Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7078
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zapłaciła za łatwowierność

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 16 września 2014, 8:38
Aktualizacja: Środa, 17 września 2014, 8:29
Autor: Angela
To miało być rutynowe czyszczenie rynien, którego rynkowa cena to od 7 do 10 zł za metr. Tymczasem jedna z firm z Bukowca wzięła za dwugodzinne czyszczenie 30. metrów rynny 1600 zł. – Ja za swoją łatwowierność musiałam słono zapłacić, dlatego chcę ostrzec innych, by nie zawierzali przedsiębiorcom, bo niektórzy potrafią być nieuczciwi do bólu – mówi ciepliczanka i opowiada swoją historię.

Nasza Czytelniczka zleciła czyszczenie rynien w swoim jednorodzinnym domu w Cieplicach. Wybór wykonawcy nie był przypadkowy.

- Firma z Bukowca została mi polecona przez innego przedsiębiorcę zajmującego się dużymi zleceniami – opowiada. – Powiedział on, że nie będzie mnie obciążał kosztami i poleci mi tańszego wykonawcę, bo zadanie nie jest zbyt skomplikowane. I rzeczywiście nie było. Mój domek to niewysoki obiekt z łatwym dostępem, a i same rynny nie były niczym specjalnie zanieczyszczone. To miało być rutynowe czyszczenie, jedno z wielu, które wykonuje się raz na jakiś czas – dodaje ciepliczanka.

- Umówiliśmy się ustnie, że prace potrwają dwa dni, być może potrzebny będzie podnośnik. Usłyszałam, że koszt takich prac to 1600 zł. Zawierzyłam, że to dobra cena, tańsza niż w innych firmach. Tymczasem wykonawca przyjechał osobowym autem z pracownikami, rozłożył zwykłą drabinę i po dwóch godzinach zlecenie było wykonane. Zapytałam ile płacę, bo sądziłam, że taka usługa nie może aż tyle kosztować. Usłyszałam jednak, że umawialiśmy się na 1600 zł. Zapłaciłam i dopiero po szkodzie zaczęłam sprawdzać ile taka usługa faktycznie kosztuje – dodaje Czytelniczka.

Przeciętne ceny takich usług to 7-10 zł za metr przy pracach bez używania podnośnika, a z podnośnikiem do 150 za godzinę.

- Ile powinnam zapłacić gdyby potraktowano mnie uczciwie, nie jest trudno policzyć – mówi Czytelniczka. – Staram się ludzi oceniać według siebie, ufam kiedy ktoś mówi, że będzie taniej, ale jak widać w tych czasach tak nie wolno. Mnie uczono, że nie można wszystkich traktować jak oszustów, ale te wartości chyba są już nieaktualne. Dlatego chcę ostrzec innych ludzi, by zlecając prace, najpierw sprawdzili jakie są ich ceny rynkowe. Ja zgłosiłam sprawę do miejskiego rzecznika konsumentów i zamierzam dochodzić swoich praw, być może nawet w sądzie – dodaje Czytelniczka.

