

Po obejrzeniu zdjęć wszyscy chętni zostali zaproszeni na prelekcję autorską Stanisława Dąbrowskiego ilustrowaną przeźroczami z podróży po południowych stanach USA i Parku Narodowym Yellowstone.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
794
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group