Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 2333
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 14 października 2016, 7:46
Autor: KK/Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Pełne skrajnych emocji „13 pięter”, „Tropem skarbów III Rzeszy”, „Domki i schronienia dla zwierząt”, a także audiobook „SAMSARA. Na drogach, których nie ma” – to kolejne lektury nie tylko na długie jesienne wieczory, polecane przez bibliotekarzy Książnicy Karkonoskiej. Wraz z nimi Jelonka.com zachęca do sięgania po książki i życzy miłej lektury.

13 pięter. Filip Springer
Tej książki nie da się czytać bez emocji. Zaskoczenie i niedowierzanie, które towarzyszą już lekturze pierwszych zdań szybko ustępują miejsca irytacji, abyna przemian z gniewem, buntem i niezgodą, w różnym natężeniu, pozostać z nami do ostatniej strony, a i po zakończeniu książki trudno odzyskać równowagę. „13 pięter” mierzy się z problemem mieszkaniowym. Pierwsza część reportażu to rekonesans po dwudziestoleciu międzywojennym. My, którym ten okres został przedstawiony jako barwny i radosny czas przerwany wybuchem wojny, przecieramy oczy ze zdumienia, chyba podobnie jak Filip Springer po obejrzeniu filmu Warszawa 1935 – pięknej komputerowej impresji stolicy, zrekonstruowanej na podstawie dawnych planów. Eleganccy mężczyźni, zwiewne kobiety a w tle miasto marzeń i ani jednego bezdomnego, choć, jak szacują znawcy tematu, w latach trzydziestych, w samej tylko Warszawie około 40 tysięcy osób mogło pozostawać bez dachu nad głową i bez żadnej nadziei… . Nawet pobieżne przejrzenie przedwojennych numerów jednego z ówczesnych dzienników nie pozostawia złudzeń: nie sposób było nie natknąć się na wstrząsające informacje o eksmisjach, samobójstwach, dzieciach wyrzucanych przez okno i skaczących w ślad za nimi matkach, bo tyle ich było… . Minęły lata, ale marzenia o posiadaniu własnego mieszkania nie zmieniły się ani nie straciły na intensywności. Tylko dlaczego przysłowiowy własny kąt coraz mniej kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa? I pytanie czy własny? 13 pięter jak 13 historii coraz bardziej szokujących, coraz bardziej bulwersujących: bankrutujący deweloperzy, horrendalne czynsze, kredyty we frankach, czyściciele kamienic – nasza rzeczywistość. Wolna Grupa Bukowina śpiewała kiedyś „Sielankę o domu”, który lubi, „gdy śmiech mu ściany rozjaśnia”, o domu „z gitarą i piórem”. Na jednej ze stron internetowych ktoś opublikował nowy tekst a zatytułował go „Koszmar o domu”.
O tej, najnowszej i poprzednich książkach Filipa Springera będzie można podyskutować na spotkaniu z autorem 17 października o 17:00 w Książnicy Karkonoskiej. Zapraszamy na spotkanie, zachęcamy do lektury. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Tropem skarbów III Rzeszy. Przewodnik po skrytkach Grundmanna. Robert Primke, Maciej Szczerepa
W 1942 roku, mimo, że wojna trwała na dobre i nic nie zapowiadało klęski, na Dolnym Śląsku podjęto decyzję o przeprowadzeniu akcji ukrycia dzieł sztuki, księgozbiorów i archiwaliów. Profesor Günther Grundmann, znawca historii i dziedzictwa Śląskiego, z urodzenia Jeleniogórzanin, przygotował listę 80 składnic, do których miały trafić zbiory państwowe, prywatne i instytucjonalne. W 1945 roku młody historyk sztuki Józef Gębczak, wśród gruzów Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu, odnalazł dokumenty Grundmanna, rozszyfrował je i opublikował w formie spisu ze skromnym opisem miejsc. Autorzy niniejszej publikacji wzięli na warsztat ową listę, uzupełnili ją o ciekawe opisy obiektów (pałace, zamki, kościoły, majątki) i ich historię okraszoną ciekawostkami. Dzięki temu czytelnik otrzymuje nie tylko informację o miejscach przechowywania skarbów III Rzeszy, losach mienia, ewakuacjach, grabieżach, przejmowaniu cennych zbiorów przez armię radziecką, inwentaryzacji prowadzonej przez powojennych polskich komisarzy, sprawach niewyjaśnionych i tajemniczych, ale również sporo wiadomości z historii Śląska i opisy budowli, których już nie ma. Wśród cennych danych dotyczących śląskich skarbów znajdziemy też informacje o pochodzeniu nazwy Warmątowice Sienkiewiczowskie, o słynnych gościach cieplickiego uzdrowiska, o najstarszej słowiańskiej osadzie w regionie, o piwie, które wyruszyło w 1905 roku w Himalaje, o pierwszym w Polsce turnieju rycerskim, o carze Mikołaju Romanowie, który gościł w pewnym pałacu pod Jelenią Górą, o Madonnie Holbeina, o ciałopalnym cmentarzysku kultury pomorskiej okresu lateńskiego, o jednym z najpiękniejszych dolnośląskich okazów cyprysika błotnego, o nietypowym hobby urodzonego w Jeleniej Górze Rudolpha Marii Bernharda hrabiego Stillfried von Alcantara und Rattonitz, o autografach Chopina, rękopisie „Pana Tadeusza” i spalonych listach Mikołaja Kopernika. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)
Domki i schronienia dla zwierząt. Jak budować? Przekład Maria Kobiałka

