Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 7451
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z jelonką.com

Piątek, 17 listopada 2017, 6:38
Aktualizacja: Niedziela, 19 listopada 2017, 6:12
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Zakopanoptikon”, „Zillertalczycy”, „Opowiedz mnie’, a także audiobook „Długa droga do domu” – po te książki radzą sięgnąć tym razem bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego? Uzasadniają to w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Zakopanoptikon. Andrzej Strug
Kolejne obchody święta 11 listopada to dobra okazja, żeby przypomnieć zapomnianego już dzisiaj pisarza, który, i życiem i twórczością, wpisuje się w tradycję niepodległościową. Działacz rewolucyjny, zesłaniec, legionista, wiceminister w rządzie Ignacego Daszyńskiego to tylko telegraficzny skrót niezwykle burzliwej biografii Tadeusza Gałeckiego, należącego do pokolenia niepokornych, czyli tych, urodzonych w cieniu klęski powstania styczniowego i zaangażowanych społecznie, pomimo zaostrzonej, antypolskiej polityki zaborców. W działalności podziemnej przybierał różne pseudonimy. W literaturze zasłynął jako Andrzej Strug. Kojarzony z poważnymi, publicystycznymi utworami, jak chociażby „Dzieje jednego pocisku”, bardziej znanych z adaptacji Agnieszki Holland i filmowego tytułu „Gorączka”, a niewielu zdaje sobie sprawę, że był jednym z najdowcipniejszych ludzi w Polsce, autorem prześmiewczej, satyrycznej i humorystycznej powieści o stolicy Tatr. Moda na Zakopane sięga połowy XIX wieku. Jednych przyciągała symboliczna enklawa wolności, drugich właściwości ozdrowieńczego klimatu, rozpowszechnione przez Tytusa Chałubińskiego. Apogeum sławy przychodzi wraz z Młodą Polską. Łatwiej wymienić tych, którzy tam nie dotarli niż tych, którzy regularnie bywali. Jak ogromna to była potrzeba, aby spędzić lato w Zakopanem, wystarczy wspomnieć, że zanim doprowadzono kolej, podróż z Krakowa chłopską furmanką zajmowała około półtorej doby! Strug kapitalnie wykorzystał tę snobistyczną modę – w „Zakopanoptikonie” mieścinę pod Giewontem nawiedziły nieprawdopodobne deszcze, trwające nieprzerwanie przez 49 dni, czyli przez cały sezon letni. Skłóceni między sobą, odcięci od świata i gór rodacy, zdani na łaskę górali, wśród nich znane nazwiska – osobistości ze świata literatury, polityki, dziennikarze, artyści, młodzi taternicy – wszyscy ukazani w krzywym zwierciadle karykatury. Lata minęły, wady narodowe i zatłoczone Zakopane pozostały. Andrzej Strug nigdy nie pozwolił za swojego życia na ogłoszenie powieści w formie książki, były jedynie odcinki drukowane w gazecie. Nieprzerwanie nurtowało go pytanie: „Czy wolno Polakowi dziś się śmiać?...” No właśnie… . Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Zillertalczycy. Fedor Sommer
Obecność Tyrolczyków w Kotlinie jeleniogórskiej została utrwalona w Mysłakowicach, gdzie do dziś zachwycają swoją wyjątkową urodą domy, wybudowane przez religijnych uciekinierów niemal 180 lat temu. Kim byli ci uchodźcy, którzy zdecydowali się porzucić swoją ojczyznę i ruszyć w nieznane, pokonując bez mała 700 km. Powieść Fedora Sommera, napisana w 1925 roku, to historia szukania własnego miejsca na ziemi, gdzie oprócz wolności w wyznawaniu własnej religii znajdzie się też przychylność sąsiadów i krajobraz, który pomoże w walce z tęsknotą za ojczyzną. Dawne dzieje Mysłakowic, przypominane w związku z kolejnymi rocznicami, zapełniają się w powieści ludźmi i ich historiami, suchy fakt historyczny nabiera twarzy. Losy kilkuset protestantów zależą od polityki, przychylności właścicieli ziem i miejscowych – Ślązaków, którzy na przybyłych patrzą niechętnie. Jeśli dołożymy do tego wątki obyczajowe, wyraziste postaci, wielowarstwowa fabułę i autentycznych bohaterów, to odkryjemy, że powieść Fedora Sommera łączy wiedzę regionalną z ówczesnym stanowiskiem autora oraz ciekawą historią, która mogła się przecież nie wydarzyć faktycznie, a jednak miała miejsce… miejsce z widokiem na Śnieżkę. Powieść, która została napisana w Jeleniej Górze i czekała wiele lat na polski przekład powinna wzbogacić bibliotekę każdego regionalisty. Kim był autor „Zillertallczyków” Fedor Sommer? Jego biogram znajduje się w Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej http://jbc.jelenia-gora.pl/Content/14886/sommer.html, zaś książka dostępna jest w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Opowiedz mnie. Madalena Matoso
W tej książce wszystko zależy od Ciebie. Użyj wyobraźni i wymyślaj przygody! Wskocz do bajkowego labiryntu i zostań twórcą nieskończonej ilości opowieści! Księżniczka, kosmici, piraci, krasnoludki, potwory – każdy z nich chce wystąpić w Twojej bajce! Wybieraj, opowiadaj i baw się!
"Opowiedz mnie" to niezwykle oryginalna książka interaktywna, która pobudza wyobraźnię i kreatywność. Dzięki niej możesz zostać autorem bajki, która zaraz się zacznie. Samodzielnie zadecydujesz o wyborze bohatera oraz kogo spotka, jaki strój będzie nosić, czym będzie podróżować, dokąd pojedzie, a nawet gdzie będzie spać. Na każdej stronie wybierasz jedną z kilku możliwości i dzięki temu powstaje wspaniała historia. W jej tworzeniu pomogą pytania dodatkowe. Znajdują się tu miliony bajkowych kombinacji. Czy dasz radę wykorzystać je wszystkie w swoich opowieściach? Odkryj potęgę swojej wyobraźni. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Długa droga do domu - Joanna Jax; czyta:Joanna Gajór
Joanna po rozwodzie z mężem postanawia kupić z uzyskanych z tego tytułu pieniędzy dom w podwarszawskim Teresinie. Na strychu starego, wymagającego remontu domu znajduje kuferek, a w nim pamiętniki Antoniny Tańskiej, dawnej mieszkanki tej posiadłości… Wraz z główną bohaterką Antoniną podróżujemy po Ameryce, Kubie, Boliwii i wielu innych krajach. Stajemy się uczestnikami wielu historycznych wydarzeń. Wspaniali i wyraziści bohaterowie oraz bardzo wiele zwrotów akcji nie pozwala nam się oderwać.
Nie brakuje również rodzinnych tajemnic oraz wielu intryg. Historia Antoniny i jej rodziny na długo pozostanie w pamięci, a o to przecież chodzi, by powieść nie ulatywała wraz z odłożeniem jej na półkę. Koniecznie musicie wysłuchać! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
355
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group