Czwartek, 30 marca
Imieniny: Amelii, Leonarda
Czytających: 7336
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 12 marca 2021, 9:01
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej polecają tym razem książki: „Mona”, „Twarz pokerzysty”, „Komórka” i „Pies na medal”. Taki wybór uzasadniają w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Mona. Bianca Bellová

Literatura i film czeski często miewają słodko-gorzki smak, w przypadku „Mony” ten smak jest gorzko-słodki. Nowela delikatnie utkana z życiowych losów Mony i Haniego dzieje się nie wiadomo gdzie, nie wiadomo kiedy. Wyczuwa się destrukcyjne działanie jakiegoś reżimu, słychać odgłosy wojny, a ludzie stają nad przepaścią. Ona jest pielęgniarką w prowincjonalnym szpitalu, do którego wchodzi dżungla, on jest Adamem, ofiarą toczącej się wojny. Oboje mają za sobą szczęśliwe dzieciństwo, które zostaje nagle przerwane. Mona, by przeżyć, jest ukrywana przez babcię w piwnicy, uczy się tam swojego języka. Później ta umiejętność pozwala jej być sobą i ratować się wyobraźnią w świecie nasilających się wokół niej niezrozumiałych zasad i nakazów. Hani przeżywa traumę, ucieka przed nią stając się Adamem i ukrywając swoją przeszłość. Ich ścieżki zbiegają się w szpitalu, Mona usilnie walczy o życie Adama. Czuwa przy jego łóżku snując opowieści o swojej przeszłości, o chwilach radości i chwilach złych, w których nie miała nic do powiedzenia. Adam we wspomnieniach wraca w swoje góry. Ich obecne życie to ruina w ruinie szpitala. Czy to jest ten moment, by coś zmienić? By wyłamać zasady? Nowela „Mona” to lektura na jeden wieczór, pachnący kardamonem, cytryną i niesprecyzowaną geograficznie egzotyką. To historia jednej najszczęśliwszej chwili, która daje początek zmianie. Bianca Bellová po rak kolejny udowadnia, że jest mistrzynią poetyckiego języka i budowania atmosfery. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Twarz pokerzysty. Józef Hen

Jesień 1945 roku. Wojna skończona. Więzienia zapełniają się byłymi żołnierzami AK. Wśród nich jest „Dymitr”. Dwadzieścia kilka lat później opowiada o tamtych dziwnych i niebezpiecznych wydarzeniach mężczyźnie spotkanemu na plaży w nadmorskim kurorcie. „Dymitr” dostał wtedy propozycję. Ma szansę ocalić życie, a może i odzyskać wolność, ale w zamian trzeba załatwić pewne sprawy z przeszłości. Na Ziemiach Odzyskanych, w Bagniskach zakamuflował się „Złowrogi”. To poszukiwany od dawna agent gestapo, przez którego doszło do wielu wpadek i aresztowań. Prowadzący sprawę major Zygmunt ma niemal pewność, że „Złowrogim” jest partyzancki dowódca „Dymitra” – „Zawisza”. Tyle że potrzeba niezbitych dowodów. „Dymitr” ma nadzieję oczyścić dawnego przełożonego od podejrzeń i zarzutów i tylko dlatego godzi się na współpracę. Kto oglądał „Prawo i pięść”, ten rozpozna w Bagniskach tamten klimat westernowskiej, powojennej Polski i jej realia. Pozorna praworządność, skrywana przeszłość bohaterów, ciemne interesy, hazard, bandyckie napady, knajpy z udawanym, przedwojennym sznytem. Kryminalna intryga i romans nie przysłaniają jednak dramatu sumień, postaw, a przede wszystkim pytań: kto jest kim, kim stał się teraz i czy wszyscy grali w tę samą grę? Tyle lat minęło od pierwszego wydania tej książki, a nadal trzyma w napięciu, zmusza do refleksji, a przede wszystkim czyta się ją znakomicie. Bo jak się okazuje: sensacyjna fabuła może zostać opowiedziana eleganckim, literackim językiem. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Komórka. Stephen King

Clay Riddell – główny bohater „Komórki”, podczas służbowego pobytu w Bostonie, jest świadkiem upadku dotychczas znanej cywilizacji. Z niewiadomych przyczyn, każdy kto odebrał telefon komórkowy, staje się bezmyślną istotą, której jedynym celem są krwiożercze zapędy względem innych. Destrukcyjne skłonności uwolnione poprzez tajemniczy sygnał rozpętują piekło – na ulicach panuje chaos, spadają samoloty, a „ludzie” rzucają się sobie do gardeł. W tym zgiełku znajduje się grupa ocalałych, którzy za wszelką cenę muszą dostosować się do panującej sytuacji. Znany nam świat przestaje istnieć, a Clay musi zdążyć dotrzeć z Bostonu do żony i dziecka, zanim jego syn otrzyma w prezencie urodzinowym telefon. Ponoć jedynym bezpiecznym miejscem w świecie ogarniętym przez bezrozumne istoty, jest centrum stanu Maine, obszar poza zasięgiem telefonii komórkowej. Czy to ostatnia enklawa ludzkości? A może pułapka? Czy tajemniczy sygnał był dziełem przypadku czy celową zagrywką? Czy Clay zdąży ocalić swoją rodzinę? Świetnie zbudowana fabuła, pełna napięcia i grozy, wciąga czytelnika już od pierwszych stron. Mimo, że temat zombi nie należy do moich ulubionych, tutaj nie jest on typowy. W zasadzie przez zastosowanie tak popularnego gadżetu elektronicznego, wszystko staje się możliwe. Zresztą kto z nas nie ma „komórki”? King jak zwykle zaskakuje – nie podaje nam na tacy wszystkich odpowiedzi, a przez niejednoznaczne zakończenie czytelnik sam musi zdecydować czy książkę pokochał czy też znienawidził. Osobiście wolę wyłożenie „kawy na ławę” co nie pozostawia uczucia niedosytu. Gorąco polecam wszystkim miłośnikom mocniejszej literatury. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Pies na medal – seria książek przeznaczonych dla dzieci w wieku 6+, autorstwa Barbary Gawryluk

Polecamy serię wyjątkowych książek przedstawiających historię niezwykłych czworonogów, o których można powiedzieć, że są psami na medal! Ratują ludzi zasypanych przez lawiny, opiekują się starszymi osobami, są przewodnikami niewidomych, pracują w GOPR-ze, WOPR-ze lub dla policji, na lotniskach oraz uczestniczą w terapiach chorych dzieci. Pies jak zawsze okazuje się najlepszym przyjacielem człowieka i niezastąpionym partnerem w niesieniu pomocy innym. W Seri ukazały się: Baster – pies ratowniczy, Morus – pies ratownik wodny, Junior – opiekun osób starszych, Falco – pies lotniskowy, Czart – pies lawinowy, Rollek – pies przewodnik , Limba – pies pasterski, Luna – pies terapeuta, Badyl – pies policyjny. Zapraszamy do wypożyczania. Książki dostępne w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
122
Tak, to odpowiedzialna praca
16%
Dostają trochę za dużo
18%
Dostają o wiele za dużo
33%
To oburzające ile zarabiają
33%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group