Poniedziałek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 8706
Zalogowanych: 44
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Z pompą, ale nudno

Środa, 2 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 2 maja 2007, 19:37
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Z pompą, ale nudno
Fot. Krzysztof Knitter, Dudyński
Kilkudziesięciu jeleniogórzan zaproszonych przez Wspólne Miasto ułożyło w środę niewielkich rozmiarów „żywą” flagę Polski. Korepetycje z patriotyzmu są niektórym potrzebne: mieszkańcom zdarza się pomylić kolejność barw narodowego symbolu.

Happening, którego celem była popularyzacja barw narodowych w przypadającym 2 maja Święcie Flagi Państwowej, odbył się w południe na placu Ratuszowym. Przybyli głównie członkowie stowarzyszenia Wspólne Miasto oraz przedszkolne dzieci. Każdy dostał białą lub czerwoną karteczkę, z których miał powstać żywy obraz biało-czerwonej. Efekt był, ale raczej skromny.

Zdaniem historyków Polacy nie są przyzwyczajenia do wywieszania flag i manifestowania w ten sposób uczuć patriotycznych. W opinii Marcina Zawiły szczególna sposobność to właśnie Święto Konstytucji 3 Maja. Tymczasem rodacy wciąż flagę bardziej kojarzą z 1 maja i występami polskich sportowców niż ważnym symbolem heraldycznym.
Miało to zmienić Święto Flagi Państwowej, ale – jak widać – nie do końca cokolwiek zmieniło.

Mieszkańcy zapytani przez nas o powód takiego stanu rzeczy w większości odpowiadają, że winna jest formuła obchodzenia święta majowej konstytucji.
– Przecież nie musi być to takie drętwe i nadęte. Gdyby było tak, jak Amerykanie świętują Dzień Niepodległości, na pewno ludzie chętniej braliby udział i wieszali flagi – twierdzi Mariusz Napieralski. – Powinny być jakieś tańce, koncerty, pokazy sztucznych ogni, a nie tak smutasowato – podkreśla Paweł, student Kolegium Karkonoskiego. – Wszystko jak na szkolnej akademii. To naprawdę nie jest atrakcyjne. Ludzie wolą wyjechać za miasto niż świętować w tak nudny sposób – dodał.

Niewiele wskazuje, że w tym roku będzie inaczej. Obchody Święta Rocznicy Konstytucji 3 Maja rozpoczną się w czwartek na placu Ratuszowym o godz. 11. 40. Zagra orkiestra dęta Filharmonii Dolnośląskiej. Będzie też pokaz musztry paradnej, przemówienie przewodniczącego rady miasta oraz przejście ulicami miasta do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie odprawione zostanie o godz. 13 uroczyste nabożeństwo za Ojczyznę.

<b> Monako, czy Indonezja? </b>
Ciekawy obrazek można zobaczyć przy ulicy Cervi w uzdrowisku Cieplice. Administrator jednej z kamienic pomylił strony flagi i zamiast biało-czerwoną, przechodnie oglądają czerwono-białą. Różnica niewielka, ale istotna: to barwy narodowe nie Polski, ale Indonezji lub Monako. Pomieszanie barw narodowych symboli jest niezgodne z ustawą o dochowaniu szczególnego dla nich szacunku...

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
824
Kawa
38%
Herbata
23%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
10%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kultura
Przyjechali do Jeleniej Góry z Grecji
 
Aktualności
Teatry Uliczne – videorelacja z soboty
 
Aktualności
Uszkodzona sygnalizacja na przejeździe kolejowym
 
Aktualności
Castle Party Bolków – fani zjechali z całej Europy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group