Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 6185
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 29 grudnia 2017, 8:37
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej polecają nam książki: „Jasne dni”, „RENN. Breslau – miasto złota i miłości”, „7 nawyków szczęśliwego dziecka” i audiobook „Mój chłopiec, motor i ja”. Wybór lektury uzasadniają w swoich recenzjach.

Jasne dni. Zsuzsa Bank
„W jasne dni naszego dzieciństwa, kiedy patrzyłyśmy na świat bez wątpliwości…” – te słowa Seri, jednej z głównych bohaterek a jednocześnie narratorki tej przepięknej opowieści, najlepiej wprowadzają nas w nostalgiczny klimat, który powoli i niespiesznie pochłania kolejne strony a wraz z nimi i czytelnika. Lata 60-te XX wieku, małe niemieckie miasteczko, w nim Aja i Seri, wkrótce dołączy do nich Karl – trójka nieodłącznych dzieciaków, które przeżywają lata beztroski, choć trosk w ich życiu nie brakuje i nic nie było proste ani takie, jak się na początku wydawało, ale, żeby znów powołać się na Seri „nigdy nie musieliśmy się o nic martwić, bo świat miał swój rytm”. Potem przychodzi dorosłość, a wcześniej ten dziwny czas pomiędzy, czas przejścia, kiedy „zostawiamy za sobą jasne dni”. Każde z dzieci ma swoje nieszczęście, każda z rodzin swoją tajemnicę, która w końcu ujrzy światło dzienne i każde z nich będzie musiało się z tym czymś zmierzyć. I jeszcze raz Seri podsumuje ten etap w ich życiu: „Nic nie było jak kiedyś, bo wszystko się obróciło i przesunęło. Tracimy miejsca naszego dzieciństwa, pierwszy raz, gdy przestajemy być dziećmi, a później jeszcze raz, gdy wracamy dorośli i dziwimy się ich rzeczywistemu wyglądowi.” Są jeszcze ich matki - samotne, często zrozpaczone, które latami odzyskują utraconą równowagę, ale wbrew wszystkiemu dają radę, bo taką siłę ma przyjaźń. Zsuzsa Bank, niemiecka pisarka węgierskiego pochodzenia, uraczyła nas niezwykłą, sugestywną prozą, w której język zasługuje na specjalne wyróżnienie i najwyższe noty – warto zapamiętać to nazwisko. Evi, matka Ai, w bardzo trudnym dla niej momencie życia, wypowiada zdanie, które mogłoby stać się mottem tej książki: „Jasne dni zatrzymam, ciemne oddaję losowi”. Czego i my życzymy Państwu w nadchodzącym 2018 roku. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

RENN. Breslau – miasto złota i miłości. Krzysztof Tokarz
Ostatnie miesiące wojny w festung Breslau. Pozornie niewiele się zmieniło. Mieszkańcy Wrocławia nie odczuwają skutków zmagań wojennych. Jednak w pewnych wojskowych kręgach zaczynają się nerwowe ruchy. Wehrmacht, Gestapo, SS , NSDAP przygotowują plany odwrotu na wypadek klęski III Rzeszy, ich istotnym fragmentem jest znalezienie skrytek dla dzieł sztuki, złota, oraz kluczowych dokumentów. Oficer sztabowy Hauptmannn Edwinn Renn ma za zadanie znaleźć odpowiednie miejsca do przechowania tajemnic Wehrmachtu. Oddelegowany karnie z Berlina nie czuje się dobrze we Wrocławiu. Wszystko zmienia się, kiedy poznaje Ursulę. Wątek miłości pomiędzy piękną Polką i szlachetnym Niemcem to oś powieści. Historia uczucia splata się z wojennymi realiami i polityką, fabuła zawiera również wątki kryminalne. Zaciska się wojenna pętla wokół Wrocławia, główny bohater naraża się wpływowej kochance… akcja nabiera dramatyzmu. Czy wygra lojalność wobec rodziny, czy miłość ? Jakich wyborów dokonają bohaterowie ? Lektura powieści oprócz dużej dawki emocji obfituje w fakty z historii regionu. Przypomniane zostały: postać Grundmanna, temat złota Wrocławia, tajemniczych podziemi zamku Książ, wywózki skrzyń z tajemnicza zawartością do wsi pod Hirschbergiem. Plastycznie opisane miejsca akcji oraz wyraziste postaci sprawiają, że książka wydaje się być gotowym scenariuszem filmowym.

7 nawyków szczęśliwego dziecka. Sean Covey
Zwierzaki z Siedmiu Dębów wprowadzą młodego czytelnika w świat zasad, które pomogą zyskać moc. 7 historyjek pozwoli zrozumieć jak 7 nawyków ułatwia życie, dzięki nim, jak zapewnia autor, łatwiej będzie odnaleźć wspólny język z rodzicami i nauczycielami. Młody czytelnik dowie się jak się nie nudzić, jak opracować plan działania i jak do niego przystąpić, co to jest strategia wygrana-wygrana, dlaczego warto słuchać, co mówią inni, jakie korzyści płyną z pracy zespołowej i jak należy dbać o równowagę we własnym życiu. Proste wskazówki i sprawdzone metody są najlepszą reklamą tej książki. Kudłatek, Lilka, Wandzia, Igiełka, Ala, Witek i Raptus pomogą poradzić sobie z kłopotami i wskażą drogę do mądrej przyjaźni i dobrego samopoczucia. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Mój chłopiec, motor i ja. Halina Korolec-Bujakowska, czyta: Kamila Kuboth – Schuchardt
"Mój chłopiec..." to książka, która jest w swoim rodzaju pamiętnikiem Haliny Korolec-Bujakowskiej z podróży do Szanghaju. Kobieta ze swoim mężem Stanisławem przebyła łącznie 24 000 kilometrów na motocyklu, które stanowiły dla nich przede wszystkim najbardziej niezwykłą podróż poślubną.
Podczas zwiedzania Azji, Halina i Stanisław byli niejednokrotnie zmuszeni do zmierzenia się z przeciwnościami losu, które co rusz pojawiały się na ich drodze. Dzięki temu zżyli się ze sobą i jednocześnie przeżyli przygodę swojego życia, której możemy im tylko pozazdrościć.
Książka ta jest dowodem na to, że prawie 80 lat temu żyli również ludzie nietuzinkowi i odważni. Polecam! Niesamowita wyprawa! Urocza książka! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group