- Nastały czasy, które niejako zmuszają przedsiębiorców do nieuczciwych praktyk wobec klientów, by utrzymać się na rynku – mówi Jadwiga Reder- Sadowska, miejski rzecznik konsumentów. – Dlatego konsumenci muszą pamiętać, że oprócz praw, przede wszystkim mają obowiązki. Można zawierzać, ale trzeba sprawdzać. Przed zleceniem każdej usługi (szczególnie kiedy w grę wchodzą większe pieniądze) należy sprawdzić, ile będzie ona kosztowała i spisać – nawet na zwykłej kartce papieru - zakres prac oraz sposób ich wykonania. Ja ze swojej strony wezwę tego przedsiębiorcę do wyjaśnienia, skąd wzięła się tak wysoka cena. Zażądam również cennika. Jest wolny rynek i każdy może ustalać sobie ceny jakie chce, ale jeśli te stawki nie są stawkami cennikowymi, klient może je podważyć. Zawsze można zgłosić sprawę do inspekcji handlowej, by sprawdziła czy przedsiębiorca działa zgodnie z prawem, a także do Urzędu Skarbowego, który sprawdzi czy odprowadza podatki. Jest również możliwość dochodzenia swoich praw w sądzie, w drodze uproszonego postępowania konsumenckiego, gdzie można próbować udowodnić, że doszło do nieuzasadnionego wzbogacenia się firmy naszym kosztem poprzez rażąco zawyżoną cenę. Nic jednak nie zastąpi ostrożności i czujności – dodaje Jadwiga Redar- Sadowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~rudy 102 16-09-2014 9:13
Rozbój w biały dzień!!! za 200zł wielu by to zrobiło.
~strażak sam 16-09-2014 9:19
chytry dwa razy traci, Pani myslała ze firma z tzw "polecenia" zrobi jej to za pół darmo, a tutaj figa z makiem. Czasami trzeba ruszyć łepetyną i poszukać choćby w necie firm zajmujących się takimi usługami. Niestety życie to nie jest bajka, życie to jest bój !!!!
~Wiem 16-09-2014 9:27
Nigdy nie zlecam żadnych prac pierwszej polecanej firmie czy polecanemu panu Heniowi. Takie i podobne drobne sprawy jak koszenie, malowanie płotu czy sprzątanie posesji załatwiam dając ogłoszenie np na "jelonce". Zgłasza się zawsze dużo chętnych. Niektórzy myślą ,że trafili na jelenia podają naprawdę kosmiczne ceny, tym dziękuję , ale większość podaje rozsądne stawki i z takimi dalej rozmawiam .
~cieplicc 16-09-2014 10:46
po to owce żeby strzyc !!
~xx 16-09-2014 12:31
ludzie do takich prostych robót to bierze się przysłowiowego pana gienka a nie firmę.
~18 sqandal 16-09-2014 12:49
... i nie zal mi tej pani , z firmą podpisuje się umowe a nie < na ladne > oczy a swoją drogą to tą firme powinni tu konkretnie pokazać , cóż za pazerny wlasciciel , oj POLSKO .
~parafianka 16-09-2014 14:39
Czy pani poprosiła o fakturę?
~Duch Gór 16-09-2014 14:41
zależy ile metrów tej rynny było? tak naprawdę w tej cenie to oni powinni wymienić na nowe . a ten znajomy to nie jest prawdziwy znajomy,bo znajomi tak nie postępują!
~budowlaniec 16-09-2014 15:06
szkoda że nie ma artykułu o oszukiwanych budowlańcach bo to w tą stronę zazwyczaj działa ....(i nie chodzi mi o spartoloną robotę )
~Boss 16-09-2014 15:20
Czegoś tu nie rozumiem czyli jakby czyścili tą rynnę dwa dni to byłoby ok a pani nawet nie poruszyłaby tematu o co chodzi tej pani czy ta pani ma zastrzeżenia do jakości pracy czy do ceny na którą sama się zgodziła oczywiście przyznaję rację że cena jest zawyżona ale nie można mieć pretensji o to że ktoś zrobił coś w dwie godziny co inny robiłby dwa dni udając że pracuję ,sam wykonuję usługi z góry mówię klientowi ile kosztuje moja praca i albo klient się zgadza albo nie na tym to polega czasami wchodzę do klienta i wstawiam w trzy godziny 6-7 par drzwi kasuję 900 zł inny robi to trzy dni to mam być przez to tańszy mam dobry sprzęt daję gwarancję ,wystawiam fakturę klient ma wszystko czarno na białym nie interesuje mnie to że ktoś tam komuś wstawił drzwi za 50 zł ja biorę tyle
~niestety 16-09-2014 16:09
