Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6040
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zaczytaj się z Jelonką.com

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 25 sierpnia 2017, 7:54
Aktualizacja: Sobota, 26 sierpnia 2017, 7:09
Autor: KK
Fot. Książnica Karkonoska
Co tym razem polecają nam bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej? Zachęcają do sięgnięcia po „Czarne serce”, „Zapomniane punkty widokowe. Przewodnik – Inspiracja dla miłośników turystyki”, „Najfutbolniejsi. Tajemnica śpiących sędziów” oraz „Paskudną historię”. Swój wybór uzasadniają, jak zawsze, w ciekawych recenzjach. Zapraszamy do lektury!

Czarne serce. Janusz Anderman.
Antoni, główny bohater „Czarnego serca”, przyjeżdża do Polski w gorącym okresie 2010 roku, aby napisać reportaż dla francuskiego tygodnika o bieżących wydarzeniach. Jest dziennikarzem. Kiedyś był działaczem opozycji, potem reżyserem, twórcą filmu o latach 80-tych. Ale jego wyjazd za granicę nie był spowodowany względami politycznymi. Niezamierzony spacer w okolice więzienia na warszawskiej Białołęce przywołuje niechciane wspomnienia. Był tu dwukrotnie. Raz jako internowany w stanie wojennym, potem w oczekiwaniu na wyrok sądu drugiej instancji w sprawie o morderstwo swojej partnerki. Janusz Anderman niezmiennie i niestrudzenie pisze o Polsce i Polakach uwikłanych w zagmatwaną historię i współczesność. Rozprawia się z naszymi postawami, mitotwórczymi skłonnościami, słabością do koloryzowania własnych biografii. Należący do tego samego pokolenia co jego książkowy bohater, któremu użyczył paru elementów swojego życiorysu, ma do tego prawo jak mało kto. Sarkazm, ironia, gorzki śmiech, język ulicy a jednocześnie powaga, zastanowienie i polskie sprawy z perspektywy osoby stąd a jednocześnie z oddalenia – warto wsłuchać się w ten głos. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Zapomniane punkty widokowe. przewodnik – Inspiracja dla miłośników turystyki. Andrzej Mateusiak, Ivo Łaborewicz
Opis 25 punktów widokowych, które zniknęły z naszego krajobrazu całkowicie, lub pozostają w stanie, który uniemożliwia korzystanie z ich walorów turystycznych i widokowych. Miejsca, które stanowiły w XIX wieku atrakcję dla mieszkańców, cele spacerów, miejsca relaksu i kontemplowania panoramy okolicy, dziś zapomniane, lub zrujnowane stały się dla autorów książki inspiracją do przypomnienia ich historii i czasów świetności. Kilka z tych punktów widokowych znajduje się na terenie Jeleniej Góry: Gapy, Godzisz, Koziniec, Maciejowa, Sołtysia, Sośnia, Zamkowa Góra. Niektóre zmieniły swoje przeznaczenie: Łysa Góra, Stromiec, Zakręt Śmierci, Kozia Szyja. Wszystkie dziś bardziej anonimowe, lata świetności mają za sobą. Przypominają o nich autorzy publikacji, popierając opisy archiwalnymi fotografiami, rycinami i rysunkami . Tak kiedyś wyglądała nasza okolica. Autorzy kreślą perspektywy, oceniają atrakcyjność turystyczną i proponowane rozwiązania techniczne dla zapomnianych punktów widokowych. Szczegółowo opisują trasy dojazdu, drogi dojścia do nich. Jedynie widoki zostają niespodzianką, a pewne ciekawostki sprawiają, że natychmiast po przeczytaniu książki chce się iść na spacer i sprawdzić, czy tak jest, na Sośnię z Zabobrza są zaledwie niespełna 3 kilometry ! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Najfutbolniejsi. Tajemnica śpiących sędziów . Roberto Santiago
Zbliża się najważniejszy moment sezonu ligowego, do końca zostało kilka meczów o wszystko. I to dosłownie – drużynie grozi likwidacja, a kiedy tylko mecz zaczyna dobrze się układać, sędzia ucina sobie drzemkę na boisku! Czy przez to drużyna spadnie z ligi i przestanie istnieć? Czy komuś na tym zależy? Dlaczego dorośli nie chcą poznać prawdy? Trzeba coś z tym zrobić! Mali piłkarze zawierają tajne przymierze, by rozwikłać zagadkę i uratować drużynę. Najfutbolniejsi to dowcipna, sympatycznie napisana i bogato ilustrowana seria książek, opowiadająca o pasji i zaangażowaniu, o przyjaźni i współpracy, o perypetiach i przeżyciach dzieci wchodzących w okres dojrzewania. A przede wszystkim – o zupełnie niesamowitych emocjach towarzyszących futbolowi! Książki są wspaniałą lekturą dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, zarówno dla chłopców, jak i dla dziewcząt. Z przyjemnością przeczytają je także rodzice – zachęcamy do wspólnego czytania. książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Paskudna historia - Bernard Minier; czyta: Bartosz Wesołowski
Tytuł książki jest jak najbardziej trafny. Wredne charaktery ludzkie, zawiść, potęga pieniądza, zepsucie…
Główny bohater to nastolatek Henry. Pewnego dnia porzuca go ukochana dziewczyna. Po zerwaniu nikt jej już nie widzi, a następnego dnia morze wyrzuca na brzeg jej okaleczone ciało. Pierwszym podejrzanym jest oczywiście Henry. Historia życia chłopaka, o której się dowiadujemy z jego relacji jest mocno skomplikowana i pełna tajemnic. Autor plącze ją i wciąga czytelnika w wir nieustannych, zaskakujących zdarzeń. Henry przy pomocy przyjaciół postanawia wziąć śledztwo w swoje ręce… Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group