Niedziela, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 9114
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Zabójczo zdradliwy lód

Poniedziałek, 28 grudnia 2009, 11:23
Aktualizacja: 11:27
Autor: Angela
REGION: Zabójczo zdradliwy lód
Fot. ...
Tragicznie zakończył się wypad na ryby dla jednego z wędkarzy, pod którym załamał się lód na jeziorze Witka pod Zgorzelcem. Do wody wpadł też wędkujący na lodzie w Wojanowie. Strażacy ostrzegają: lód na zalewach, jeziorach i rzekach jest bardzo cienki, zdradliwy i niebezpieczny.

Jak informują wędkarze z Grodzkiego Koła Wędkarskiego z Jeleniej Góry mężczyzna łowiący ryby spod lodu utonął w minioną środę na jeziorze Witka pod Zgorzelcem. Mimo akcji ratowniczej, nie udało się go uratować. Do załamania się lodu pod wędkarzem doszło też na żwirowni w Wojanowie. W tym przypadku na szczęście nikomu nic się nie stało.

Wśród chętnych do „poślizgowych szaleństw” znajdują się również dzieci i młodzież, którzy często ryzykują wchodząc na tzw. „hycel”, żwirownię w Wojanowie czy „balaton” w Staniszowie . Strażacy apelują więc do dorosłych o rozsądek oraz odpowiednią opiekę nad nieletnimi. Wyjście na lód może bowiem zakończyć się tragicznie.

– Kiedy ktoś znajduje się na lodzie, który zaczyna pękać, należy położyć się, by ciężar ciała rozłożył się na możliwie największą powierzchnię, twarzą do tafli, z rozstawionymi szeroko ramionami i nogami. W takiej pozycji należy próbować czołgać się do brzegu – mówi Andrzej Ciosk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. – Osoby, które są świadkami załamania się lodu pod człowiekiem, pod żadnym pozorem nie powinny wchodzić na lód, by ratować tonącego.

Jak ostrzegają ratownicy medyczni wypadki tonięcia pod lodem oraz czynności związane z akcją ratunkową są szczególnie niebezpieczne. Osoba, która znalazła się w wodzie na skutek załamania się lodu ze względu grubą i ciężką odzież ma znaczny problem z wydostaniem się z wody samodzielnie. Załamany lód ogranicza też pole manewru, co utrudnia możliwość dopłynięcia do brzegu.

W pierwszej kolejności należy wezwać straż pożarną, która posiada drabiny czy lodowe sanie oraz pogotowie ratunkowe czy policję. Możemy uratować osobę tonącą, jeśli podamy jej przedmiot, którego będzie się mogła utrzymać. Jeśli to możliwe, to najlepiej - także dla bezpieczeństwa ratownika - ułożyć na tafli lodu drabinę. Ratownik, pełznąc po jej szczeblach, może podjąć próbę dotarcia do poszkodowanego.

Pierwsza pomoc polega przede wszystkim na szybkim wezwaniu pogotowia i ciepłym okryciu poszkodowanego oraz podaniu (przytomnemu) ciepłego napoju. W sytuacji zatrzymania czynności życiowych przystępuje się do resuscytacji krążeniowo-oddechowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
420
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
Inne wydarzenia
Fantastyczna walka i zabawa w SP 10 [WYNIKI]
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
 
Kultura
Ciekawie w Muzeum Karkonoskim
 
Kultura
Wyjątkowe filmy w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group