nic pani nie wskóra w sądzie,bo jak sama pani napisała i zapewne powiedziała,ZGODZIŁAM SIĘ NA KWOTĘ 1600zł i to jest podstawa prawna,której była pani w pełni świadoma wyrażając zgodę na taką kwotę,chyba że,przedłoży pani pismo o niepełnosprawności psychicznej ale na to są potrzebne "żółte papiery",wtedy można uznać,że była pani nieświadoma swoich czynów,podejmowanych decyzji i ich konsekwencji,jeśli pani w pełni świadomie zgodziła się ustnie na taką cenę,to jest to ustna umowa która obowiązuje obydwie strony(reprezentanta firmy w tym przypadku też),firma wykonała swoje(bo przeprowadziła czyszczenie)a teraz pani wykona swoją rolę płacąc umówioną kwotę i żadne prawa konsumenta tutaj i inne instytucje pani nie pomogą,ponieważ nieznajomość prawa ani cen rynkowych nie jest żadnym wytłumaczeniem
~budowlaniec 16-09-2014 16:36
szkoda że nie ma artykułu o oszukiwanych budowlańcach bo to w tą stronę zazwyczaj działa ....(i nie chodzi mi o spartoloną robotę )
~ 16-09-2014 17:49
Mysle że jest pani mało inteligentna że pani zapłaciła. Prosze jeszcze przekazać datek na Telewizje Trwam i zagłosować na Korwinna Mikke.
~asterisk 16-09-2014 18:27
umowa ustna obowiązuje tak samo jak pisana, umówili się na 1600, i po sprawie, a teraz "mądry Polak po szkodzie"
rymcycymcy 16-09-2014 20:33
To, że pani nieogarnięta, a budowlaniec nazbyt chytry, to da się zrozumieć, ale ...zwraca uwagę, że Pani Rzecznik Konsumenta widząc raczej marne szanse na załatwienie sprawy po myśli klientki proponuje ..."Zawsze można zgłosić sprawę do inspekcji handlowej, by sprawdziła czy przedsiębiorca działa zgodnie z prawem, a także do Urzędu Skarbowego, który sprawdzi czy odprowadza podatki" ...:) ...czyli zwyczajnie kombinuje jak gościowi "dos..ać" !! :) ...ręce nogi ...wszystko opada normalnie ...jak się takie rzeczy czyta !
~Kryniu 16-09-2014 20:44
Wprawdzie nie doczytałem do końca artykułu, ale śmiem twierdzić, że to nie łatwowierność tę panią zgubiła, a zwykła głupota. Czego ona się spodziewała po czyszczeniu rynien? Myślała, że skoro płaci 1600 zł, to oni te rynny rozbiorą, wyczyszczą, pomalują każdy element i złożą ponownie? Zgodziła się zapłacić 1600 zł, a nie uzgodniła wcześniej zakresu prac? Przecież czyszczenie to tylko "czyszczenie", przystała na taką kwotę, więc w czym problem?
~Uczciwość 16-09-2014 21:12
Gościowi nie tylko trzeba dokopać ale chyba też nakopać do d.... Wykorzystał uczciwość i pewnie samotność kobiety, która nie miała wsparcia w fachowcach z rodziny i uwierzyła.
~Duch Gór 16-09-2014 21:13
A ja reguluje zawiasy w drzwiach szybko obsadzonych i wszystko na temat.
~as 16-09-2014 22:08
znowu nedzny artykuł byłem u stomatologa za 20 min pracy zapłaciłem 200 zł czyli za 2 godziny wychodzi 1200 zł nikt nie ryzykował zyciem wchodzac na wysokosc siedział na ciepłym stołku... tekst ze za 200 by wielu zrobiło jest porównywalny z tirowka robiaca laske za 20 zł... kozystajcie...
~........ 16-09-2014 22:43
przed każdą usługą pyta się "a ile będzie kosztować" a nie przyjeżdża firma a pani "róbcie róbcie" a potem zdziwienieeee, za naiwność i k...nizm się płaci, proste
~Czesiek 17-09-2014 4:04
Ja tam zawsze przywożę ciężki sprzęt. Przy czyszczeniu rynien, rozkładamy 2 żurawie budowlane, parę ciężarówek zryje podwórko i widać, że coś było robione. Nikt nie narzeka,a biznes się kręci. Z czystym sumieniem mogę polecić swoje usługi. A jakie sąsiedzi robią miny, jak widzą, że zatrudniliście profesjonalistów, a nie pierwszego lepszego Heńka! Rynnę każdy głupi wyczyści, ale liczy się wrażenie i pamięć. A moją firmę będzie miała Pani w głowie do końca życia! Pora iść spać, bo jutro kolejne rynny czekają na moją ekipę!
~uzi 17-09-2014 12:40
Kto jest głupi i stać go, to płaci. A Pani rzecznik sobie może wzywać i sprawdzać, lanie wody to jej specjalność :)
~ahaaha 17-09-2014 21:15
tu1600 a pomyślcie ludziska co dzieje się jak ktoś umrze... soski że nie na temat ale chodzi o naszą kase.w firmach pogrzebkowych to się płaci... za co??? mowa 5000 zł. szok!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group