Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 7390
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 7 lipca 2017, 7:08
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Co tym razem proponują nam bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej? To „Uniewinnienie”, „Parki romantyczne Kotliny Jeleniogórskiej” i „Nieprzypadkowe przypadki Maxa Crumbly. Bohater szkolnej ławki”. Te propozycje uzasadniają w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Uniewinnienie. Dmitrij Bykow

Jest rok 1938. W Związku Radzieckim trwa fala niewyobrażalnego terroru. Wielka Czystka nie oszczędza nikogo. Ludzie znikają w czeluściach NKWD. Nieliczni, pozostali na wolności i przy życiu bliscy aresztowanych, otrzymują wiadomości o ich skazaniu, a wyrok brzmi: 10 lat bez prawa do korespondencji. Rosjanie wiedzą, co to oznacza. Koniec złudzeń. Ale po latach, niektórzy z nich, na chwilę pojawiają się i dają o sobie znać swoim rodzinom. Co to oznacza? Wnuk jednego z represjonowanych wysłuchuje tych nieprawdopodobnych opowieści o spotkaniach, których nie da się zapomnieć . Chce poznać prawdę i rozpoczyna swoje prywatne dochodzenie. Dziwna i zaskakująca książka, próba zrozumienia czegoś, czego nie da się objąć rozumem. Bo jak wytłumaczyć sens Wielkiego Terroru, jak pojąć informację, zamieszczoną przez autora w formie motta, że „do roku 1938 NKWD zgromadziło materiał wystarczający, aby aresztować całą ludność ZSRR.” Warto zapamiętać to nazwisko – Dmitrij Bykow – jeden z najpopularniejszych i najodważniejszych współczesnych rosyjskich pisarzy jeszcze nie raz nas zaskoczy! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (KH)

Parki romantyczne Kotliny Jeleniogórskiej. Małgorzata Ploch i Piotr Napierała; zdjęcia Romuald M. Sołdek

W XIX wieku w Kotlinie Jeleniogórskiej, na stosunkowo niewielkim terenie, powstawały modne wówczas parki o założeniu krajobrazowym. Ideą architektów parków było wzbogacenie istniejącego piękna naturalnego otoczenia poprzez dodatkowe zadrzewienia, kompozycje roślin i wytyczanie alejek prowadzących do ciekawych budowli, urokliwych zakątków i miejsc widokowych. Dziś obserwujemy powrót to romantycznej koncepcji dawnych ogrodników. Pięknieją na naszych oczach parki: w Bukowcu, Karpnikach, Staniszowie, Łomnicy, Wojanowie, Jeleniej Górze, dostępne w znakomitej większości dla wszystkich, którzy lubią przebywać wśród pięknych układów roślin, skomponowanych ze środowiskiem naturalnym, towarzyszącymi budynkami, formacjami skalnymi, stawami, potokami i panoramą. Pięknie ilustrowana publikacja zawiera niezwykle interesujące fakty z dziejów powstawania 11 parków romantycznych, oprócz nazwisk wybitnych architektów, znakomitych właścicieli poznajemy popularne wtedy gatunki roślin, modne elementy kompozycji ówczesnych parków, ich właścicieli. Pałacowe parki robiły wrażenie na gościach, spotykali się w nich arystokraci, monarchowie, nawet sama caryca Rosji i król Prus, co świadczy o światowym poziomie rezydencji.
Parki znów wracają do łask, cieszą się popularnością, dostrzegamy ich znaczenie, widzimy korzyści z faktu przebywania w pięknie skomponowanej przestrzeni. Poznając ich historię łatwiej dostrzeżemy ducha romantyzmu, odkryjemy pomysły dawnych architektów krajobrazu, odkryjemy rośliny, które przywieziono na zamówienie z Królewskiej Szkółki Leśnej w Poczdamie. Rzetelni autorzy wprowadzą nas w tematy parkowe zaczynając od historii sztuki ogrodowej, a kończąc na słowniku parkowych terminów. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (JJ).

Nieprzypadkowe przypadki Maxa Crumbly. Bohater szkolnej ławki – Rachel Renee Russell.

Max Crumbly właśnie zmienia szkołę. Musi stawić czoło najbardziej przerażającemu miejscu na Ziemi: gimnazjum South Ridge. I pewnie nie byłoby tak źle, gdyby nie Doug. Na dźwięk tego imienia Max ma ciarki! Wszystko dlatego, że ulubionym zajęciem Douga jest zamykanie Maxa w szkolnej szafce. Gdyby tylko mógł być jak superbohaterowie z ulubionych komiksów! Niestety, jedyną supermocą Maxa jest wyczuwanie pizzy na odległość. Ale on nie zamierza się poddać. Chce zostać bohaterem, na którego czeka szkoła! Zabawna książka na lato. Polecamy! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group