Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 5176
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 8 listopada 2019, 7:08
Aktualizacja: Środa, 13 listopada 2019, 14:31
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Ja, deprawator” Józefa Hena, „Rana” Wojciecha Chmielarza i audiobook „Becoming” Michelle Obamy – to kolejne propozycje bibliotekarzy z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Swoje wyboru uzasadniają w ciekawie napisanych recenzjach. A już w sobotę zapraszają na spotkanie z autorem, Wojciechem Chmielarzem.

Ja, deprawator. Józef Hen

Tego autora przedstawiać chyba nie trzeba. Jego twórczość towarzyszy nam od lat i żadna książka nie przechodzi bez echa. Opowieści biograficzne, opowiadania, wspomnienia, sfilmowane powieści: „Crimen” z Bogusławem Lindą, „Królewskie sny” z Gustawem Holoubkiem w roli Władysława Jagiełły i oczywiście pierwszy polski western, czyli „Prawo i pięść’ na podstawie „Toastu” - pierwsze tygodnie wyzwolenia, szabrownictwo na Ziemiach Odzyskanych, któremu przeciwstawia się Gustaw Holoubek, w tle „Nim wstanie dzień” - słynny motyw muzyczny Krzysztofa Komedy ze słowami Agnieszki Osieckiej, wyśpiewany uwodzicielskim głosem Edmunda Fettinga i Gryfów Śląski w scenach plenerowych. Ale dzieło życia to przede wszystkim dzienniki. Poczynając od „Nie boję się bezsennych nocy” przez kolejne tomy, aż do ostatnio wydanego „Ja, deprawator” – zapisków z lat 2016 – 2018. Aktualne refleksje i spostrzeżenia, tematy polityczne, lektury, dywagacje z przeszłości, polemiczne sądy. Ten sam, od lat cieszący się zainteresowaniem i uznaniem, schemat. Trudno się zdecydować, który fragment wybrać, aby zachęcić do sięgnięcia po książkę, więc może warto zwrócić uwagę na regionalne reminiscencje. W jednym z akapitów Józef Hen wspomina swój pobyt w Jeleniej Górze – był tu w maju 1945 roku, a w kolejnym cieszy się bardzo z telefonu od dawna niewidzianego znajomego z Lwówka Śląskiego, towarzysza przygód wojennych, łącznie z udziałem w forsowaniu Nysy. Zainteresowanych odsyłam do lektury całości. A teraz najważniejszy powód, dla którego dzisiaj wybór padł na tę właśnie pozycję: Józef Hen urodził się 8 listopada 1923 roku. Pewnie od wielu dni na ręce dostojnego Jubilata spływają najserdeczniejsze życzenia, do których i my się dołączamy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Rana. Wojciech Chmielarz

Mroźna zima w Warszawie, pod kołami pociągu ginie Marysia, uczennica prywatnej i ekskluzywnej szkoły. Jej nauczycielka zaczyna prywatne śledztwo. Wzbudza tym złość dyrektorki, dobre imię szkoły może na tym ucierpieć. Nauczycielka znika. Podobno złożyła wypowiedzenie po kłótni z przełożoną. Co innego widzieli Gniewomir i Klementyna. On jest niepokornym i aspołecznym uczniem, który w wolnym czasie zbiera materiały o seryjnych mordercach, ona niedawno rozpoczęła pracę w tej szkole, nie jest już młoda, a jej życie to mroczne i bolesne tajemnice. Bohaterowie zaczynają działać na własną rękę, popełniają błędy, pojawia się strach, czujemy go razem z nimi. Kto jeszcze zginie? Jakie prawdy wyjdą na jaw? Każdy nosi ranę, która kieruje działaniami bohaterów. Przyjemna powierzchowność ukrywa pod spodem dramaty, zdrady, cierpienie, zazdrość, nienawiść, okrutne zbrodnie. Rany pchają do złych czynów, wypaczają postrzeganie rzeczywistości. Mroczny psychologiczny thriller Chmielarza wciąga od pierwszej strony, bliższy jest „Żmijowisku” niż „Cieniom”, pokazuje to, na co nie chce się patrzeć, ale co jest obecne i jak zawsze zaskakuje zakończeniem. książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)
Zapraszamy na spotkanie z autorem, Wojciechem Chmielarzem, które odbędzie się 9 listopada o godz. 15:00 w Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej 27.

Becoming . Michelle Obama; czyta Agata Kulesza

Michelle Obama. Czy trzeba dodawać coś więcej? Wszyscy wiemy kim jest. Pierwsza w historii ciemnoskóra Pierwsza Dama.
Fascynująca książka, pokazująca jak dziewczynka z biednej dzielnicy w Chicago staje się prawniczką i wpływową kobietą. To rodzice rozwijali w niej wszystkie cechy, które przyczyniły się do późniejszych sukcesów. Ciemnoskóra dziewczynka od najmłodszych lat walczy z uprzedzeniami, przeciera szlaki w szkołach dla ,, białych”, ciągle czuje się niepewnie, jest ,,inna”. Szczęśliwie są to już czasy, gdzie ma możliwości rozwoju i nie jest dyskryminowana jak jej przodkowie ze względu na rasę i płeć. Wspaniale opisane życie polityka i jego rodziny, czas kampanii i już samo życie na świeczniku, w Białym Domu.
Książka jest po prostu wspaniała i polecam wszystkim, jeśli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z byłą Pierwszą Damą USA. Audiobbok dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group