Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5816
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zamiast głównej nagrody, kamera na otarcie łez

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Niedziela, 22 lutego 2009, 8:21
Aktualizacja: 8:23
Autor: TEJO
Fot. ......
Młodzi aktorzy z Pracowni Teatralnej "ODEK" z Jeleniej Góry wrócili z XIV Ogólnopolskiego Forum Teatrów Szkolnych w Poznaniu bez spodziewanych niemal jako pewne głównych laurów, za to z kamerą cyfrową.

O Złotą Maskę – nagrodę główną Forum konkurowało dziewiętnaście zespołów z całej Polski, będących laureatami wojewódzkich przeglądów teatralnych. Grupy teatralne zostały wydelegowane przez właściwe dla danego terenu kuratorium oświaty. Głównym celem Forum Teatrów Szkolnych była prezentacja i ocena dorobku artystycznego teatru szkolnego, a także stworzenie możliwości wymiany myśli oraz doświadczeń jego animatorów i uczestników. Podczas Forum odbywały się również warsztaty teatralne dla członków zespołów, które prowadził Piotr Kruszczyński i krytyk teatralny Łukasz Drewniak.

Bardzo dobrze przyjęte dwa lata temu w Jeleniej Górze przedstawienie według tekstu Tomasza Mana „111” w wykonaniu Pracowni Teatralnej „ODEK” z Osiedlowego Domu Kultury na Zabobrzu w reżyserii, scenografii, z opracowaniem muzycznym i na podstawie scenariusza Jacka Paruszyńskiego, aktora Teatru im. Norwida, nie wzbudziło aż tak oczekiwanego wielkiego zachwytu Jury forum pod przewodnictwem Piotra Kruszczyńskiego, reżysera i byłego dyrektora Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

Doszły nas słuchy, że lider grupy nieco koloryzuje wynik rozgłaszając, że prowadzona przezeń trupa została laureatem przeglądu. Tymczasem jeleniogórskiemu zespołowi teatralnemu przyznano Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej w postaci kamery cyfrowej za podejmowanie ważnych społecznie i pokoleniowo tematów, zaczerpniętych z dramaturgii współczesnej oraz zespołowe wykonanie.

Laureatem nagrody Złotej Maski został inny reprezentant Dolnego Śląska - Teatr Scena 37 z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu za sztukę pt. "Genezis" w reżyserii opiekuna teatru Dariusza Romanowskiego, która w plastyczny sposób ukazała biblijną koncepcję stworzenia świata opisaną w Księdze Rodzaju.

Rok temu młodzieżowa grupa Pracowni Teatralnej „ODEK” za spektakl pt. „111” otrzymała statuetkę „CHOCHOŁA 2008” Grand Prix na VI Dolnośląskich Spotkaniach Teatrów Młodzieżowych we Wrocławiu, a w 2007 roku odebrała III Nagrodę oraz nagrodę publiczności na Festiwalu Młodego Teatru "arttime" w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

