Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 9792
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 17 lutego 2017, 7:59
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Ballada o drobnym karciarzu, Oskar Adam Keil (1856–1936) przedsiębiorca i wydawca z Jagniątkowa, Poppy Pym i klątwa faraona oraz Samarytanin, Kapelusznice i Kot to kolejne propozycje bibliotekarzy jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej na zimowe wieczory. Zachęcamy, by zapoznać się z ich recenzjami.

Ballada o drobnym karciarzu – Lawrence Osborne
Makau – powiew tajemniczego Wschodu i kuszącej egzotyki, ekspansywnej nowoczesności i wspomnień dawnej elegancji. Makau nocą – rozświetlone jaskrawymi neonami miasto, które nie zasypia, bo tutaj się gra w bakarata punto blanco, a w słowach słychać szelest banknotów, brzęk żetonów, ciało przeszywa nagły jak iskra niepokój, to przepada kolejna fortuna. Jesteśmy w Makau - stolicy światowego hazardu. Lord Doyle, a przynajmniej tak się przedstawia, jest tu już od kilku lat. Chiny stały się dla niego ucieczką od pewnych kompromitujących spraw i ich konsekwencji, od siebie samego, od angielskiej przewidywalności. Przegrywa, wygrywa, niczego od życia nie oczekuje, nie ma złudzeń – jest hazardzistą. A co gorsza jego rezygnacja nie budzi naszego sprzeciwu. Przypadkowe spotkanie z piękną i nieprzeniknioną Dao-Ming Tang pozornie niczego nie zmienia, ale przeznaczenie, w które tak uparcie wierzy, postanawia inaczej. Subtelna proza opowiedziana powolnym, transowym, narkotycznym rytmem zmusza do przemyśleń i zastanowienia, nie pozwala o sobie zapomnieć, ale też nie chcemy wyzwolić się spod jej urzekającego wpływu, tak jak nie chcemy rozstania z nieodgadnioną Dao-Ming, nawet, gdyby to miało być wieczne przebywanie w buddyjskiej krainie głodnych duchów. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Oskar Adam Keil (1856-1936) przedsiębiorca i wydawca z Jagniątkowa. Robert Rzeszowski
W XIX. wieku w rejonie Karkonoszy i okolicach Jeleniej Góry kwitnie turystyka i rekreacja. Na gości czekają hotele, pensjonaty, schroniska, restauracje oraz pamiątki. W Jagniątkowie działają liczne stolarnie, manufaktury, pracownie produkujące lokalne specjały, które odwiedzający koniecznie muszą zabrać ze sobą, by wspominać pobyt w górach. Powstające tu wyroby są cenione na całym świecie i zdobywają wiele prestiżowych nagród. Galanteria drewniana, lalki, wyroby z mchu i kory, pudełka, nalewka z kosodrzewiny… Przed wojną ten region miał swoje produkty turystyczne.
Jeden z Jagniątkowskich zakładów, Galanterii Drewnianej Gustava Herziga w Jagniątkowie, kupił w 1885 roku Oskar Adam Keil. Rozwinął on produkcję, zaopatrując fabrykę w pierwszą w regionie maszynę parową oraz stworzył pracownię litograficzną i graficzną. Próbował też powołać szkołę snycerską.
Wyprodukowane w pracowniach Keila pocztówki do dziś zachwycają soczystością barw, urodą kompozycji, szczegółami graficznymi i poczuciem humoru artystów. To również wspaniały dokument epoki. Na kartach publikacji znajdziemy ponad 50 przykładów ze zbiorów prywatnych i ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego. Pocztówki z miejscami, których już nie ma: wieża widokowa na Stromcu, schronisko Wąsy Rübezahla, starą zabudowę Śnieżki, restauracje przy skałce Moltkego, na Sołtysiej Górze, Górze Domowej; z miejscami, które wciąż są, niektóre niemal niezmienione. Pocztówki dokumentujące wydarzenia: cieplicki jarmark z panną Różą, egzotycznymi gośćmi i tradycyjnym piernikiem, który można było trzymać pod pachą, powódź w Karpaczu, zjazd na saniach rogatych, dzień strzelectwa. Niektóre zaś ukazują turystów, ich stroje, ekwipunek, marzenia oraz wizję przyszłości: Śnieżka w2000 r.! Jest też prototyp liny do skoków i reklama jeleniogórskiego piwa. Spotkanie z tą publikacją jest przyjemnością i porcją wiedzy o przedwojennej Jeleniej Górze i okolicy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.
Wielbicieli dawnych pocztówek zachęcamy do obejrzenia kolekcji ze zbiorów Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej: http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/collectiondescription?dirids=8
Ciekawostka: wyraz pocztówka wymyślił Henryk Sienkiewicz.

Poppy Pym i klątwa faraona – Laura Wood
Pewnego dnia nadzwyczajny mag wyciągnął z kapelusza bardzo czerwoną dziewczynkę. Nazwano ją Poppy Pomidor Pym i przyjęto do cyrkowej rodziny, żeby razem z akrobatami, żonglerami i treserami dzikich zwierząt podróżowała po świecie. Po kilku latach uznano, że najważniejszy czas zadbać o jej edukację, i wysłano ją do szkoły z internatem. Na początku Poppy zupełnie nie mogła się tam odnaleźć. Saint Smithen’s bowiem bardzo różniło się od cyrku… Kiedy jednak w szkole pojawił się staroegipski rubin i zaczęły się dziać niebezpieczne rzeczy, okazało się, że to właśnie wyobraźnia, odwaga i niespotykane umiejętności dziewczynki pozwolą ocalić nowy dom oraz odkryć tajemnicę klątwy faraona!
Zwycięzca konkursu MONTEGRAPPA PRIZE FOR NEW CHILDREN’S WRITING
Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Samarytanin, Kapelusznice i kot – ks. Jan Kaczkowski. . Czyta ks. Jan Kaczkowski
Osoby ks. Jana Kaczkowskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Pod trochę przekornym tytułem ukazał się audiobook, w którym ks. Jan z ogromną dozą poczucia humoru oraz zdrowego dystansu do siebie poruszył wiele ważnych, a niekiedy również kontrowersyjnych tematów. Ze słuchowiska możemy dowiedzieć się jak pomagać innym, kim są tajemnicze kapelusznice i dlaczego ks. Jan nie lubił kotów. ,, Samarytanin...” to niezwykle szczere świadectwo człowieka, który od lat realizując się w skutecznym pomaganiu innym, sam znalazł się w sytuacji potrzebującego pomocy.
Zachęcam do wysłuchania. To jedyna okazja, by usłyszeć głos ks. Jana i to, że "Samarytanin...” jest wydany tylko w audiobooku. Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group