Piątek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 4799
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zamieszanie wokół pieniędzy dla dzieci w Ruandzie

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 4 lipca 2012, 9:29
Aktualizacja: Czwartek, 5 lipca 2012, 8:00
Autor: red
Fot. Archiwum
– Podczas prelekcji o losie dzieci z Ruandy w Szkole Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze, były zbierane pieniądze na pomoc dla nich. Miała je otrzymać misjonarka, autorka prelekcji, która za kilka dni wraca do Ruandy. Podobno udało się zebrać około 360 złotych, ale te pieniądze do misjonarki nie dotarły – zadzwoniła do nas Czytelniczka, która prosiła o anonimowość. Kobieta pytała, co się z tymi pieniędzmi stało.

Zapytaliśmy o to zastępcę dyrektora SP 8 Barbarę Wołoszyn. Dowiedzieliśmy się, że zbiórka pieniędzy w szkole miała miejsce pod koniec maja (27.05) br. podczas Dni Afryki. - Dzieci wtedy robiły totemy, było wiele konkursów, odbywały się prelekcje, spotkania, koncerty, a także gościliśmy Elżbietę Wardzałę z Polskiej Akcji Humanitarnej oraz misjonarkę z Ruandy. - Zbieraliśmy pieniądze ze sprzedaży wykonanych przez uczniów korali, masek i innych przedmiotów, kojarzących się z Afryką. Uzbieraną sumę, 386 zł i 60 gr, przekazaliśmy Elżbiecie Wardzale z PAH na budowę studni w Ruandzie - opowiada zastępca dyrektora SP 8.

- Początkowo fundusze te miały być przekazane na edukację dzieci z tego kraju, jednak później inicjatorka tego przedsięwzięcia, czyli Elżbieta Wardzała powiedziała, że jest obojętne na jaki cel środki te zostaną przeznaczone. Dla nas było ważne, że możemy tym dzieciom pomóc - dodała. - Natomiast pani misjonarka, która miała u nas prelekcję myślała, że weźmie te pieniądze i zawiezie na misję, na którą niedługo jedzie. My woleliśmy przelać te pieniądze na konto fundacji. Akcja nie jest zakończona, również w przyszłym roku szkolnym będziemy zbierać pieniądze na rzecz pomocy dzieciom w Ruandzie – podkreślała Barbara Wołoszyn. (Szkoła nadesłała nam dowód wpłaty tych pieniędzy - przyp. red.)
Misjonarka Iza Godyń twierdzi natomiast, że ustalenia były takie, że zebrane w szkole pieniądze trafią na misję, w której pracuje. - Mamy pod opieką ponad 60 dzieci, które głodują i każdy grosz się liczy, który możemy wdać na chleb czy ryż dla nich - opowiada. Dlatego, kiedy jestem w kraju, prowadzę m.in. prelekcje zbierając pieniądze na pomoc dzieciom w tym kraju po ludobójstwie, w którym panuje głód - podkreśla.

Twierdzi, że wiedząc o tym, że szkoła nie może przekazywać pieniędzy "do ręki", zapytała, czy podać konto jej Kościoła (Zielonoświątkowego – przyp. red.). - Usłyszałam, że to niepotrzebne, że zebrana suma zostanie mi przekazana. Kiedy jednak mijały tygodnie i i pieniędzy nie było, sama zadzwoniłam do szkoły. Usłyszałam wtedy, że powstało nieporozumienie i że pieniądze zostały przekazane na konto Polskiej Akcji Humanitarnej. Trudno, ale jest mi bardzo przykro, bo za te pieniądze można w Ruandzie kupić dużo jedzenia - dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~samożycie 4-07-2012 10:28
Bardzo dobrze ,że pieniądze zostały przelane na konto. Ja też nigdy nie daje pieniędzy różnym"wolontariuszom zbieraczom" Bardzo często jak proszę o nr konta taki zbieracz wycofuję się lub coś burknie złośliwie i odchodzi
~korek 4-07-2012 11:07
norma , ja po takich akcjach nie daje już ani grosza nikomu, np. sms kosztuje 1.23 zł, i ile z tego idzie na szczytny cel: 23 gr zabiera państwo , 25 gr na szczytny cel , a 75 gr na utrzymanie fundacji , na pewno już nie za moje
~jelgor 4-07-2012 11:32
Gdyby to był misjonarz kościoła katolickiego te pieniądze dostał by,ale to była misjonarka innego kościoła.Ot i nasza polska mentalność.
