Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 9836
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zakład szybowcowy w Jeżowie chce podbić świat

Poniedziałek, 11 lipca 2016, 7:18
Aktualizacja: Wtorek, 12 lipca 2016, 7:54
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: Zakład szybowcowy w Jeżowie chce podbić świat
Fot. Robert Czepielewski
Gdy w 2001 roku zakład o dość długiej i skomplikowanej nazwie „Przedsiębiorstwo–Doświadczalno–Produkcyjne Szybownictwa PZL–Bielsko Zakład w Jeżowie Sudeckim” ogłosił upadłość, mało kto wierzył, że firma jeszcze kiedykolwiek będzie rywalizowała w produkcji szybowców z największymi producentami tych jednostek na świecie. A tak się stało.

Zakład został sprywatyzowany i przyjął nazwę „Zakład Szybowcowy Henryk Mynarski”. Firma nadal produkuje szybowce, takie jak chociażby dwumiejscowy szybowiec PW-6U. Główną działalność zakład skierował na serwisowanie i remontowanie szybowców. Jednak zdaniem kierownika biura konstrukcyjnego Michała Nowaka wszystko może zmienić się.

Po nawiązaniu współpracy z Politechniką Warszawską, Politechniką Rzeszowską i Akademią Górniczo-Hutniczą rozpoczynamy produkcję trzeciego prototypu szybowca dwumiejscowego AOS H2, którego ciekawą cechą będzie napęd wodorowy, nie stosowany do tej pory w napędzaniu szybowców. Jest to swego rodzaju nowość pod tym względem – mówi Michał Nowak, który podkreśla, że produkcja szybowców z jednostkami napędowymi nie jest dla zakładu nowinką. - Druga wersja prototypu AOS H2, którą zbudowaliśmy posiada napęd elektryczny - dodaje.

Na pytanie, kiedy będziemy mogli podziwiać nowy szybowiec na niebie, Michał Nowak mówi, że nie będzie to prędko. - Na razie jest to projekt typowo badawczy. Prototyp będzie oblatany, jednak z wprowadzeniem go do produkcji seryjnej musimy poczekać – wyjaśnia.

- Podczas produkcji wiele rzeczy konstrukcyjnie wygląda poprawnie na papierze, natomiast w użytkowaniu nie spełniają swoich funkcji i na bieżąco nanoszone są poprawki, stąd też potrzebny jest długi okres czasu do oblotu – dodaje Marcin Musiał, menedżera zakładu.

Oprócz użycia jednostki napędowej, nowinką prototypu AOS H2 będzie użycie kompozytu węglowego do jego budowy oraz układ miejsc w kabinie pilota. W nowym szybowcu piloci będą siedzieć obok siebie.

Co sprawia, że pojawiają się takie nowinki jak jednostki napędowe w szybowcach? - Wymóg rynku – odpowiada Michał Nowak. - Obecnie wszystko idzie w kierunku, aby szybowce były niezależne i mogły startować bez użycia samolotu i były łatwe do przebazowania – informuje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
946
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group