Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 5123
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 19 lipca 2019, 7:08
Aktualizacja: Poniedziałek, 22 lipca 2019, 10:01
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Jest lato, podczas urlopu mam trochę więcej czasu, żeby poczytać. Ale co? Bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej radzą nam sięgnąć po książki: „Ugrofińska wampirzyca”, „Zagłada Poziomkowego Dworu”, „Szeptane” i audiobook „Pierwsza na liście”. Dlaczego? O tym przekonują w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Ugrofińska wampirzyca. Noemi Szecsi

Na widok i zapach krwi robi jej się niedobrze. Czyta książki, lubi przesiadywać po bibliotekach, pracuje w wydawnictwie. Mówi po angielsku. Ukończyła college, gdzie wykładały kolejne wcielenia sióstr Bronte. Jest dyplomowaną bajkopisarką. Obroniła pracę pt. Obraz królika w brytyjskiej literaturze dziecięcej, ze szczególnym uwzględnieniem epoki wiktoriańskiej i edwardiańskiej. Pisze bajki, choć Kubusia Puchatka uważa za stukniętego, a Małego Księcia za wymoczka. Krecik, który strasznie chce mieć ogrodniczki z kieszeniami jest OK. Niestety jej bajka „Wredne zwierzęta” nie zyskuje aprobaty wydawcy – zbyt faworyzowana jest w niej rozpustna banda leśnych gryzoni. Wychowuje ją babcia, która zamiast czekać na wnusię z obfitą kolacją, maluje sobie paznokcie u nóg. Proponuje jej, żeby zamówiła sobie pizzę, najlepiej w zestawie z przystojnym dostawcą. Babcia, dla zmylenia śladów, gra na giełdzie i uwielbia Węgrów, bo „Węgrzy dysponują bogatym materiałem genetycznym, i stąd ich wygląd zewnętrzny jest urozmaicony zarówno pod względem kształtów, jak i kolorów, i często są naprawdę atrakcyjni. Wielu z nich jest ładnych i apetycznych. Nigdzie nie ma bardziej nudnego pożywienia, że się tak wulgarnie wyrażę, niż w krajach etnicznie jednolitych. W takich miejscach ludzie są podobni do siebie jak dwie kromki chleba z masłem, jak dwa ugotowane kartofle albo jak dwa wędzone śledzie.” Dowcipna, ironiczna, lekka, przewrotnie inteligentna i na wskroś współczesna powieść młodej węgierskiej pisarki i jej bohaterka Jerne Volta-Ampere. Uwaga! To jednak wampirzyca… Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Zagłada Poziomkowego Dworu. Vladimír Kőrner

Po sześciu latach wojny na polsko-czesko-niemieckie pogranicze docierają bandy Werwolf. Szukają tu nie tylko schronienia, ale przede wszystkim zemsty, po piętach depcze im czechosłowacki porucznik i jego ludzie. Miejscowa ludność nauczyła się żyć skromnie w ciężkich sudeckich warunkach, przetrwała wojnę, która raczej tu nie zaglądała. Wysoko, w Poziomkowym Dworze żyje Ulryka z ojcem. Właśnie została półsierotą, w zasadzie została sama, bo jej ojciec Alfred Habiger rzadko trzeźwieje, a rodzicielskiej miłości w nim za grosz. Kiedy on nocami upija się w towarzystwie nowej kochanki w lesie wokół domu zaczynają się dziać złe rzeczy. Najpierw zamordowany zostaje sąsiad, potem zjawiają się dziwne zakonnice, z których jedna proponuje Urlice pomoc w ucieczce z domu i dostanie się do klasztoru. Mroki gęstnieją, zbliża się jesień, policja zaczyna krążyć wokół Dworu, co kończy się kolejną tragedią. Ludzie wilkołaki są bezwzględni, ale czy do końca? Ludzkie odruchy wzbudza w nich chory Eryk, którym opiekują się z narażeniem życia. Żądny krwi Karleman decyduje się wysłać Ulrykę do pobliskiego miasta, po leki dla chłopca. Przyprowadza dla niej rower, jeśli nie wróci, to zginie jej rodzina. Ulryka wraca, przynosi leki, ale nie tylko. Jaki jest koniec tej historii, w której wśród bohaterów czuć narastającą tęsknotę za normalnym, spokojnym życiem po wielkiej tragedii, której doświadczali przez ostatnie lata? Kiedy wielu jest zmęczonych gonieniem i ucieczką, kiedy w złych rodzą się ludzkie odruchy, gdy poczują namiastkę domowego życia i wspólnego dbania o dom. Czy świat może uratować Ulryka? Jedyna nieskalana, czysta i jasna postać w ciemniejącej rzeczywistości? Czy jednak triumfować będą jej ojciec i jego kochanka, chciwi i otępiali. Powieść Vladimíra Kőrnera napisana w 1973 roku budziła na początku kontrowersje, zbyt wielu pamiętało okrucieństwo członków niemieckich band Werwolf grasujących w Sudetach, by ze spokojem przyjąć nadanie im przez autora ludzkich odruchów. Dziś ta książka może być już odczytywana inaczej. Dramatyczna historia opowiedziana w niej unaocznia, że wojna jest tragedią dla każdej ze stron, pokazuje też wachlarz ludzkich postaw w obliczu skrajnych sytuacji. Przejmująca, sugestywna, mroczna, minimalistyczna, pozostawiająca czytelnikowi dużo do myślenia i nie podająca gotowych odpowiedzi. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Szeptane. Paweł Beręsewicz

Kumple z liceum mają marzenie. Gorzej z pieniędzmi na jego realizację. Od czego jednak są kreatywność i nowoczesne technologie! Na szeptaniu w sieci można nieźle zarobić. Wystarczy parę ciepłych słów o lokówce firmy X na forum urodowym, by znaleźć się bliżej upragnionego celu. Nowa praca Filipa ma całkiem sporo zalet, a przy okazji staje się również emocjonującą rozgrywką. Kto gra z kim, a kto przeciw komu? Do czego zmierza intrygująca dziewczyna o płomiennych włosach? Czy w obecnych czasach można jeszcze komuś zaufać? Polecamy najnowszą książkę nagradzanego i lubionego przez czytelników Pawła Beręsewicza o dylematach współczesnych nastolatków i zagrożeniach wirtualnego świata. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Pierwsza na liście. Magdalena Witkiewicz; czyta: Weronika Nockowska

Tej książki się nie czyta, ją się wręcz pochłania! Jest opowieścią, która pomimo wszystko tchnie optymizmem, ukazując, iż nigdy nie jest za późno, aby coś zmienić w swoim życiu. Prawdziwa przyjaźń jest w stanie przetrwać najgorsze burze, huragany, tornada… Trzy kobiety, jeden mężczyzna… Banalna zdawać by się mogło historia jakich wiele, a jednak nic podobnego. Gdy pewnego dnia Karolina znajduje zapiski swojej cierpiącej na białaczkę mamy, a wśród nich listę pięciu osób, do których może się zwrócić gdyby cokolwiek się stało, uwagę młodej dziewczyny przykuwa znajdująca się na pierwszej pozycji Ina, o której Karolina nigdy wcześniej nie słyszała. Nie mogąc zrozumieć dlaczego właśnie ta, a nie któraś z czterech pozostałych osób z listy znajduje się na pierwszym miejscu, nasza młoda bohaterka postanawia ją odnaleźć,, Pierwsza na liście” to lektura wyjątkowa! Genialna! Jak zawsze w przypadku książek Magdaleny Witkiewicz. Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.(AS)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
309
Nigdy
20%
Rzadko
42%
Czasami
25%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group