Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 7517
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Zatrzymania członków gangu tytoniowego

Czwartek, 21 października 2021, 7:03
Autor: WAC
Region: Zatrzymania członków gangu tytoniowego
Fot. prokuratura okręgowa
Kilka dni temu na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zatrzymano 23 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem oraz wytwarzaniem wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy.

Jak ustalono w toku śledztwa, w Goerlitz w Niemczech znajdował się prowadzony przez Polaków magazyn z suszem tytoniowym. Formalnie sprzedaż liści tytoniu dokonywana była na rzecz spółki zarejestrowanej na obszarze Słowacji. Faktycznie jednak członkowie grup przestępczych, wyposażeni  w podrobione dokumenty, przemycali susz na teren Polski, gdzie znajdowały się krajalnie tytoniu i wytwórnie papierosów.

Zatrzymanym, w tym czterem obywatelom Ukrainy, postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych, z których wartość uszczupleń należności publicznoprawnych określono na ponad 60 mln zł – informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski. - Wobec ośmiu podejrzanych, na wniosek prokuratora, sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące. W stosunku do pozostałych osób zostały zastosowane środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w tym poręczenia majątkowe w kwotach od kilku do 75 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Na poczet grożących kar i środków karnych, zabezpieczono mienie podejrzanych w postaci gotówki, pojazdów oraz innych wartościowych przedmiotów o wartości przekraczającej 1mln zł. Dokonano także przeszukania 31 miejsc na terenie województw: dolnośląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, podkarpackiego oraz w Niemczech, ujawniając nielegalne wyroby tytoniowe oraz sprzęt służący do ich wytwarzania.
Opisane działania to efekt współpracy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze z Placówką Straży Granicznej w Zgorzelcu oraz dolnośląskim i łódzkim Urzędem Celno-Skarbowym. Pomocy udzieliły również Centralne Biuro Śledcze Policji w Kaliszu oraz Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze. Czynności na terenie Niemiec były realizowane przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Dreźnie przy udziale prokuratury w Goerlitz. Postępowanie ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania - informuje rzecznik prokuratury.

Twoja reakcja na artykuł?

5
71%
Cieszy
1
14%
Hahaha
1
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
852
maksymalnie 150
81%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group