Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 4222
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: “Zawsze fragment. Tadeuszowi Różewiczowi – Teresa Kępowicz” w Karpaczu

Poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 8:21
Aktualizacja: 8:24
Autor: Manu
Karpacz: “Zawsze fragment. Tadeuszowi Różewiczowi – Teresa Kępowicz” w Karpaczu
Fot. Archiwum Muzeum
7 września (w poniedziałek) o godz. 15.00 w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu (przy ul. Kopernika 2) rozpocznie się wernisaż premierowej odsłony wystawy malarstwa “Zawsze fragment. Tadeuszowi Różewiczowi – Teresa Kępowicz”. Ekspozycja czynna będzie do 31 października.

- Malarstwo Teresy Kępowicz jest oniryczne, zniewala wyobraźnią i wrażliwością wcielania sensów w malarską strukturę; sensów nie tracących nic ze swojej poetyckości - pisze we wstępie do katalogu historyk sztuki dr Waldemar Odorowski. - Zamysł był odważny; z jednej strony, znając poetę, Teresa Kępowicz wiedziała, że sztuka, malarstwo były mu bardzo bliskie i wykazywał się wielką znajomością tej dziedziny.

Projekt ten powstał z zamiarem upowszechnienia twórczości Tadeusza Różewicza, a w szczególności podkreślenia jego związku z Karkonoszami i Dolnym Śląskiem. Ma to być hołd dla Wielkiego Polaka, który swoją twórczością sprawił, że kultura polska zakorzeniła się w Karkonoszach równie głęboko jak niemiecka (co było jego marzeniem i o czym często rozmawiał z Henrykiem Tomaszewskim). Na wystawie prezentowanych będzie 12 obrazów olejnych oraz przedruki wierszy, które były ich inspiracją.

Teresa Kępowicz urodziła się w Karpaczu, tu mieszka i pracuje. W latach 1979–84 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego w pracowni doc. Wilhelma Semaniszyna. Malarstwo studiowała w pracowni doc. Mariana Wołczuka. Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym. W 1994 roku została laureatką I Nagrody w konkursie Świątynia Wang z okazji 150-lecia rekonsekracji Kościółka Wang w Karpaczu – za pracę Reminiscencje. W 2006 i 2012 roku otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Obrazy Teresy Kępowicz publikują czasopisma: “Charaktery”, “Sudety” czy “Sprawy Nauki”. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce oraz w Belgii, Niemczech, Szwajcarii i USA.

Wystawa współorganizowana jest przez Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Towarzyszył jej będzie katalog współfinansowany przez wyżej wymienione instytucje, a wydany nakładem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Kolejne edycje wystawy będą miały miejsce w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie – oddziale Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze (15 listopada – 15 grudnia) oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju (18 grudnia – 28 lutego).

Dzieła prezentowane na wystawie i reprodukowane w katalogu powstały przy pomocy funduszu stypendialnego ze środków finansowych Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
385
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
16%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
 
Kultura
MuzyKuny w Kromnowie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group