~ 4-07-2012 12:08
do jelgor, masz racje jak jestes innego wyznania niż katolik to nie wolno ci się przyznać bo ten ciemnogród cię zlinczuje ot cała wiara katolicka ( ciemnota)
~ 4-07-2012 12:32
do jelgor - masz świętą rację
~Obywatel 4-07-2012 13:02
Jak nie zaczną się rozwijać intelektualnie i szukać sposobów na godniejsze życie zamiast się nadmiernie rozmnażać to nic się nie zmieni i ciągle będą żyć z pracy na "Pandę", zamiast się zorganizować i wykopać sobie studnię by uprawiać warzywa lub wymieniać wodę za jedzenie z inną wioską. Może ktoś powiedzieć że nie mają takiej wiedzy lecz to nie jest pierwsze pokolenie które się boryka z problemem głodu i powinni już dawno sobie z tym poradzić jeżeli chcą się nazywać ludźmi to niech urywają mózgów i zaczną działać zespołowo.
~al 4-07-2012 13:23
FUNDACJE OTRZYMUJĄ BIURA I PRACOWNIKÓW Z NASZYCH PIENIEDZY. A KOBIETA WIE CO POTREBA BO BYŁA NIE RAZ NA MISJI. PROSI O PIENIADZE NA ZYWNOŚĆ.LUDZIE CZY WY NIE ROZUMIECIE , ZE TAM NIE MA NIC !NIE MA JEDZENIA BO NIE MA PRACY A JAK NIE MA PRACY TO NIE MA PIENIEDZY!LUDZIE UMIERAJA TAM Z GŁODU.
~Omnibusik 4-07-2012 13:40
Do ~jelgor-a; A tak w ogóle to ta misjonarka była niegdyś rzymsko-katolicką katechetką, ale została "wylana" przez legnicką władzę kościelną za ekumenizm. Ot, i cały kościół powszechny. Tylko on ma władzę.
~Meg 4-07-2012 13:47
nie mam nic do misjonarzy ale gotówki do ręki to i ja bym Jej nie dała, a skąd mam gwarancję jak rzeczywiscie zostanie wykorzystana
~Do ~ 4-07-2012 13:54
~Meg; Proszę przeczytać dokładnie 7 końcowe zdanie tekstu, a potem osądzać bliźniego ("gotówki do ręki to i ja bym Jej nie dała"). Rozumiem, że taką miarą mierzy Pani swoje życie, tak?
~alNIEKATOLIK 4-07-2012 13:58
a pani dyrektor dlaczego zbierała pieniądze i zaprosiła panią misjonarkę skoro nie chciała dac pieniedzy bo niby nie ufa????
~THX1138 4-07-2012 15:24
w Polsce ludzie też głodują przez tuska a tym z Afryki to lepiej prezerwatywy albo jedzenie nafaszerowane środkami likwidującymi płodność bo się bezmyślnie mnożą po za tym popieram zdanie 13:02 Obywatel
~@ 4-07-2012 17:33
Komu tak naprawdę zależy,żeby w Afryce zlikwidować głód?Od pierwszych swoich lat szkolnych (początek lat 70 XX w)słyszałam jak to cały świat pomaga walczyć w Afryce z głodem i czy do dzisiaj coś się zmieniło?A broń trzeba też w końcu gdzieś sprzedać.
~mekka 4-07-2012 19:37
Niestety Afryka to darmowe labolatorium dla zakładów farmaceutycznych, darmowy poligon dla handlarzy bronią oraz ropa za bezcen z najtańszą siłą roboczą (koncern BP w Nigerii). Wszystkim wielkim kocernom takim jak BP czy Monsanto zależy na tym by była bieda i duża ilość urodzeń.Ci ludzie to "ludzkie szczury laboratoryjne".Ciężarne kobiety faszerowane są tam wszystkim: od leków na padaczkę po chemię na raka, a gdy przy przedwczesnych porodach umierają. Rządowi tajniacy zabierają ich ciała i kartoteki i palą! W niektórych miejscach stada bojowników gwałcą dziewczynki-gdy te zachodzą w ciążę pojawiają się panowie i panie w białych kitlach ze "szczepionkami"...koło zię zamyka po kolejnym zgonie. Firmy farmaceutyczne mają dokumenty z testów gdzie "szczur" przeżył, a reszta? Kogo obchodzi, was?
