Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 8011
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zakazane fotografie

Sobota, 17 maja 2008, 7:17
Aktualizacja: 15:29
Autor: AGA
JELENIA GÓRA: Zakazane fotografie
Wnętrze kościoła św. Jana Chrzciciela w Cieplicach. Aby fotografować w nim podczas ceremonii, będzie potrzebne pozwolenie z kurii.
Fot. TEJO
Prawie osiemdziesiąt osób z Jeleniej Góry i okolic zawodowo zajmujących się fotografią i filmowaniem wzięło udział w specjalnym szkoleniu zorganizowanym przez Diecezjalną Komisję ds. Liturgii Kurii Legnickiej.

Duchowni postanowili uświadomić ich, jak należy zachowywać się utrwalając kościelne uroczystości.
– Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniają fotografujący i filmujący jest stawianie siebie w centrum i nadmierne kręcenie się po kościele – mówi ks. Bogusław Wolański z Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej. Jego zdaniem zapominają o tym, że są w miejscu świętym, a nie w urzędzie stanu cywilnego czy w sali ślubów i powinni zachowywać się jak pozostali uczestnicy celebrujący liturgię. Prowadzący przytaczali przykłady zachowań, których sami byli świadkami: kamerzysta przestawiający księdza, fotograf, który wskoczył na ołtarz, czy pouczanie kapłana, aby wolniej udzielał komunii św.

Księża piętnują również nieodpowiedni strój. – Sakrament ślubu czy komunii świętej to uroczystość, podczas której wszyscy są odświętnie ubrani. Niestety często zdarza się, że fotograf lub filmujący wpada do kościoła w dżinsach i powyciąganej koszulce – dodaje ks. Bogusław. Wielu nie zgłasza się też wcześniej do zakrystii, aby poinformować księdza, że będzie rejestrować uroczystość.

Dlatego też podczas czterogodzinnego szkolenia uczestnicy dowiedzieli się między innymi, że nie powinni zajmować miejsca w prezbiterium, ustawiać dodatkowych źródeł oświetlenia rażących wzrok kapłana, nowożeńców lub dzieci przyjmujących pierwszą komunię. Księża prowadzący kurs wyjaśniali też, jak dyskretnie poruszać się w kościele, kiedy zrobić zdjęcie, a kiedy lepiej uklęknąć.

– Wierzymy, że po takim szkoleniu zawsze coś w ludziach zostanie. Na pewno jednak zdarzą się również i takie sytuacje, kiedy zachowanie fotografa czy filmującego sprawi, że pozwolenie zostanie mu odebrane – mówi ksiądz Bogusław.

Po zakończeniu ostatniego kursu (16 maja w Kamiennej Górze) i rozesłaniu wszystkich upoważnień, duchowni we wszystkich parafiach będą poważnie je egzekwować. Podczas spotkań z narzeczonymi, kapłani będą również uczulać, aby przed wyborem fotografa sprawdzili, czy posiada on odpowiednie zezwolenie, aby podczas uroczystości nie było przykrej sytuacji.

Organizatorzy kursu chcieli uświadomić, że najważniejsze nie jest utrwalenie jakiegoś wyjątkowego momentu, ale spotkanie z Bogiem, a fotograf lub kamerzysta swoją obecnością nie może przeszkadzać ludziom w przeżywaniu Eucharystii.

Uczestnictwo w kursie kosztuje 100 zł. Po jego zakończeniu, uczestnicy otrzymają pięcioletnie upoważnienie Legnickiej Kurii Biskupiej do filmowania i fotografowania uroczystości kościelnych.

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group