Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 3010
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Zamiast głównej nagrody, kamera na otarcie łez

Niedziela, 22 lutego 2009, 8:21
Aktualizacja: 8:23
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Zamiast głównej nagrody, kamera na otarcie łez
Fot. ......
Młodzi aktorzy z Pracowni Teatralnej "ODEK" z Jeleniej Góry wrócili z XIV Ogólnopolskiego Forum Teatrów Szkolnych w Poznaniu bez spodziewanych niemal jako pewne głównych laurów, za to z kamerą cyfrową.

O Złotą Maskę – nagrodę główną Forum konkurowało dziewiętnaście zespołów z całej Polski, będących laureatami wojewódzkich przeglądów teatralnych. Grupy teatralne zostały wydelegowane przez właściwe dla danego terenu kuratorium oświaty. Głównym celem Forum Teatrów Szkolnych była prezentacja i ocena dorobku artystycznego teatru szkolnego, a także stworzenie możliwości wymiany myśli oraz doświadczeń jego animatorów i uczestników. Podczas Forum odbywały się również warsztaty teatralne dla członków zespołów, które prowadził Piotr Kruszczyński i krytyk teatralny Łukasz Drewniak.

Bardzo dobrze przyjęte dwa lata temu w Jeleniej Górze przedstawienie według tekstu Tomasza Mana „111” w wykonaniu Pracowni Teatralnej „ODEK” z Osiedlowego Domu Kultury na Zabobrzu w reżyserii, scenografii, z opracowaniem muzycznym i na podstawie scenariusza Jacka Paruszyńskiego, aktora Teatru im. Norwida, nie wzbudziło aż tak oczekiwanego wielkiego zachwytu Jury forum pod przewodnictwem Piotra Kruszczyńskiego, reżysera i byłego dyrektora Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

Doszły nas słuchy, że lider grupy nieco koloryzuje wynik rozgłaszając, że prowadzona przezeń trupa została laureatem przeglądu. Tymczasem jeleniogórskiemu zespołowi teatralnemu przyznano Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej w postaci kamery cyfrowej za podejmowanie ważnych społecznie i pokoleniowo tematów, zaczerpniętych z dramaturgii współczesnej oraz zespołowe wykonanie.

Laureatem nagrody Złotej Maski został inny reprezentant Dolnego Śląska - Teatr Scena 37 z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu za sztukę pt. "Genezis" w reżyserii opiekuna teatru Dariusza Romanowskiego, która w plastyczny sposób ukazała biblijną koncepcję stworzenia świata opisaną w Księdze Rodzaju.

Rok temu młodzieżowa grupa Pracowni Teatralnej „ODEK” za spektakl pt. „111” otrzymała statuetkę „CHOCHOŁA 2008” Grand Prix na VI Dolnośląskich Spotkaniach Teatrów Młodzieżowych we Wrocławiu, a w 2007 roku odebrała III Nagrodę oraz nagrodę publiczności na Festiwalu Młodego Teatru "arttime" w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group