Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 6066
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczyna działać Komisja Zatrudnienia i Rynku Pracy. Plany są ambitne

Środa, 6 lutego 2013, 7:26
Aktualizacja: Czwartek, 7 lutego 2013, 8:45
Autor: Angela
Jelenia Góra: Zaczyna działać Komisja Zatrudnienia i Rynku Pracy. Plany są ambitne
Fot. Angela
Dzisiaj (6.02) swoje działanie rozpocznie Komisja Zatrudnienia i Rynku Pracy Rady Miejskiej. Będzie to drugie posiedzenie komisji, ale pierwsze dotyczące realizacji rocznego planu działania. Co w nim jest? Aktualna sytuacja na lokalnym rynku pracy, formy przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacja osób bez pracy, działania osłonowe. Do udziału w pracach komisji zaproszono przedstawicieli urzędu pracy i osób bezrobotnych, a także prezydenta Jeleniej Góry.

Ostatnie spotkanie było przyjęciem planu pracy na rok 2013’, a od dzisiaj komisja zacznie już realnie działać. Leszek Wrotniewski, przewodniczący nowo powstałej komisji, podkreśla, że chce dawać bezrobotnym „wędkę, a nie rybę”. Co to oznacza w rzeczywistości?

– Plan pracy naszej komisji w odniesieniu do innych komisji miejskich, jest bardzo ambitny -– mówi Leszek Wrotniewski. - Mam nadzieję, że jak najwięcej z tego planu uda nam się zrealizować, ale oprócz tej działalności osłonowo-socjalnej, chcę zająć się współpracą z przedsiębiorcami, bo tego nigdy w pracach Rady Miejskiej nie było. Zajmowano się co najwyżej małymi przedsiębiorcami, a tych dużych pomijano, a to oni dają przecież najwięcej miejsc pracy, więc uważam, że warto poznać ich oczekiwania i problemy. Bezrobotnych chcemy natomiast przede wszystkim motywować do działania – dodaje radny.

O powstanie takiej komisji wnioskował Janusz Jędraszko, przewodniczący Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych, który zebrał kilkaset popisów poparcia. Miał on jednak nieco inny pomysł na działanie takiej komórki. Miała to być komisja ds. bezrobotnych.
- Rzeczywiście komisja postawiła sobie szersze zadania, ale widzę płaszczyznę do wspólnego działania. Leszek Wrotniewski, jak i pozostali członkowie komisji są chętni do rozmów, a to jest najważniejsze. Dopiero zaczynają pracę, więc na ocenę jest jeszcze za wcześnie, ale dobrze, że coś się w końcu dzieje, bo sytuacja na rynku pracy w Jeleniej Górze, ale przede wszystkim w powiecie, jest naprawdę trudna – mówi Janusz Jędraszako.

– Jako przewodniczący Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych oczekuję większej aktywności władz miasta przy tworzeniu miejsc pracy. Do nas po pomoc zgłasza się około dwa tysiące osób. Na koniec roku stopa bezrobocia znowu wzrosła, więc jak widać jest sporo do zrobienia. Bardzo dobrym pomysłem są spotkania z przedsiębiorcami, bo jest to przykład na konkretne działania. Póki co myślę, że idzie to w dobrym kierunku, ale zobaczymy jak będzie dalej – dodaje Janusz Jędraszko.

A jakie działania znalazły się w planie pracy komisji? M.in. zbieranie informacji o działalności: MOPS w zakresie przeciwdziałania bezrobociu i działań osłonowych, powiatowego urzędu pracy i prezydenta o sytuacji na lokalnym rynku pracy i podejmowanych działaniach aktywizujących oraz naczelnika Wydziału Dialogu Społecznego na temat współpracy Miasta z organizacjami reprezentującymi osoby bezrobotne, niepełnosprawne i pracodawców oraz prowadzonymi działaniami w zakresie przeciwdziałania patologiom w środowisku rodzin zagrożonych i dotkniętych bezrobociem.

Komisja chce śledzić też formy i zakres opieki nad dziećmi podczas ferii i wakacji, finansowanej z budżetu miasta, a realizowanej przez jednostki oświatowe, kultury, sportu i świetlice środowiskowe ze szczególnym uwzględnieniem udziału dzieci i młodzieży, że środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Chce też pozyskiwać szczegółowe informacje na temat gospodarowania miejskimi mieszkaniami z uwzględnieniem poziomu zadłużenia lokatorów, ilości eksmisji i działań pomocowo-naprawczych i oceniać sposób tego gospodarowania.

Będzie śledziła również aktywizację zawodową absolwentów szkół, a także osób niepełnosprawnych oraz rehabilitację zawodową i społeczną. Zajmie się także programem dożywiania przez miasto dzieci i młodzieży.
Ważnym aspektem działalności komisji mają być spotkania z pracodawcami, związkami zawodowymi, PIP, organizacjami pozarządowymi w sprawach związanych z rozwojem rynku pracy, zwiększeniem zatrudnienia i działaniami osłonowymi.

Komisja zamierza też śledzić funkcjonowanie Rodzinnej Karty Miejskiej, a także poziom zatrudnienia w oświacie, jednostkach kultury, urzędzie miasta, pozostałych służbach miejskich i spółkach komunalnych (w tym plany na 2014 rok) oraz przygotować założenia i regulamin przyznawania nagrody gospodarczej Miasta Jeleniej Góry dla podmiotów, które znacząco wpłynęły na lokalny rynek pracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (61)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
817
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group