Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 7952
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Z wyjątkiem dwóch dzielnic w sieci całe miasto

Środa, 26 sierpnia 2015, 10:15
Aktualizacja: Czwartek, 27 sierpnia 2015, 7:58
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Z wyjątkiem dwóch dzielnic w sieci całe miasto
Fot. Przemek Kaczałko
Koniec budowy oczyszczalni ścieków, kwestie rozdzielczej kanalizacji sanitarnej i burzowej oraz zaproszenie na Dzień Otwarty Wodnika – to sprawy, które poruszył prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „Wodnik” w Jeleniej Górze na wczorajszej (25.08) konferencji prasowej, na terenie oczyszczalni ścieków.

Ostatni element projektu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej jest na ukończeniu. - Projekt realizowany w latach 2009-2015 przy wsparciu środków unijnych jest na etapie końcowych prac w oczyszczalni ścieków. Następnie będzie proces odbiorowy, proces sprawdzania i na samym końcu proces rozliczeniowy. Jest to projekt, który musi zostać zakończony do końca tego roku i z pracami dodatkowymi kosztował ok. 100 mln zł. - Jest to projekt, w którym osiągniemy efekt ekologiczny, a z całego tego projektu (6 projektów liniowych i projektu oczyszczalni ścieków) mamy osiągnąć dwa efekty ekologiczne – powiedział prezes spółki Wojciech Jastrzębski. - Z wyjątkiem Goduszyna i Jagniątkowa oraz bardzo drobnych enklaw w Jeleniej Górze możemy powiedzieć, że Jelenia Góra będzie w 100 proc. wpięta – dodał szef „Wodnika”.

Drugim tematem konferencji był apel do mieszkańców
W Jeleniej Górze mamy dwa systemy kanalizacji – tzw. ogólnospławna, czyli kanalizacja, która zbiera wody deszczowe i kanalizacja sanitarna oraz drugi system – kanalizacja rozdzielcza. - Wszyscy ci mieszkańcy, którzy w systemie kanalizacji rozdzielczej mają wpiętą kanalizację deszczową do kanalizacji sanitarnej – mają ją wpiętą niezgodnie z prawem. Zdajemy sobie sprawę, że to nie jest proces prosty i łatwy, więc apelujemy do mieszkańców, aby w terminie do do końca marca 2016 r. nam to zgłosili. My w pewnych rzeczach pomożemy technicznie. Powiemy jak tę sprawę zrobić i załatwimy ten problem – apeluje Wojciech Jastrzębski. - Po 1 kwietnia 2016 r. prawo będzie egzekwowane. Wolałbym załatwić tę sprawę polubownie – podkreśla.

8. Dzień Otwarty „Wodnika”
W pierwszą sobotę października (3.10) odbędzie się 8. Dzień Otwarty „Wodnika”. - Mamy kilka atrakcji dla mieszkańców, będziemy chcieli pokazać, co robimy, a także ludzi, którzy tę pracę wykonują. Tegoroczny raport będzie poświęcony ludziom z tzw. drugiej linii, a więc z pierwszej linii frontu – mówi W. Jastrzębski.

Czy prace wykonywane na terenie oczyszczalni zakończą nieprzyjemne „przygody” zapachowe mieszkańców? - Do kwestii fetoru mamy dwa podejścia – zaznacza prezes „Wodnika”. Pierwsze jest takie, że w tym roku będziemy przykrywać dachem część elementów, które wytwarzają odór. Oprócz tego mamy jeszcze nową stację wirówek i nowy transport osadu do kompostowni – on będzie się odbywał automatycznie, a nie jak do tej pory ręcznie. W związku z tym ten problem zostanie w jakiś sposób zneutralizowany. Ponadto przed świętami wielkanocnymi br. „Wodnik” złożył do Brukseli propozycję projektu deodoryzacyjnego w ramach programu Europa Centralna,w którym uczestniczą: jedno państwo „starej” Unii i dwa państwa „nowej”. - Jesteśmy po pierwszej wstępnej weryfikacji i projekt zakładający przykrycie pozostałych urządzeń infrastrukturalnych w spółce oraz umieszczenie biofiltrów, przeszedł. Jeżeli nie dostaniemy tych pieniędzy, to na pewno będziemy zamykać wszystkie obiekty w latach 2015-2016 – dodał W. Jastrzębski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
54
Tak
57%
Nie
43%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
Rozmowy Jelonki
Można posadzić własne drzewo
 
Polityka
Szklarska Poręba: Popłoński vs. Lichocki
 
Piłka nożna
Rozbici w 33 minuty... Zbierają się czarne chmury!
 
112
Pobił swoją dziewczynę
 
Polityka
Zmiana u steru władzy w Podgórzynie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group