Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 9146
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 21 maja 2021, 10:03
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Gra z czasem. Portret genialnego psychiatry”, „Arystokratka na koniu” i „Dlaczego deszcz pada?” – to po te książki radzą sięgnąć panie bibliotekarki z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Ciekawie o tych tytułach piszą w swoich recenzjach, więc warto je przeczytać, zanim sięgniemy po te pozycje. Zapraszamy do lektury.

Gra z czasem. Portret genialnego psychiatry. Krystyna Rożnowska. Antoni Kępiński

Książki profesora Antoniego Kępińskiego, z trudem zdobywane w czasach PRL-u, stoją wszystkie u mnie na półce, w takim miejscu, aby bez trudu można było po którąś z nich sięgnąć. Wtedy nie było mody na poradniki psychologiczne, ale eseje zawarte w „Rytmie życia” czy studium „Melancholii” zmuszały do pogłębionej refleksji, tym bardziej, że to właśnie melancholia określała bardziej naszą postawę życiową, podobnie jak współcześnie kreatywność. Hm… Chyba była bardziej tajemnicza, a z pewnością bardziej poetycka. I o dziwo – nikt nie zajmował się wtedy kolejami losu Profesora. Czasy się zmieniły – potrzeba biografii, żeby przywrócić książki, które wg prof. Bogdana de Barbaro powinny być pozycjami obowiązkowymi. We wstępie jego autorstwa, czy raczej, jak sam to określa – pełnym szacunku przed osobą Mistrza zaproszeniem do lektury, wskazuje aktualność dzieła, mało tego – akcentuje, że to On właśnie nazwał kluczowe problemy, które teraz nas uwierają. Rzeczywiście tak jest: „Już Kępiński zauważył, że w związku rozwojem środków komunikacji raptownie zwiększała się ilość bodźców docierających do świadomości człowieka, spostrzegł, że ludzie są atakowani coraz większą liczbą często nieprzydatnych informacji, co ma zły wpływ na ich system nerwowy, bo nadmiar bodźców jest dla człowieka obciążeniem psychicznym. Gdy system nerwowy jest osłabiony, dochodzą do świadomości nie tylko ważne, ale i nieważne sygnały, gdyż nie zostają one wyeliminowane na niższych szczeblach układu nerwowego. Dociera ich więc jednocześnie za dużo, a wtedy człowiek nie umie sobie z nimi poradzić, czuje zamęt, trudno mu uporządkować myśli, jego uwaga jest rozproszona, niczego nie może zapamiętać, zapomina, gdyż z nadmiarem bodźców odczuwa w głowie tylko szum i chaos.” Ciekawe co dziś by powiedział?
Antoni Kępiński – lekarz –psychiatra, który w pacjencie nade wszystko widział człowieka cierpiącego, ukochał schizofreników, bo uważał, że są mniej egoistyczni, nie zabiegają o uznanie czy korzyści majątkowe, koncentrują się na sprawach niecodziennych. Guru wszelkich odmieńców lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, a nawet jak ktoś nie był odmieńcem, to się na niego kreował, aby się znaleźć w kręgu oddziaływania Profesora.
Jak na panującą obecnie modę roztrząsania szczegółów i traktowania życia bohaterów jak materiału na powieść, ta książka jest nieoczekiwanie skromna, powściągliwa, skupia się na istotnych sprawach, dając jednocześnie zwięzły obraz losów profesora. Niektóre z wydarzeń mogą zaskoczyć i dać do myślenia jak wpłynęły na jego postawę. Mam na myśli przede wszystkim obóz, ale też pobicie. Chyba nie jest łatwo napisać biografię człowieka, który, jak tylko historia przestała wpływać na jego życie, najchętniej nigdzie nie wyjeżdżał, niezwykle poważnie traktował pracę zawodową, w klinice był zawsze przed czasem i nie wychodził, dopóki nie wysłuchał ostatniego pacjenta, a czas śmiertelnej choroby wykorzystał co do minuty na pospieszne pisanie książek, żeby zdążyć. Nie zwracał uwagi na swoje dolegliwości,. Uważał, że wiedza, jaką zdobył pomoże innym. Miał rację. Dzisiaj wiem, że „Rytm życia” wyszedł w dniu śmierci…
„Jego książki stawały się bestsellerami, rozchodziły się w niezwykłym tempie, wielotysięczne nakłady znikały w kilka dni. Były sprzedawane spod lady, poza siecią księgarską osiągały wysoką cenę. Wydawcy i krytycy zastanawiali się, dlaczego książki nie będące kryminałem ani powieścią sensacyjną czy biografią słynnej gwiazdy, napisane przez naukowca, profesora, zdobywają taką popularność”.
„Książki Kępińskiego to jego dialog z czytającym je człowiekiem, swoista psychoterapia, w każdej przekazuje solidną porcję wiedzy na temat konkretnego zagadnienia dotyczącego ludzkiej psychiki i zmusza do refleksji nad swoim postępowaniem, ułatwiając też zrozumienie otaczających ludzi i świata.” Wszystkie książki Profesora są dostępne w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Arystokratka na koniu. Evžen Boček

