Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 6842
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zderzenie samolotów na lotnisku aeroklubu

Czwartek, 5 sierpnia 2021, 6:02
Autor: WAC
Jelenia Góra: Zderzenie samolotów na lotnisku aeroklubu
Fot. WAC
Na lotnisku Aeroklubu Jeleniogórskiego doszło do incydentu lotniczego, w wyniku którego uszkodzeniu uległ jeden z samolotów. Nikt nie ucierpiał.

Do zdarzenia doszło 12 lipca, gdy po skończonym locie pilot za sterami Jaka-12 przestawiał go z miejsca postoju na płycie lotniska pod hangar.

Pilot, który doprowadził do zderzenia miał niewielkie doświadczenie w pilotowaniu samolotu Jak – 12 – opisuje zdarzenie dyrektor AJ Jacek Musiał. - To jest samolot, z którego po prostej niewiele widać. Pilotowi zabrakło też wtedy pełnej koncentracji, gdyż skierował swoją uwagę na stojącą w pobliżu wyciągarkę. Niestety w jego martwym polu widzenia stał inny nasz samolot - Cesna. Pilot w momencie, gdy drogą radiową otrzymał od osoby obserwującej manewry komendę „zatrzymaj się”, próbował hamować, ale nie dało to w jego mniemaniu rezultatu. Dlatego wyłączył iskrowniki, ale Jak - 12 wtoczył się w ogon Cesny. W rezultacie w tym drugim samolocie doszło do uszkodzenia steru wysokości wraz ze statecznikiem.

O zdarzeniu została powiadomiona policja, która po przyjeździe na miejsce zbadała trzeźwość pilota. W związku z tym, że w kolizji nikt nie ucierpiał i zdarzenie miało miejsce poza drogą publiczną funkcjonariusze zakończyli na tym swoje czynności. Sprawa została też zgłoszona do ubezpieczyciela i Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Ta ostatnia oceniła zdarzenie jako poważny incydent, ale odstąpiła od badania jego okoliczności. Uszkodzona maszyna najprawdopodobniej będzie naprawiana w certyfikowanym zakładzie.

Zdarzenie nie jest czymś co nas cieszy, tylko smuci ale tam gdzie działa człowiek są popełniane błędy – podsumowuje J. Musiał. - Musimy się liczyć z tym, że nie ma ludzi i zachowań idealnych. Na szczęście to zdarzenie nie spowodowało ofiar w ludziach i nie skutkowało przerwaniem lotów. W celu uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości, okoliczności zdarzenia będą omówione na wszystkich najbliższych spotkaniach z personelem lotniczym. Po zbadaniu jego przyczyn zaproponowane też będą pewne procedury mające ograniczyć ryzyko wystąpienia w przyszłości podobnych incydentów.

Twoja reakcja na artykuł?

9
8%
Cieszy
32
30%
Hahaha
2
2%
Nudzi
15
14%
Smuci
8
8%
Złości
40
38%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (64)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
653
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group