kazimierzp 22-02-2009 13:02
Nie ważne czy wychowankowie Jacka Paruszyńskiego zdobyli aż, czy tylko kamerę! On w pracy z dziećmi (niezapomniane Muminki w przedszkolu) czy z młodzieżą ma doskonałe rezultaty! Panie Jacku! Gratuluję!!!
~Okienko 22-02-2009 15:03
A ja wcale nie dziwię się werdyktowi jury. Widziałem "111" i szczerze mówiąc nie zauważyłem tam nic zachwycającego. Przez całe swoje życie spotkałem się z o wiele lepszymi spektaklami młodzieżowymi. No, ale wiadomo, z uwagi na osobę lidera tą ekipę otacza niesamowity "lans"...
~mesjah 22-02-2009 15:39
zgadza sie okienko,rowniez ogladalem rowniez spektakl "111" jest wciagajacy ale racja,bywały lepsze perełki,nie bede specjalnie pisał które bo to sprawa gustu,"krytyka sie zawsze tyka":D a "lans"coz,troszke jest w tym racji mimo iz osoba J.Paruszynskiego to wspanialy "motorek"dla mlodziezy...
~ 22-02-2009 19:11
i bardzo dobrze gzygzak jest zbyt pewny siebie , a nawet w jeleniej górze nie jest najepszym teatrem, tworzą spektakle ,,jak dla mnie,, na poziomie 3 klasy podstawówki bez żadnego wyrazu artystycznego , przez to nie wygrywają:)
~broda 22-02-2009 19:38
uwielbiam jelonkę i jej niesamowitych czytelników : )
~Ja. 22-02-2009 21:25
Chyba trzeba zauwazyć, że "111" dostało jeszcze jedną nagrodę w Poznaniu- Nagrodę Dyrektora Tatru Ósmego Dnia- zaproszenie do prezentacji spektaklu w tym teatrze.
~1 22-02-2009 22:32
proponuję , żeby ktoś kto wie, co się działo w Poznaniu skomentował ten artykuł. bo coś mi się nie chcę wierzyć , że owy pan TEJO wiedział o czym piszę. (bardzo lubię pana TEJO)
~. 22-02-2009 22:35
~1 22-02-2009 22:37
proponuję , żeby ktoś kto wie, co się działo w Poznaniu skomentował ten artykuł. bo coś mi się nie chcę wierzyć , że owy pan TEJO wiedział o czym piszę. (bardzo lubię pana TEJO)
TEJO 22-02-2009 22:57
do . - nie mam zwyczaju odpowiadać na pytania anonimowych tchórzy, czynię tu wyjątek - dysponuję protokołem z rzeczonego przeglądu, trudno, abym był tam i wszystko widział, notatka jest informacją napisaną na podstawie owego protokołu oraz wiedzy "operacyjnej" - Konrad Przezdzięk
~Jan Owczarek 23-02-2009 6:14
Nie zawsze możemy zdobywać trofea. A swoją drogą Zespół i tak został dostrzeżony. Liczy się też samo uczestnictwo - było nie było, w prestiżowej imprezie. Gratuluję jeszcze raz Panu Jackowi Paruszyńskiemu i jego młodym Aktorom.
~rodzic 23-02-2009 12:02
Panie redaktorze," wiedza operacyjna" Panu nie wystarczyła, jestem anonimowym tchórzem podobnie jak 99% pana odbiorców i i rodzicem jednego z chłopców, którzy brali udział w Forum Teatrów. Wnioskuję, że sprawiło panu radość obwieszczenie światu, że młodzi nie wygrali, a słuchy dochodziły.... Nie wiem dlaczego zamiast pogratulować tym młodym ludziom sukcesu, jakim niewątpliwie była nagroda Ministra Edukacji( rzeczona kamera) i nagroda dyrektora Teatru Ósmego Dnia( a o tym panu nie doniesiono, bo nie wiedział pan, że podczas odczytywania werdyktu sprostowano pomyłkę zapisaną w nocy w protokole). Dla tych młodych ludzi to ogromny sukces, pojechali tam po raz pierwszy i wrócili z dwoma nagrodami. Czyżby dla Pana najważniejsze były tylko pierwsze miejsca? Tytuł, którego Pan użył boli tych młodych ludzi, bo oni się cieszyli, wszyscy gratulowali im udanego debiutu, a pan zasugerował, że ministerialną, było nie było ,nagrodę rzeczową otrzymali na otarcie łez. Gratuluję Wam droga młodzieży sukcesu i waszemu instruktorowi też. Wszyscy, którzy wiedzą jak ciężko pracowaliście, aby osiągnąć tak wiele są z Wami.
~Prawie stały czytelnik 23-02-2009 15:07
Będę obiektywny. A ja się cieszę, że Boża sztuka "Genezis" z Wrocławia wygrała, ograny przez trzy lata spektakl "111" to przecież zaledwie diagnoza zbrodni dzisiejszej wychowywanej bezstresowo i bez miłości młodzieży, nic pozytywnego. Poza tym pan Paruszyński ma za swoją działalność płacone z Rady Rodziców ODK, a zdaje się, że w szkołach (tutaj LO) nauczyciel wykonuje wszelkie działania pozalekcyjne społecznie. A więc w tym nierównym starcie zdecydowała jednak pasja, nie kasa.
~pablo22 23-02-2009 17:12
Serdeczne gratulacje dla młodzieży. Kilka uwag co do samego artykułu: Z podanego tekstu nie wynika, kto oczekiwał głównej nagrody, a zdanie \\\"Doszły nas słuchy, że lider grupy nieco koloryzuje wynik rozgłaszając, że prowadzona przezeń trupa została laureatem przeglądu. \\\" pachnie PZPRowską nomenklaturą. Proszę Pana - proszę pisać jawnie, kto, co, kiedy i gdzie. Podane opisy świadczą tylko o braku odpowiedniego warsztatu reporterskiego.
~czytelniczka 23-02-2009 17:22
