Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 6792
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Z Niderlandów w polskich klimatach

Niedziela, 25 października 2009, 11:17
Aktualizacja: Poniedziałek, 26 października 2009, 8:37
Autor: rylit/ Angela
JELENIA GÓRA: Z Niderlandów w polskich klimatach
Fot. rylit
Wykonaniem polskiej muzyki z dawnych lat zaskoczyli słuchaczy Holendrzy z chóru „Vocaal Ensemble Groningen”. W ramach Dni Kultury Holenderskiej zorganizowanych przez fundację Nemo z Kopańca–Międzylesia przez ostatni tydzień zespół występował w naszym regionie. Wczoraj dał koncert w Jeleniej Górze.

– Wszystkie poprzednie edycje festiwalu zamykały się tylko w gminie Stara Kamienica w siedzibie Nemo – mówi Adam Czajkowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Wojcieszyc, który współpracuje z fundacją Nemo. W tym roku Nemo wyszło po praz pierwszy poza te granice. Koncerty odbyły się również w Kopańcu i Jeleniej Górze. - Obecność fundacji Nemo w naszej gminie bardzo dużo wnosi do życia kulturalnego, wzbogaca go. Jest to świeży impuls, który generuje tego typu imprezy, gdzie bez tej fundacji nie byłoby szans na taki koncert - dodał.

Wczoraj holenderski chór wystąpił z koncertem w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa prezentując pieśni kompozytorów polskich z okresu XIII – XVI wieku. Chór złożony z kilkudziesięciu doświadczonych śpiewaków z całej Holandii, istnieje od 1991 roku. Wczoraj wykonał kilkadziesiąt kompozycji.

W repertuarze znalazły się psalmy i motety Mikołaja Zielińskiego i Mikołaja Gomółki, msze Tomasza Szadka, Bartłomieja Pekiela i Marcina Leopolita oraz utwory anonimowych kompozytorów z tamtego okresu. Chór śpiewający a capella pod batutą Wilfreda Renemana zachwycił nieliczną widownię swoim profesjonalizmem oraz repertuarem dobranym spośród muzyki kraju gospodarzy.

Zarówno słuchacze jak i członkowie chóru długo będą wspominać polsko- holenderskie spotkanie z muzyką średniowiecza i renesansu. Dowodem tego mogą być wzajemne gorące podziękowania obu stron oraz kwiaty i drobne upominki. Chórzyści z Holandii obiecali odwiedzić nasz region przy pierwszej nadarzającej się okazji i wystąpić ponownie. Czekamy z niecierpliwością.

Na zdjęciach - koncert z Wojcieszyc i Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group