Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6505
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Zabłądzisz w górach? Licz na siebie

Poniedziałek, 31 marca 2008, 8:37
Aktualizacja: 8:38
Autor: TEJO
Region Jeleniogórski: Zabłądzisz w górach? Licz na siebie
Fot. Archiwum
Goprowcy będą mieli kłopot ze znalezieniem zagubionych w górach turystów, bo system lokalizacji osób dzwoniących na nr alarmowy 112, który zacznie działać w Polsce, nie uwzględni górskich ratowników.

Donosi o tym poniedziałkowa Polska Gazeta Wrocławska niepokojąc się o los ludzi, którzy zabłądzą na szlaku i – mimo zawiadomienia przez telefon służb ratunkowych – nie będą mogli być pewnymi nadejścia pomocy. Powód? W ustawie o systemie lokalizacji zapomniano o istnieniu Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Przypadki wzywania pomocy przez komórkę są bardzo częste. Niejednemu turyście aparat i numer alarmowy uratował życie. Dzwoniąc po pomoc musiał jednak opisać, gdzie mniej więcej jest. I na tej podstawie goprowcy go namierzali i spieszyli z pomocą. Dzięki systemowi lokalizacji od razu wiadomo, gdzie znajduje się zagubiony turysta. Tyle że GOPR nie będzie miał do niego dostępu.

Interwencję w tej sprawie zapowiedział minister spraw wewnętrznych Grzegorz Schetyna obiecał interwencję i konieczność załatwienia ratownikom górskim dostępu do systemu lokalizacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
332
Tak
12%
Nie
82%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group