Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 5455
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 24 stycznia 2020, 9:33
Aktualizacja: Wtorek, 28 stycznia 2020, 6:00
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej przygotowali kolejne propozycje lektury, po którą warto sięgnąć. Dlaczego? O tym piszą w swoich recenzjach.

Myśmy się uodpornili. Rozmowy o dojrzałości. Jerzy Stuhr, ks. Andrzej Luter

Niełatwo o tej książce napisać, bo chciałoby się z niej bez końca cytować. Wszystko jest tak ciekawe, mądre, pouczające. Ciepły i inteligentny humor na przemian z powagą, wspomnieniami, osobistymi zainteresowaniami, pasjami; własne przeżycia, doświadczenia i nauka z nich płynąca. Pierwszego z panów chyba nie trzeba przedstawiać, choć jedna z przytoczonych anegdot każe się nad tą pewnością zastanowić, ale nie będę jej streszczać, żeby nie odbierać przyjemności lektury. Ksiądz Andrzej Luter to duszpasterz i publicysta związany z Towarzystwem „Więź”, przede wszystkim przyjaciel artystów, krytyk filmowy i wielki miłośnik kina, o czym niejednokrotnie w tej książce mamy okazję się przekonać. Panowie rozmawiają o wszystkim: o literaturze, filmie, teatrze i ich twórcach; o przemijaniu, doświadczeniu choroby; o bliskich; o historii, ale również o sprawach jak najbardziej współczesnych i bieżących - o polityce i kondycji naszego społeczeństwa. A rozmawiają w taki sposób, że chciałoby się siedzieć cichutko w kąciku i chłonąć każdą myśl. I choć jeden fragment musi być. I będzie bardzo poważnie i serio. Mówi ksiądz Andrzej Luter: „Niedawno przeczytałem po wielu latach „Dzieje agonii” Pawła Jasienicy. To jest przerażająca lektura. Parę cytatów: „Bezwładna, jałowa Rzeczpospolita stała się dziwologięm na kontynencie, wśród państw i społeczeństw nieustannie poszukujących świeżych myśli, form i rozwiązań. Jeszcze zgubniej działały sejmiki, sejmy, cały ten bezsensowny, fałszu pełen młyn polityczny. Łotrostwo nie degradowało. Martwota, zastój i rozkład polityczny wcale nie przeszkadzały zabiegom o kariery i dobra osobiste.” Nigdy nie stosuję analogii „jeden do jednego”, ale słowa te dają do myślenia. Jasienica pisze: zostawmy tych zaborców, to myśmy sami się wykończyli, zabory były konsekwencją polskiego sobiepaństwa i warcholstwa, nieodpowiedzialności za państwo, sprzedajności. Polskie kolo bez wyjścia, sami pozbawiamy się państwa i wolności, a potem robimy patriotyczne powstania, przegrane, czyli moralnie zwycięskie.” Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (KH)

Pijane banany. Petr Šabach

Trójka szesnastoletnich przyjaciół wchodzi w dorosłe życie. Paczka to nietuzinkowa dlatego też i ich wejście w dorosłość jest burzliwe i bogate w przygody. Żyją pełna piersią, otaczają ich barwne postaci i czechosłowacka szara rzeczywistość lat osiemdziesiątych, kiedy to dzieci zbierają „ceczka”, wolny czas spędza się przy trzepaku na bezimiennym podwórku lub w gospodzie, a najlepszą zabawą jest podróż pociągiem w miejsca nieznane, wszczynanie awantur i bójki na niby. Nuda? Niby tak, a jednak od pierwszego akapitu trudno powstrzymać uśmiech, a często i śmiech. Trzej kumple postanawiają jechać nad morze, plan idealny, zwłaszcza, ze żaden z nich nie ma ani samochodu, ani prawa jazdy. W tym wieku nie stanowi to wielkiej przeszkody, przynajmniej w fazie przygotowawczej i w planach.
Pijane banany to zbiór opowiadań, anegdot, historii, które dotyczą równolegle świata nastolatków i dorosłych. Oba pokolenia inaczej reagują na reżim, ograniczenia i niesprawiedliwość, inaczej kombinują. Jak kończy się podróż nad morze? Kto pierwszy wszedł do świata mężczyzn? czy Bedzio wyrzeźbi Rybałkę? Zachęcamy do jazdy autem bez hamulców! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)
30 stycznia o godzinie 17:00 w małej sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej 27 odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Czeski čtvrtek albo inny dzień tygodnia. Będzie ono poświęcone twórczości Petra Šabacha. Pisarza, którego zna każdy Czech. Wspólnie zastanowimy się, czy to co bawi Czechów, bawi też Polaków. Zapraszamy.

Chłopak, który otworzył drzwi do wszechświata – Preston Norton

Historia brzydkiego chłopaka o pięknym sercu. Cliff Hubbard to ofiara losu. Dosłownie. W liceum w Happy Valley nazywają go Neandertalczykiem, bo jest wyjątkowo wysoki i masywny. Nie ma przyjaciół, a jego życie znacznie pogorszyło się po samobójczej śmierci brata. Pewnego dnia jego największy wróg prosi go o pomoc. Cliff zgadza się współpracować. Naprawianie świata nie jest jednak takie proste… Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

33 Żydów, którzy wpłynęli na losy świata - Przemysław Słowiński; czyta: Elżbieta Kijowska

Jak sam tytuł wskazuje, opowiada losy 33 ciekawych postaci pochodzenia żydowskiego żyjących na przestrzeni wieków. Mamy tu odkrywców, wynalazców, brytyjskiego premiera, myśliciela – rewolucjonistę, który chciał dobrze, a ,,wyszło jak zwykle”, najbogatszego człowieka w historii, przedsiębiorcę, filantropa, twórcę psychoanalizy, iluzjonistę, aktorów – komediantów, itd. Niektóre fakty z ich życia są nam dobrze znane. Inne nie. Książka jest bardzo ciekawa. Autor nie podaje suchych faktów, ale przytacza różne anegdoty i ciekawostki z życia opisywanych postaci. Fakty, które podaje są interesujące i podane w bardzo lekki sposób.
P. Słowiński umiejętnie wybrał fakty, nadał im formę. Dzięki temu powstał zbiór niezwykłych historii. Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group