Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 7781
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką. com

Piątek, 24 lutego 2017, 8:13
Aktualizacja: 16:52
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką. com
Fot. Książnica Karkonoska
Cień eunucha, Rocznik Jeleniogórski 2016, Miś Uszatek i książka mówiona Zakonnice odchodzą po cichu to propozycje bibliotekarzy jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego warto sięgnąć po te książki – o tym w ich barwnych i błyskotliwych recenzjach.

Cień eunucha. Jaume Cabre
W oczekiwaniu na nową powieść katalońskiego pisarza, którą wydawnictwo Marginesy zapowiada na maj tego roku, kilka słów o ostatniej wydanej w Polsce. Jak to w przypadku tego autora bywa nie wiadomo, jak ująć artyzm dzieła, jak nazwać to, co skrywa się między słowami ? Przed nami dwustuletnia historia zamożnego, przemysłowego rodu Gensanów – rodziny, w której nikt nigdy nie był do końca szczęśliwy i nikt nie był tym, kim się na początku wydawał. Jej dzieje poznajemy przez dwóch równorzędnych narratorów: szalonego wuja Maurycego i głównego bohatera, najmłodszego a zarazem ostatniego Gensanę – Miquela, który w trakcie snucia opowieści otrzymuje przeróżne przydomki, najczęściej mocno ironiczne, w zależności od okoliczności, w jakich się znalazł i przyjętej postawy życiowej. Młodość Miquela przypadła na ostatnie lata dyktatury generała Franco. Uwikłany przypadkowo w politykę, która bezlitośnie znaczy jego losy, podobnie jak skomplikowana historia powojennej Hiszpanii, jest odzwierciedleniem powiedzenia, że rewolucja pożera własne dzieci. Dramatyczne wybory, których konsekwencje pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie, artystyczne fascynacje, niespełnione miłości, zdradzone przyjaźnie, rodzinne, mroczne tajemnice, bolesne rozstania, pożegnanie z rodową posiadłością znaczą życie Miquela Gensany dopóki na jego drodze nie pojawi się ona – Teresa Planella i od teraz smutek, który spowija całą opowieść sięgnie rozpaczy. Niezwykle piękne i przejmujące requiem dla najbliższych, dla młodości, ideałów i dla niej, bez której Koncert skrzypcowy „Pamięci anioła” Albana Berga już nigdy nie zabrzmi tak samo. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej(KH)

