Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 3127
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ze Stachem Dąbrowskim do Yellowstone

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 3 września 2010, 8:42
Aktualizacja: 9:26
Autor: Gabi
Fot. Gabi
Dzięki zdjęciom jeleniogórskiego obieżyświata Stanisława Dąbrowskiego można przenieść się w podróż wyobraźni do dalekiej Ameryki. Wystawa fotografii tego podróżnika i przewodnika jest dostępna w Muzeum Przyrodniczym.

Ekspozycja przeniosła gości wernisażu do parku narodowego Yellowstone. Symbolicznym otwarciem wystawy było przeniesienie tablicy przez panów Stanisławów (Firszta, dyrektora Muzeum Przyrodniczego, oraz Dąbrowskiego, autora ekspozycji). Ten zaprosił wszystkich do środka, aby mogli choć przez chwilę poczuć się jak w USA.

Stanisław Dąbrowski dwa lata temu podróżował z grupą ośmiu osób po południowych stanach, głównie po parkach narodowych. Całą trasę zakończył krótki pobyt na Hawajach. Wtedy to właśnie powstały te zdjęcia. Pan Stanisław przyznał, że im więcej czyta się o parku Narodowym Yellowstone, to tym bardziej jest się przerażonym. Powstał on w 1872 roku i jest pierwszym i najstarszym parkiem narodowym na świecie.

Prelegent zauważył, że najstarszy polski park narodowy powstał 60 lat później. Powierzchnia Yellowstone jest równa województwu opolskiemu. Stanisław Dąbrowski zdradził zebranym, że miś Jogi i Bubu wcale nie pochodzili z parku Yellowstone tylko z Yellystone. W parku Yellowstone znajduje się ponad dziesięć tysięcy zjawisk geotermalnych tj. gejzery, gorące źródła, fumarole czy błotne wulkany. Znajduje się tam gejzer „Stary Wierny” co półtorej godziny wyrzuca słup gorącej wody i jest bardzo punktualny.

Po obejrzeniu zdjęć wszyscy chętni zostali zaproszeni na prelekcję autorską Stanisława Dąbrowskiego ilustrowaną przeźroczami z podróży po południowych stanach USA i Parku Narodowym Yellowstone.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 3-09-2010 9:16
Poprawka! Gejzer "Old Faithful" wybucha co 600 tys. lat, a ostatni wybuch przydarzył mu się 650 tys. lat temu!
~poprawka nr2 3-09-2010 9:24
Poprawiam sam siebie:) Gejzer wybucha co 1,5 godziny, a wulkan na którym mieści się park (kaldera Yellowstone) wybucha co 600 tys. lat:)
~ 3-09-2010 10:05
"gejzer „Stary Wierny” co półtorej godziny wyrzuca" - nie brakuje tam słówka "który"?
Piipi Jelonkowa 3-09-2010 11:37
~Pan Stanisław jest mężcyną z fajną fantazją ! .. na swoim Vernissage na "Dworze Czarne" to straszył nas ..*DUCHAMI !
~ 3-09-2010 19:09
Pan Dąbrowski podróżował po południowych stanach USA i był w Yellowstone? To niemożliwe. Stan Wyoming, na północy którego znajduje się główna część Yellowstone National Park, leży na północy USA.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group