Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 3743
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: XII Karkonoska Integracyjna Wigilia Literacka

Czwartek, 7 grudnia 2017, 7:05
Autor: Jarosław Czarnoleski
Jelenia Góra: XII Karkonoska Integracyjna Wigilia Literacka
Fot. Użyczone
Już dwunasty rok spotykają się przedstawiciele władz ze środowiskami twórczymi, klubami literackimi, ludźmi pióra i osobami niepełnosprawnymi na Integracyjnej Wigilii Literackiej, której początki sięgają wigilijnej kolędy u Klemensa Grzesika w borowickim „Hotturze”.

W Muzeum Miejskim "Dom Gerharta Hauptmanna" w Jagniątkowie XII Karkonoską Integracyjną Wigilię Literacką otworzył dyrektor Łukasz Kwietnicki. Powitał uroczyście zastępcę prezydenta miasta Jeleniej Góry Piotra Paczóskiego; przewodniczącą Komisji Oświaty i Wychowania - Annę Ragiel; członków Stowarzyszenia W Cieniu Lipy Czarnoleskiej; autorkę wielu książek dla dzieci - Marię Nienartowicz, która w tym roku otrzymała honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”; młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy TWK OT Jelenia Góra przy ulicy Kiepury, która przyjechała z opiekunką Danutą Józefowicz-Heyduk i pozostałych gości.

W sali kominkowej, w domu śląskiego Noblisty – Gerharta Hauptmanna, pełnomocnik Stowarzyszenia W Cieniu Lipy Czarnoleskiej Janina Lozer, zanim ogłosiła turniej poetycki inspirowany ideą przebaczenia, podziękowała dyrektorowi za wieloletnią opiekę, jaką muzeum otacza ludzi kultury, podkreśliła dorobek stowarzyszenia oraz przypomniała, że stowarzyszenie powstało jako idea łączenia osób samotnych i niepełnosprawnych poprzez słowo i literaturę.

Następnie ksiądz Krzysztof Kowalczyk z Kościoła Rzymskokatolickiego Pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Jeleniej Górze, skierowawszy do zebranych bożonarodzeniowe przesłanie, o wartość rodziny i miłości, która w tak ważnym dniu łączy jej członków, przełamał się opłatkiem.

Uczestniczący w wigilii zastępca prezydenta Piotr Paczóski, z uwagą wsłuchiwał się w prezentowane wiersze w turnieju poetyckim. Następnie pogratulował artystom weny twórczej, osiągania zamierzeń i złożył zebranym serdeczne życzenia świąteczne.
Danuta Mysłek obdarowała przybyłych gości almanachem stowarzyszenia „Dekada kwitnących lip” wydanym w zeszłym roku z okazji jubileuszu dziesięciolecia.

Na zakończenie spotkania przy wigilijnym stole dyrektor muzeum Łukasz Kwietnicki zaprosił gości na wernisaż jubileuszowej wystawy fotografii Janusza Moniatowicza „Kilkadziesiąt fotografii”, która została przygotowana wraz z Karkonoskim Oddziałem Związku Polskich Artystów Fotografików i czynna będzie do 28 lutego. Artysta zainicjował w Polsce wiele wydarzeń o charakterze wystawienniczym i plenerowym, szczególnie na terenie pogranicza polsko-czesko-słowackiego. Prowadzi wykłady dla profesjonalistów oraz zapraszany jest jako konsultant projektów dotyczących historii i technik fotograficznych.

Jury w składzie Janina Lozer, Krystyna Pawłowska, Maria Nienartowicz przyznało:
I miejsce w całości dla wszystkich uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ulicy Kiepury w Jeleniej Górze,
II miejsce, Izabeli Rochnowskiej za wiersz - „Wybaczenie”,
III miejsce, Agacie Czopor i Hubertowi Horbowskiemu za wiersz - „Wybaczam”,
Ponadto jury przyznano trzy wyróżnienia:
I miejsce, Monice Orman,
II miejsce, Danucie Józefowicz-Heyduk,
II miejsce, Maryli Mastor.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group