Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7506
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 31 maja 2019, 7:03
Aktualizacja: Niedziela, 2 czerwca 2019, 6:57
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Co tym razem proponują nam bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej? To książki: „Był sobie chłopczyk”, „Wybrałem Pol(s)kę. Imigranci w czasach PRL” , "Jak dzieci zmieniają świat" i audiobook „Posłuszna żona”. O tym, dlaczego akurat po te książki powinniśmy sięgnąć, piszą w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury!

Był sobie chłopczyk. Ewa Winnicka

Jak pisać o tej książce? Jak dobierać słowa, budować zdania? Przede wszystkim jak znaleźć właściwy ton? Tu literatura schodzi na drugi plan, bo życie ją wyparło, ale tak solidna reporterska robota, którą wykonała dla nas Ewa Winnicka wymaga przynajmniej zauważenia i docenienia. Ta historia niestety wydarzyła się naprawdę i chyba trudno znaleźć osobę, która by o niej nie słyszała. W stawie w okolicach Cieszyna zostają przypadkowo znalezione zwłoki dziecka. To chłopczyk. Ma około dwóch lat. Przyjeżdżający na miejsce zdarzenia policjanci spodziewają się, że za chwilę czekają ich najtrudniejsze w pracy rozmowy z osieroconymi rodzicami. Ale czas mija a dziecka nikt nie szuka. Nikt po nim nie płacze. Sekcja zwłok wykazuje, że umierał co najmniej kilka dni w strasznych boleściach, jakie wywołuje zapalenie otrzewnej, spowodowane pęknięciem jelita w wyniku silnego uderzenia w brzuch. Rozpoczyna się, podjęta na nieznaną dotąd skalę, żmudna praca, mająca na celu ustalenie tożsamości dziecka. Jest rok 2010. Media, które najpierw rozgrzały się do czerwoności, pomału tracą zainteresowanie. Jak długo można informować, że w sprawie nic nie drgnęło. Ich uwagę przykuwa katastrofa smoleńska, potem więzienna celebrytka i dzieciobójczyni Katarzyna Waśniewska. Z dziecka N.N. chłopczyk staje się Szymonem z Będzina dopiero w 2012 roku. Tyle czasu zajęło organom ścigania odnalezienie jego rodziców i sprawców śmierci w tych samych osobach. Trafnie podsumował tę sytuację jeden z policjantów, że dwulatek w Polsce nie jest bytem oczywistym. W drugiej części książki poznajemy rodzinę (liczną!) Szymona i 23 miesiące jego życia. Ewa Winnicka trzyma na wodzy emocje, nie pozwala sobie na żadne pochopne wnioski ani oskarżenia. Nie zrobi tego za nas. I dlatego parę kwestii musimy przemyśleć sami. Podobno co roku w Polsce przemocy od strony opiekunów i rodziców doświadcza prawie piętnaście tysięcy dzieci. Kilkadziesiąt z nich umiera. Kowary liczą jedenaście tysięcy mieszkańców. Mało. Trzeba dołożyć jeszcze Karpacz, żeby chociaż trochę móc sobie zobrazować tę liczbę. Jak my dajemy sobie radę z tą wiedzą? Jeden z będzińskich pracowników socjalnych stwierdza: „pierwszym ogniwem systemu pomocy społecznej powinni być sąsiedzi. Jeżeli są obojętni, to znaczy, że taki wyznają system wartości. Ja tego nie zmienię. ”Dzień Dziecka tuż tuż. Zasypiemy nasze pociechy zabawkami i słodyczami, zapewnimy im taką ilość atrakcji, która przekroczy możliwości ich percepcji. Może to jest ten moment, aby rozejrzeć się wokół. Szymek był bardzo smutny. Przez 23 miesiące swojego życia nie miał ani jednego powodu, żeby się uśmiechnąć... Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Wybrałem Pol(s)kę. Imigranci w czasach PRL. Przemysław Semczuk