~Edna 4-07-2012 20:23
Do Omnibusika: Była katechetką, ale wyleciała za coś dużo poważniejszego.
~do1937 1733 4-07-2012 20:58
z Polską chcą to samo zrobić Wałęsa zaczął 4-ty rozbiór i teraz się pławi w chwale jankesów i judaszowych srebrnikach tusk świetnie kontynuuje to dzieło bo dziwne że w naszym kraju próbuje się zdusić myśl tech np ukatrupienie firmy Optimus przy pomocy pachołków z naszego rządu rujnowanie kolei wykradzenie nam całego przemysłu i cała masa innych rzeczy
~do mekka 4-07-2012 23:08
i co z tego? wszyscy "inteligentni" to wiedzą i co z tego? widać do Ciebie też to nie dotarło bo robisz z tego swoją frustracje i pożywke dla mas,tak jest świat zbudowany i wszyscy o tym wiedzą,musi być takie miejsce gdzieś gdzie sie to testuje dzieki czemu Twoi bliscy moga brać leki i przeżyc te kilka lat wiecej...po drugie przyrost naturalny musi być regulowany zakłamaniem bo inaczej świat i system by klęczał...wszystkie koncerny,enklawy,kasty i religie są potrzebne,wolność? jest dobra dla zwierząt,nie dla ludzi,jako ssaki naczelne stoimy kilka poziomów nizej od zwierząt i doskonale kazdy "inteligentny" to wie i nie robi z tego problemu;) alkohol? zwykły narkotyk,podstawa regulowania przyrostu ludzkosci,musi być sprzedawany mimo iż jako substanca alkohol etylowy figuruje jako narkotyk
~do mekka 4-07-2012 23:21
silnie uzalezniajacy,sami dalismy sobie mo...lne przyzwolenie na jego sprzedaż a innych nie,dlaczego? bo jest tani w produkcji a pozwala nam być owieczkami gotowymi na strzyżenie w każdej sytuacji;) pogodzić sie należy z tym albo życ w wiecznym zakłamaniu,dla mnie jestes zwykłym hipokrytą który potrafi tylko tworzyć pożywki dla mas,a powiedz co zrobiles w tym kierunku by na tych dzieciach nie testowano tych leków,skoro tak dobrze siedzisz w temacie i interesujesz sie tym? a może uważasz ze w polsce nie testuje sie na ludziach i zwierzetach owych leków?
~mama 1 5-07-2012 0:01
troche dziwna sprawa bo mój syn chodzi do 8-ki.pamiętam tę akcje sama mu maske robiłam i piekłam ciasto na festyn,pieniądze zostały zebrane co za róznica do której misji trafią? pomoc dostaną Ci co jej potrzebują chyba to się liczy? dziwna misjonarka co walczy o pieniądze dla swojej misji a nie cieszy się że inni je dostali i tu cytat \\\'\\\'- Początkowo fundusze te miały być przekazane na edukację dzieci z tego kraju, jednak później inicjatorka tego przedsięwzięcia, czyli Elżbieta Wardzała powiedziała, że jest obojętne na jaki cel środki te zostaną przeznaczone. Dla nas było ważne, że możemy tym dzieciom pomóc - dodała. - Natomiast pani misjonarka, która miała u nas prelekcję myślała, że weźmie te pieniądze i zawiezie na misję, na którą niedługo jedzie
~mama 1 5-07-2012 0:06
c.d z ka ąd mam pewność ,że misjonarka, autorka prelekcj za 200zł nie kupi sobie biletu lotniczego do Ruandy.pomoc jest i to sie liczy co z róznica kto ją dostarczył MISJONARKA OSOBIŚCIE CZY FUNDACJA.
~urszula 5-07-2012 14:45
dziwię się Pani Misjonarce, że liczyła na jakieś pieniądze z takich zbióre, aby właśnie było uczciwie i "przejrzyście" pieniądze zawsze musza być wpłacone na konto, a Redakcja JELONKI tylko sieje ferment i zniechęca ludzi do pracy w ramach wolontariatu, osobiście znam Panią Elżbietę Wardzała wspaniały, zaangażowany Człowiek, Pani Elu jak widać lepiej w naszym Kraju leżeć do góry brzuchem niż pomagać bezinteresownie innym.
~DonAlberto 5-07-2012 20:15
Dziękuję tej osobie anonimowej oraz Redakcji Jelonka.com za ukazanie tego tematu. Pani misjonarka otrzyma więcej zanim pojedzie do Afryki.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group