Środa, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 3105
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zakład Kartonaży pada. 50 osób trafi na bruk

Środa, 28 września 2011, 7:13
Aktualizacja: Czwartek, 29 września 2011, 8:03
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Zakład Kartonaży pada. 50 osób trafi na bruk
Fot. Angela
Z końcem sierpnia br. rozpoczęła się likwidacja Zakładu Kartonaży i Tektury Falistej, który od niemal 30 lat funkcjonował przy Osiedlu Robotniczym w Jeleniej Górze. Po jej zakończeniu pracę straci około 50 ostatnich pracowników.

Część z nich już dostała wypowiedzenia. W czasach największej świetności zakład zatrudniał 70 osób i miał dochody na poziomie 9,5 mln zł rocznie. Zakład był spółką pracowniczą. Jego poważne problemy finansowe rozpoczęły się z końcem 2009 roku. Ostatecznie spółka przegrała nierówną walkę z konkurencją. W tym roku zarząd podjął decyzję o zamknięciu działalności.

- Nie jest mi łatwo zamykać zakład, w którym przepracowałem 28 lat. Nie mam innego wyboru. Przyczyną są problemy finansowe spółki. Nie udało nam się uzyskać znikąd pomocy. Urząd miasta jedynie rozłożył nam na raty i przesunął termin zapłacenia zaległości za podatek od nieruchomości – mówi Jerzy Dynowski, likwidator, a do niedawna prezes spółki Zakładu Kartonaży i Tektury Falistej w Jeleniej Góry.

Termin ostatecznego zamknięcia zakładu nie jest znany. Likwidator szacuje, że potrwa to około pół roku, maksymalnie do ośmiu miesięcy. Obecnie w zakładzie pracuje około 45 osób, z każdym miesiącem będzie ich jednak coraz mniej.

– Część pracowników otrzymała już wypowiedzenia skrócone i trzymiesięczne, otrzymają odprawy. Kilku zostanie w spółce do ostatnich dni jej funkcjonowania, bo są oni potrzebni do wystawiania świadectw pracy czy obsługi zwolnionych – mówi Jerzy Dynowski.

Pomocną dłoń do zwolnionych pracowników już wyciągnęło Jeleniogórskie Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych. Każdy pracownik zakładu może w tym tygodniu pobrać darmową żywność, która jest wydawana do końca miesiąca z magazynu przy Szkole Podstawowej nr 13. Najpierw pracownicy muszą jednak podejść do biura stowarzyszenia w celu założenia karty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (84) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group