George Bidwell, urodzony w 1905 w angielskim Reading kapitan i weteran kampanii w Afryce, w 1946 roku przylatuje do Warszawy, by po kilku latach podjąć decyzję o pozostaniu w Polsce. W zrujnowanej wojną Warszawie zyskuje sympatię w kręgach kulturalnych, zaś dla kręgów partyjnych staje się niewygodnym gościem o podejrzanie entuzjastycznym podejściu do socjalizmu. Agenci UB śledzili każdy jego krok, przechwytywali listy miłosne do Anny Wirszyłło, z którą George planował założyć rodzinę. W Anglii zostawił żonę. Sytuacja stała się skomplikowana, zwierzchnicy z British Councill źle oceniali pracę i decyzje Bidwella. Anna i George maja dość intryg służb specjalnych, opuszczają Warszawę w 1956, w 1961 trafiają do Przesieki i zakładają tu Owczy Dwór, utrzymują się z pisania. Są lubiani. George Bidwell, mimo angielskiego pochodzenia, nie jest znany literaturze angielskiej. Jako pisarz brytyjski zyskał sobie w Polsce niezwykłą popularność w czasach PRL, przybliżając polskim czytelnikom zbeletryzowaną historię Anglii.
George Bidwell jest jednym z tych, którzy przyjechali zza żelaznej kurtyny, by odnaleźć w socjalistycznej Polsce nową ojczyznę. Jakie były losy imigrantów w czasach PRL, dlaczego zdecydowali się na życie w kraju pustych półek i braku wolności obywatelskich. Dawid Halberstam – historyk i dziennikarz, laureat nagrody Pulitzera; dziennikarka Renata Marsch-Potocka, z pochodzenia Niemka znana z programu telewizyjnego „Bliżej Świata”; profesor Peter Raina – historyk pochodzenia hinduskiego; perkusista Jose Torres; Ignacy Soszyński – biznesmen, najbogatszy człowiek Europy Środkowej w latach 80-tych – to ich losy wplecione w Polską rzeczywistość PRLu stały się tematem niezwykle ciekawej książki. Książka wkrótce będzie dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Jak dzieci zmieniają świat? – Katarzyna Sowula

Czy wiesz, kto wymyślił Dzień Dziecka? W co się ubierały hiszpańskie infantki (czyli królewny)? Czym kiedyś bawiły się dzieci? Czy dzieciaki zawsze musiały chodzić do szkoły? Kiedy królem Polski była dziewczynka? Co to znaczy „wylać dziecko z kąpielą”? Kto był największym dziecięcym geniuszem muzycznym? Co je mały mieszkaniec Arktyki? Czy dzieci mogą zarabiać pieniądze? Poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań z niezwykłej książki o dzieciach. Poza ciekawostkami znajdziesz tu dużo zadań. Zaprojektuj razem z nami własne emotikony, zostań encyklopedystą, napisz list do polityków o tym, co dorośli powinni robić, żeby dzieci były bezpieczne i szczęśliwe, załóż z przyjaciółmi bank czasu, narysuj własny łapacz snów, włącz się do akcji Wielkie Ogólnoświatowe Liczenie Gwiazd. Lektura obowiązkowa każdego dziecka. Polecamy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Posłuszna żona. Kerry Fisher; czyta: Magdalena Schejbal

,, Posłuszna żona” to powieść obyczajowo- psychologiczna. Opowieść o kobiecej przyjaźni, ale także o ważnym problemie społecznym jakim jest przemoc domowa. To także historia o tym jak trudno jest zbudować szczęśliwą rodzinę ludziom po przejściach, jak ważne jest zaufanie w rodzinie i jak łatwo rodzinne sekrety przemienić w mroczne tajemnice o niszczycielskiej sile.
Głównymi bohaterkami są Maggie i Lara. Dwie młode atrakcyjne kobiety. Są jak woda i ogień. Mają inne temperamenty, przyzwyczajenia i życiowe doświadczenia. Łączy je jedynie fakt iż poślubiły braci…
Świetnie napisana, pełna napięcia opowieść o przyjaźni i solidarności ,, drugich żon”, lojalności, zdradzie i przebaczeniu. A także o trudnej drodze do niezależności i szczęścia. Porusza i zmusza do refleksji. Polecam! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group