Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 6931
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Zapoluj w Górach Izerskich na... komety

Poniedziałek, 2 grudnia 2013, 11:31
Aktualizacja: 11:34
Autor: Org
Region: Zapoluj w Górach Izerskich na... komety
Fot. Organizator
Towarzystwo Izerskie wraz z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają do udziału w konkursie fotograficznym. Żeby wziąć w nim udział wystarczy sfotografować jedną z trzech komet, widocznych nadchodzącej zimy na północnym niebie.

Rok 2013 jest na półkuli północnej rokiem komet. Wiosną obserwowaliśmy dwie komety, z których jedna była bez problemu widoczna gołym okiem, a druga była jasnym obiektem fotograficznym. Jesień i zima to okres widoczności czterech jasnych komet na półkuli północnej. Jedna z nich, C/2012 S1 (ISON) może okazać się jedną z najjaśniejszych komet obserwowanych w ostatnich latach. Może będzie obiektem widocznym nawet w dzień?

Warto spróbować zrobić niezapomniane zdjęcie komety widocznej w pięknej zimowej scenerii Gór Izerskich. Do stycznia kometa ISON będzie dobrze widoczna nad wschodnim i północnym horyzontem. Oprócz tego w zasięgu aparatu ustawionego na pośredniej czułości i przy kilkunastosekundowej ekspozycji będą widoczne jeszcze komety: C/2013 R1 (Lovejoy), 2P/Encke oraz C/2012 X1 (LINEAR).

- Zachęcamy do zmierzenia się z tym zadaniem, które będzie dodatkowo utrudnione surowymi warunkami panującymi w Górach Izerskich oraz tym, że dobre warunki do fotografowania będą głównie po północy i nad ranem - piszą organizatorzy konkursu.

Więcej na: www.towarzystwoizerskie.org

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group