Piątek, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 7333
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 7 października 2016, 8:17
Aktualizacja: 8:25
Autor: KK/Red
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Jelonka.com
„Praski elementarz”, „Pepa w raju, najkrótsza opowieść o miłości”, „Góry i Pogórze Kaczawskie moje miejsca w dolinie Kaczawy” oraz „Wojna, miłość, zdrada” – to kolejne książki, po które warto sięgnąć. Dlaczego? O tym opowiadają bibliotekarze Książnicy Karkonoskiej.

Praski elementarz. Aleksander Kaczorowski
Aleksander Kaczorowski, człowiek wielu specjalności, ale przede wszystkim niestrudzony popularyzator literatury czeskiej w ostatnich dniach został pierwszym laureatem nagrody im. Vaclava Buriana „za wkład w dziedzinie kultury do dialogu środkowoeuropejskiego”. Zadebiutował tomem esejów „Praski elementarz”, które dla każdego czechofila są lekturą obowiązkową. Pasjonujące, pełne zaskakujących informacji, ale również głęboko refleksyjne opowieści o najważniejszych pisarzach XX wieku, których połączyło jedno miasto i, jak łatwo się domyślić, urzekło również autora. Ta fascynacja i nieustające zainteresowanie z pewnością nie dziwią tych, którzy już dawno wsiąkli w kulturę naszych południowych sąsiadów. Bo jak nie zachwycać się krajem, gdzie w czasach szczelnie zamkniętych granic można było zostać emigrantem tylko dlatego, że wcześniej, oczywiście przez pomyłkę, ogłosiła ten fakt gazeta rządowa. Pewnie tylko nieliczni wiedzieli, że jeden z najbardziej znanych czeskich autorów został skazany na karę śmierci za dezercję, a wszystko szczęśliwie skończyło się w knajpie (choć nie obeszło się bez rękoczynów). Wielcy pisarze, Złota Praga i erudycja Aleksandra Kaczorowskiego – zachęcamy do lektury! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Pepa w raju, najkrótsza opowieść o miłości . Katarzyna Ryrych
O tym, że Pepa była niezwykła, wiedzieli w miasteczku wszyscy. Nie tylko Michał, zakochany w niej po uszy. Kiedy zabrakło tej dziewczyny w martensach w kwiaty, świat zamarł. Poszarzał, skurczył się i zziąbł. Michał postanowił, że nie pozwoli Pepie tak po prostu odejść do raju. W tej książce opowiada swoją krótką love story.
Jest to książka z serii PLUS MINUS 16 wydawnictwa Literatura. Powieści z tej serii to skok na głęboką wodę; w codzienne problemy młodzieży (chłopaków i dziewczyn), ich dyskusje z najbliższymi, pierwsze poważne związki i decyzje. Znajdziecie tu aktualne historie, słodko-gorzkie – jak życie każdego, kto już trochę zna smak dorosłości.
Gorąco, polecamy tę wzruszającą, bardzo romantyczną i niezwykle wartościową powieść. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Góry i Pogórze Kaczawskie moje miejsca w dolinie Kaczawy. Piotr Norko, Zofia Fiks-Mosoń, Sebastian Grzyb
520 milionów lat temu zaczęło się kształtować pasmo górskie, które od północy zamyka Kotlinę Jeleniogórską. Znane wszystkim jeleniogórzanom Szybowisko to jeden ze jego szczytów. Góry Kaczawskie przechowały w swym nazewnictwie stare nazwy – Brzeźniak, Rosocha, Radogost, Trupień, Wielisławka, Skopiec, Lubrza, czy Ostrzyca. Kraina Wygasłych Wulkanów to wg. autorów, miejsce tajemnicze, niezwykłe, bogate w zabytki, botaniczny unikat oraz geologiczny raj dla poszukiwaczy minerałów. To z tutejszego piaskowca kredowego wybudowano, między innymi, kościół św. Elżbiety we Wrocławiu a z nurtów Kaczawy szczęśliwcy wciąż wypłukują złoto. Atrakcja goni tu atrakcję, malownicze przełomy, jaskinie krasowe, gołoborza, wyrobiska, zbocza bazaltowe porośnięte wyjątkową roślinnością, punkty widokowe i miejsca na spokojny wypoczynek w domowej atmosferze. Zakochani w Kaczawach autorzy niewielkiego przewodnika, odkrywają przed nami bogactwo tego terenu, przybliżają historię regionu i wskazują miejsca warte odwiedzenia.
100 tysięcy lat temu człowiek neandertalski zostawił tu swój ślad, ziemia tu nienajgorsza a lasy pełne dobra. W IX wieku powstały pierwsze grody związane z początkami górnictwa, w XV wieku okolice Złotoryi zajęli husyci, a 100 lat później uczeń Marcina Lutra wygłosił w Nowym Kościele pierwsze na Śląsku kazanie protestanckie. Od XIX wieku dominuje tu górnictwo a obecnie Kraina Wygasłych Wulkanów stoi u progu rozwoju turystyki. Autorzy zapraszają na liczne szlaki, do rezerwatów, muzeów, skansenów, na zamki, skały, do udziału w cyklicznych imprezach regionalnych. Z butelką lokalnej wody mineralnej i książką zachęcamy do odkrywania własnych miejsc w Górach i na Pogórzu Kaczawskim. Do znalezienia są organy porfirowe, róże bazaltowe, kratery, Jaskinia Walońska, Piekiełko z bogactwem rzadkich kamieni, lilie, storczyki, czosnek niedźwiedzi, średniowieczne freski, ślady zamku rozbójników, nocek duży, muflon oraz „Śląska Fudżijama”. Wskazówki i szczegóły znajdziecie w książce, która dostępna jest w zbiorach regionalnych Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

WOJNA, MIŁOŚĆ, ZDRADA. Bogusław Wołoszański. Czytają: autor oraz Ewa Rączy i Piotr Warszawski
Ciekawie opowiedziana historia kobiet szpiegów, które miały wpływ na politykę, polityków i niekiedy na losy II wojny światowej.
Mata Hari, Coco Chanel, Olga Czechowa, Renate von Natzmer to tylko niektóre z nich. Jedne były szpiegami bo były żądne przygód i bogactwa, inne chciały służyć swojej ojczyźnie i oddać za nią życie. Jedne piękne i naiwne, a niektóre bezwzględne i wyrachowane. Kobiety z różnych środowisk, krajów i o różnych przekonaniach. Ich życie też miało różne zakończenie. Niektóre z nich zapłaciły najwyższą cenę za swoje szpiegowskie usługi, inne żyły do późnej starości w przekonaniu o dobrze wykonanych misjach.
siążka napisana lekko, łatwo i przyjemnie. Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
41
Plac Ratuszowy
10%
Plac Piastowski
56%
Wolę miejskie parki
34%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group