Zbliża się bardzo trudny okres dla zwierząt, które zimują u nas. Jednym z najprostszych sposobów pomocy zwierzętom w zimie jest ich dokarmianie. Najmłodsi czytelnicy też mogą w tym aktywnie brać udział. Książka podpowie, jak dobrać odpowiednie miejsce na karmnik, jakich błędów unikać przy jego zamontowaniu, oraz z jakich materiałów wykonać ptasią stołówkę. Opisane w książce ptasie menu pozwoli dobrać odpowiedni pokarm dla gatunku, który nas odwiedza, niektórzy bowiem wolą rodzynki i ciastka, a inni ziarno kukurydzy i pestki słonecznika. Wspólna z rodzicami lektura książki pozwoli się przygotować na wiosnę, zaplanować budki lęgowe dla ptaków, gryzoni, owadów, jeży i nietoperzy oraz ułożyć wiosenny harmonogram obserwacji przyrody. To również znakomite kompendium podstawowej wiedzy o naszych zwierzęcych sąsiadach. Znajdziecie w nim wskazówki, jak postępować z pisklęciem, które wypadło z gniazda, jak rozpoznać gatunki ptaków, jak zostać doskonałym pomocnikiem i obserwatorem małych zwierząt żyjących na wolności. Ciekawostką tej publikacji jest instrukcja budowy domków dla sów i ptaków drapieżnych oraz formikarium. Bogato ilustrowana publikacja to ciekawa i mądra propozycja na wspólne jesienne wieczory z książką i przyrodą oraz motywacja do wspólnego rozpoznawania mieszkających obok nas zwierząt. Książka zakupiona została z dotacji WFOŚiGW we Wrocławiu, w ramach zadania Eko jest Logiczne. Dostępna jest w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

SAMSARA. Na drogach, których nie ma - Tomek Michniewicz. Czyta: Maciej Orłowski
Ta książka zawiera wszystko to, co powinna zawierać książka podróżnicza z prawdziwego zdarzenia: przygoda, ciekawość, magia... Oparta o relację z podróży po krajach azjatyckich. Autor podróżuje na dachach autobusów, idzie przez dżunglę, odwiedza wszelkie restauracje, świątynie, śledzi przemytników zabytków, odwiedza obozy wojskowe, bierze udział w różnych wydarzeniach, szuka dziadugara (czarownik) by zobaczyć magię. Odwaga i ciekawość autora zaskakuje bez ustanku, ale zawsze pozytywnie. Książka napisana z dużą dawką humoru, której słucha się z zapartym tchem. Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group