Jestem rozczarowana tym artykułem Uważam, że otrzymanie zaproszenia z Teatru Ósmego Dnia daje młodym aktorom możliwość zdobycia kolejnego doświadczenia na nowej scenie. Grupa ze "111" była bardziej zadowolona z tego wyróżnienia niż by miała dostać główną nagrodę. Oczywiście pozostałoby to wielkim sukcesem i przysporzyłoby wiele radości - jednak trzeba się cieszyć z tego co jest, wiele grup wyjechało bez żadnych laurów. Samo dostanie się na deski Teatru Polskiego w Poznaniu na taki przegląd jest ogromnym triumfem. Wiele zespołów próbuje się tam dostać, bez wyraźnych skutków. Poznań jest bardzo rygorystyczny w swojej ocenie. Tytuł tego artykułu (na pewno) po sukcesie pracowni teatralnej ODEK w Poznaniu, nie był miłym przywitaniem - raczej rozczarowaniem. Wiele grup konkursowych było przygotowywanych przez w/w nauczycieli wykonujących prace społeczne jednak zauważmy, że ODEK nie jest prężnie rozwijającą się firmą tylko zwykłym osiedlowym domem kultury, który nie wynagradza instruktorów horrendalnie wysokimi pensjami tylko skromnymi sumkami i tutaj również liczy się idea pracy oraz pasja... nauczyciel jest nauczycielem a Pan J. Paruszyński aktorem, który poprzez swój bagaż doświadczeń lepiej koordynuje pracą nad nowymi spektaklami.
~jed25 23-02-2009 17:39
Przejście przez wrocławskie Forum jest wielkim sukcesem, "111" nie było faworytem konkursu, nikt z grupy, włącznie z rezyserem i instruktorem, nie robił sobie wielkich nadziei - wiem to prosto od nich. Skąd ten pomysł że jechali jako faworyci?? Teatrem się nie zdobywa nagród, a już na pewno nie młodzieżowym. Teatrem się dzieli z innymi ludźmi, kieruje ich uwagę na pewne problemy. Przykro, że młodzi ludzie po niewątpliwym sukcesie na forum ogólnopolskim dostają kopniaka na własnym podwórku. To kolejny powód, dla którego młodzi chcą uciec z Jeleniej Góry. Gratulacje dla całego zespołu za świetny spektakl i odwagę sceniczną!
~marwoz 23-02-2009 21:18
Prawie stały czytelniku nie znowu taka kasa. Nie wiem i nie chce wiedzieć jaką to kasę zarabia p. J. Paruszyński w ODK bo to pewnie śmieszna kwota. Kamera na otarcie łez o co tu właściwie chodzi? Wśród nagród były też np. dymki sceniczne, tez na otarcie łez? A pewnie 3000 tyś zł i ZŁOTA MASKA to powód do śmiechu. Byłam na Forum od jego początku do zakończenia, do końca nie wiedząc jakie będą kryteria oceny uczestników. Złota Maska jako nagroda główna a potem miejsca 1,2,3 nie, to były w większości nagrody rzeczowe przyznawane w imieniu możnych tego regionu. Tak więc wspomniany dymek czy reflektor, ważne kto je przyznał i kto otrzymał. Bycie laureatem na tak wielkiej rangi imprezie uważam już za duży sukces a wywiezienie z niej dwóch nagród to powód do dumy a łzy to na pewno radości. Na 19 występujących zespołów 10 zostało wyróżnionych w tym Pracownia Teatralna ODEK ze spektaklem T. Mana "111". W ukazującej się codziennie gazetce teatralnej SUFLER A. Kosicka i A. Skwara napisały "zamysł artystyczny grupy powiódł się - widownia z zapartym tchem śledziła akcję." Można się było domyśleć, że są faworytami... jednak rywalizacja trwała dalej. Otrzymali nagrodę Ministra Edukacji Narodowej oraz Dyrektor Teatru Ósmego Dnia - zaproszenie do prezentacji spektaklu na scenie tego teatru. To właśnie ta nagroda jest szczególnie cenna bo daje im możliwość dalszego rozwoju i zaistnienie na deskach teatru. Gratuluję WAM i Waszemu instruktorowi oraz życzę abyście za dwa lata znów mogli pojechać do Poznania i godnie reprezentować MIASTO JELENIĄ GÓRĘ.
~Tola 23-02-2009 21:32
Może i sam występ na deskach w Poznaniu, zaproszenie od Teatru Ósmego Dnia oraz kamera cyfrowa jest faktycznie czymś wielkim dla młodych wykonawców \\\"111\\\", ich rodziców i rodziny oraz pana Paruszyńskiego (nic w tym dziwnego, ale to subiektywna opinia), ale w tym artykule jest mowa o zdaniu Jury. I jeszcze jedno; nasz ODEK jak się okazuje nie był jedynym reprezentanem województwa dolnośląskiego, a czytałam w Nowinach Jeleniogórskich coś innego. Jakaś ściema Spółdzielni PZPR? Poza tym pan Paruszyński jest aż aktorem, a ten pan Romanowski tylko nauczycielem. To też zmienia postać rzeczy. Gratuluję naszej Pracowni Teatralnej „ODEK” i tej grupie z Wrocławia.
~widz 24-02-2009 10:04
Jest to napewno bardzo duży sukces tych młodych ludzi i ich instruktora nie pamiętam aby taki sukces ktoś wcześniej odniósł .Znając Teatr Dnia Ósmego z Poznania to napewno nie zapraszają na swoją scenę "słabeuszy".Napewno jest to duże wyróżnienie dla tych pasjonatów teatru.
~ cassiopeia 6-03-2009 15:15
Byłam na Forum od początku do końca. Jelenia Góra zaprezentowała się rewelacyjnie, czego wynikiem są nagrody. Powyższa dyskusja jest troszkę bezcelowa, bo ODEK werdyktem Jury rozczarowany nie jest, wręcz przeciwnie - zespół gratulował wrocławskiej grupie, którego przedstawienie uznali za niesamowite. Nie wiem, jak można pisać o mlodych ludziach i ich opiekunie/instruktorze rzeczy, że uważają się za faworytów konkursu. Nawet dwukrotni laureaci - Scena 37 z Wrocławia nie czuli się pewniakami na trzecią Złotą Maskę. Pozdrawiam całą obsadę "111", jestem z Wami i trzymam kciuki i czekam na Wasz występ w Ósemkach!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group