ROCZNIK JELENIOGÓRSKI 2016
Niedawno ukazał się 48. Tom Rocznika Jeleniogórskiego. Prezentuje on obszar zainteresowań, wyniki oraz stan badań naukowych środowiska skupionego wokół Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry.
Obszerna publikacja jak zwykle zawiera materiał różnorodny. Artykuły dotyczące czasów dawnych, jak i współczesnych. Trudno jest, w tak krótkiej publikacji, omówić każdy. Dla ekologów z pewnością interesujący będzie artykuł Krzysztofa R. Mazurskiego na temat sudeckich lasów, z próbą prześledzenia zmiany podejścia do ich funkcjonalności. Miłośnicy historii prawa znajdą w artykule Daniela Wojtuckiego informację na temat jeleniogórskich przestępców z XVII i XVIII w., którzy szukali złagodzenia wyroku w Praskiej Izbie Apelacyjnej oraz wymiarze kary za popełnione zbrodnie. Natomiast rozumienie pojęcia Wunderzeichen, występujące w nowożytnych kronikach jeleniogórskich omawia Karolina Pogorzelska, a Grzegorz Pisarski, po wnikliwych badaniach archiwaliów Uniwersytetu we Wrocławiu, przedstawia listę studentów z naszego regionu, którzy podjęli na tej uczelni studia w okresie 1914-1918. Sekcję Artykuły kończy materiał Anny Bidwell o latach 1950-1980 w Przesiece, wiosce, która miała być wczasową.
Sekcja Archiwalia to cztery bardzo ważne opracowania, które z pewnością pomogą w przygotowaniu niejednej pracy naukowej. Polonika i silesiaka z zbiorach praskiego Archiwum Narodowego – artykuł Romana Stelmacha, który prezentuje bogatą i niezwykle ciekawą listę dokumentów począwszy od XIII wieku. Akta RGV w zbiorach Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddział w Jeleniej Górze, to jak pisze autor, Ivo Łaborewcz, kompletne opracowanie dokumentów, które być może przyczyni się do napisania pierwszej monografii Towarzystwa Karkonoskiego. Opublikowany w artykule Marcina Bukały list ppor. Jaworskiego, wysłany z Kozielska to poruszający dokument o ludziach, których rozłączyła wojna. Sekcję kończy wypowiedź Stanisława Firszta o aktualnym stanie próby zebrania informacji o aktualnym miejscu przechowywania rozproszonych cieplickich zbiorów Schaffgotschów.
Szczególny charakter i znaczenie ma dział Materiały i Wspomnienia. Dzięki artykułom Marka Szajdy i Władysława Stasieńki przeniesiemy się w okres powojenny, ten nieznany z kart podręczników, lecz ten z zapisów pamięci, wtedy jeszcze młodzieńczej. Wśród wspomnień pojawią się takie nazwiska jak: Sykulski, Maklakiewicz, Jarocki, Jaxa-Chamiec, Tabaka, Solski, Hanuszkiewicz, Łozińska, Dejmek…
Opracowania doczekało się też środowisko związane z amatorskim ruchem muzycznym w Jeleniej Górze. Józef Sukniewicz z rozmachem prezentuje dorobek artystów, przypominając wiele wybitnych nazwisk, które obecnie niekoniecznie kojarzą nam się z muzyką i tańcem.
W Roczniku Jeleniogórskim znalazło się również miejsce między innymi dla opracowania Bartosza Wójciakowskiego na temat zmian architektonicznych jednego z jeleniogórskich mostów, uzupełnienia Henryka Magonia do dziejów Jeleniogórskich tramwajów oraz artykułu Marty Ciesielskiej o Western City, w którym wyjaśnia tajniki zawodów i konkurencji rodem z Dzikiego Zachodu.
To oczywiście tylko część artykułów opublikowanych w najnowszym tomie Rocznika z czterech pierwszych działów publikacji. Kolejne: Sprawozdania, In memoriam, Recenzje i Noty Wydawnicze oraz Kronika jeleniogórska 2015 to również bardzo ciekawy i wart polecenia zasób regionalnego materiału. Publikacja dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Miś Uszatek. Czesław Janczarski, ilustracje Zbigniew Rychlicki
W 2017 roku mija sześćdziesiąt lat od opublikowania pierwszych opowiadań o Misiu Uszatku.Postać Misia Uszatka po raz pierwszy pojawiła się w opowiadaniach publikowanych w czasopiśmie dla najmłodszych "Miś". Imię Uszatkowi nadały dzieci w wyniku konkursu, a postać stworzyli pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Z tej okazji mamy przyjemność powrócić do pierwszych książek o Misiu: Przygód i wędrówek Misia Uszatka, Nowych przyjaciół Misia Uszatka, Gromadki Misia Uszatka – które zawiera niniejszy zbiór. Jeśli dodamy, że opowiadania dopełni komplet ilustracji Zbigniewa Rychlickiego, przyjemność lektury przerodzi się w prawdziwą ucztę. Zapraszamy do Biblioteki! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

ZAKONNICE ODCHODZĄ PO CICHU . MARTA ABRAMOWICZ; CZYTA : WERONIKA NOCKOWSKA
Autorka tej książki jest dziennikarką, badaczką i psychologiem. Reportaż Marty Abramowicz oparty jest przede wszystkim na rozmowach z byłymi zakonnicami, które albo odeszły z zakonów kierowane własnymi decyzjami, albo zostały po prostu z nich wydalone. Życie zakonnic ma wiele cieni. Książka udowadnia nam do czego prowadzi całkowite posłuszeństwo, nieustanne wyrzeczenia oraz nieludzkie traktowanie występujące w polskich zakonach. Rygorystyczne zasady mają konsekwencje w manipulacji umysłu, pozbawieniu ludzkich potrzeb i zachowań. Kobiety wstępujące do zakonów tracą siebie, zostają zniewolone. Czy to jest konieczne? ,, Zakonnice…’’ warto wysłuchać aby lepiej rozumieć te osoby, które nie wytrwały, a zasługują na najwyższy szacunek. Polecam! (AS)
Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group