Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 6997
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Z parkowaniem (wciąż) na bakier

Sobota, 25 marca 2017, 7:34
Aktualizacja: Niedziela, 26 marca 2017, 7:44
Autor: Ania
Jelenia Góra: Z parkowaniem (wciąż) na bakier
Fot. Użyczone/Czytelnik
– Nie parkujemy na trawnikach, a jeżeli nasze auto nie mieści się na stanowisku to nie zajmujemy ich kilka. Poza tym, nie stajemy byle jak i gdzie. Nie wciskajmy się też na siłę między auta – z takim apelem i prośbą o poruszenie sprawy zwrócił się do nas jeleniogórzanin i przysłał zdjęcia.

Okazuje się, że miał doskonałe wyczucie, bo najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu ruszy akcja skierowana do kierowców, decydujących się na postój w niedozwolonych miejscach.

- W tej chwili jesteśmy w trakcie działań, które prowadzimy wspólnie z funkcjonariuszami z Komisariatów I i II Policji w Jeleniej Górze oraz Straży Miejskiej. Będą one ukierunkowane na przeciwdziałanie nieprawidłowemu parkowaniu, a w szczególności na niedostosowanie się do zakazu zatrzymywania się, jak i parkowaniu w miejscach nieprawidłowych, głównie na chodnikach. Parkujący muszą być bowiem świadomi, że zostawianie samochodu w takim miejscu jest dozwolone dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony, przy spełnieniu warunku pozostawienia półtorej metra dla pieszych i bezwzględnie nie może być zakazu, bo dotyczy on również chodnika, chyba, że znaki drogowe stanowią inaczej- mówi st. asp. Henryk Mieszała, p. o. naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego w Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Kierowcy muszą mieć ponadto świadomość, że gdy parkują w miejscu zakazu zatrzymywania się i na znaku widnieje jednocześnie informacja o odholowaniu pojazdów to czynność ta będzie przeprowadzana. Natomiast koszty poniesie właściciel samochodu. Są one dość spore, bo już za samo zabranie auta, trzeba liczyć się z opłatą 485 zł w przypadku samochodu do 3,5 tony. Do tego dochodzi 39 zł za dobę za postój na specjalnym parkingu. Przykładem miejsca, na którym bezwzględnie nie należy parkować jest ulica Jasna w Jeleniej Górze.

Problem postoju w niedozwolonym miejscu starają się też rozwiązać funkcjonariusze Straży Miejskiej. Za parkowanie samochodu w miejscu oznaczonym znakiem zakazu zatrzymywania się mogą ukarać kierowcę mandatem karnym w wysokości 100 zł i jednym punktem karnym. Prowadzący mają jednak szansę na taryfę ulgową.

- Mamy do dyspozycji „żółtą kartkę”. Zauważyliśmy, że na kierowców ona działa – mówi Artur Wilimek, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

„Żółta kartka” to wspólna inicjatywa prezydenta miasta i Straży Miejskiej. Dzięki niej kierowcy mogą uniknąć mandatu. Są jedynie pouczani i informowani o popełnionym wykroczeniu. Mają też szansę na odstąpienie usunięcia pojazdów, za które zapłacą połowę stawki za holowanie, czyli 242,50 zł. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy, że zaparkowały w niedozwolonym miejscu. Nie oznacza to jednak, że mają się czuć bezkarne. Jeżeli drugi raz zrobią to samo, zostaną ukarane. W przypadku rażącego złamania przepisów trzeba się liczyć, że koszty będą spore nawet za pierwszym razem.

Niestety nie wszystkie problemy, związane z postojem w niewłaściwym miejscu, można rozwiązać. Prawo nie przewiduje m.in. ukarania kierowcy, który zajął jednocześnie dwa miejsce parkingowe. W tym przypadku pozostaje jedynie apel do zmotoryzowanych, aby nie zapominali, że wiele innych osób też chce zaparkować auto. Poza tym kulturę osobistą wciąż się ceni!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (69)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group