Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 9364
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ region: X Manewry Ratownicze strażaków rozpoczęte

Czwartek, 3 września 2009, 10:06
Aktualizacja: 16:30
Autor: Angela
JELENIA GÓRA/ region: X Manewry Ratownicze strażaków rozpoczęte
Fot. Sławomir Brandt
Ponad 200 strażaków z 40 grup ratowniczych z całej Polski bierze udział w szkoleniach ratowniczych dla straży pożarnej, które rozpoczęły się wczoraj o godzinie 16.00 i potrwają do piątku. W X edycji strażacy sprawdzą swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ćwiczone podczas dziewięciu wcześniejszych spotkań. Organizatorem szkoleń są jeleniogórska Komenda Straży Pożarnej oraz Jednostką Ratownictwa Specja

Na tegoroczne szkolenia przyjechały niemal wszystkie jednostki z Dolnego Śląska, ale nie tylko. Są też strażacy m.in. ze Szczecina, Gliwic, ze Świebodzina czy z Wielkopolski.

Celem szkoleń jest praktyczne sprawdzenie umiejętności, które nabywamy na szkoleniach prowadzonych na co dzień w jednostkach. W takiej formule szkoleniowej w jednostce są to bowiem głównie zajęcia teoretyczne, bądź zajęcia między kolegami, które nie mają tak dobrego waloru dydaktycznego jak sprawdzenie się w zainscenizowanych sytuacjach, gdzie są instruktorzy zewnętrzni, a zajęcia odbywają się w terenie – mówi asp. sztab. Maciej Gorzycki, dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Jeleniej Górze.

Zadania jakim strażacy będą musieli sprostać w tym roku, będą dotyczyły edycji wcześniejszych. Pojawią się więc akcje dotyczące wypadków komunikacyjnych, chemii, jesieni w rozumieniu nie tylko pory roku, ale również urazów u osób starszych, procedury postępowania przy ukąszeniach os, pszczół i innych owadów, wspinania się po linie i wiele innych.

Wczoraj strażacy wzięli udział w nocnych szkoleniach na suchym zbiorniku retencyjnym w Cieplicach. Tam sprawdzali nie tylko umiejętności udzielania pierwszej pomocy, ale również poruszania się i odnalezienia w trudnym terenie pełnym zarośli, krzaków itp. Dzisiaj będą się szkolili w Karpaczu, Kowary, Miłkowie, i w Jeleniej Górze.

- Manewry nie mają żadnej formy współzawodnictwa czy egzaminu, wszystkie prawidłowe i błędne działania będą podsumowane przez instruktorów i lekarzy, ale nie jest za to wystawiana żadna ocena - mówi Maciej Gorzycki. Dzięki temu strażacy chętnie biorą udział w tych szkoleniach i nie mają do ich oporów. Jest to dobra forma nauki a wszystkie wnioski, które wynikają z tych szkoleń wprowadzone W pierwszych edycjach udział brało kilka zespołów, obecnie ich liczba to 40.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group