„Arystokratka na koniu” jest trzecią częścią zabawnych przygód Marii III Kostki oraz jej rodziny. Mimo usilnych prób w dalszym ciągu ród znajduje się w „dołku” finansowym. Głównym zadaniem wszystkich mieszkańców zamku jest jego prowadzenie, przygotowanie go do sezonu turystycznego, a później walka o każdego turystę. Wszyscy (oczywiście poza Józefem) mają nadzieję na prawdziwy „nalot” zwiedzających dzięki rzekomej klątwie ciążącej na Marii, gdzie na niełatwym rynku czeskich zamków przeznaczonych do zwiedzania każdy turysta jest na wagę złota W tym celu Milada - menadżerka rodzinnego biznesu, zaprasza dziennikarza znanego, czeskiego brukowca „Błyskawica” do przeprowadzenia wywiadu z „przeklętą”. Niestety jak zwykle nie wszystko idzie po ich myśli, a to za sprawą księcia Schwarzenberga. Poza oczywistymi już dla czytelnika niepowodzeniami, Maria zakochuje się! Boček wprowadza również do powieści kolejnego członka rodziny Kostka - ciotkę Norę, wyglądem przypominającą „zmumifikowanego Pigmeja z sypialni matki”. „Arystokratka na koniu” to bardzo udana kontynuacja poprzednich części, gdzie dzięki umiejętnemu operowaniu absurdalnym humorem oraz groteską, czytelnik ma realną szansę nabawić się bólu mięśni twarzy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Dlaczego deszcz pada? Marta Krzemińska

Zapraszamy najmłodszych do sięgnięcia po książkę popularnonaukową. Na jej początku zawarte są wszelkie informacje na temat deszczu. Dowiemy się z nich co to jest deszcz? Skąd się bierze? I z czego się składa. Na kolejnych stronach, przeczytamy gdzie można znaleźć wodę oraz poznamy obieg wody w przyrodzie, a atrakcyjne rysunki Kamili Loskot doskonale zobrazują treść przekazywanych zagadnień. W książce znajdziemy również odpowiedzi na pytania, jak wygląda kropla deszczu? Jakie są rodzaje opadów? Ile jest wody na Ziemi? Gdzie pada najmniej deszczu?. Czytelnicy znajdą w tej książce odpowiedzi na prawie wszystkie pytania dotyczące deszczu. Atutem tej książki jest to, że została napisana językiem zrozumiałym dla najmłodszych. Na ostatnich stronach znalazło się również podsumowanie najważniejszych informacji , które mają służyć do utrwalenia nazewnictwa oraz czytania ze zrozumieniem. Po tej lekturze już żaden deszcz nie będzie miał przed Tobą tajemnic. Polecamy! W serii ukazały się również następujące tytuły: Dlaczego słońce świeci? Dlaczego rośliny rosną?

Twoja reakcja na artykuł?

4
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group