Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 11158
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

DOLNY ŚLĄSK: Wzorowe warzywa i owoce na Dolnym Śląsku

Środa, 12 października 2011, 12:07
Aktualizacja: 12:08
Autor: Angela
DOLNY ŚLĄSK: Wzorowe warzywa i owoce na Dolnym Śląsku
Fot. RED
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno–Spożywczych, która przebadała 29 348 partii tych produktów, potwierdza, że w województwie dolnośląskim nie ma żadnych nieprawidłowości dotyczących bezpieczeństwa i jakości świeżych warzyw i owoców. Można je więc jeść bezpiecznie.

Kontrole były prowadzone pod kątem wymagań dotyczących jakości. Sprawdzano czy warzywa i owoce są całe, zdrowe, czyste, wolne od szkodników, bez uszkodzeń, nadmiernego zawilgocenia zewnętrznego, obcych zapachów i smaków.

Badano też czy stan warzyw i owoców jest na tyle dobry, by w odpowiednim stanie dotransportować do miejsca przeznaczenia. Sprawdzano również deklarowaną klasę jakości, wielkość produktów oraz ich prezentację w opakowaniu zapewniającym im należytą ochronę.

- Województwo dolnośląskie na tle wyników krajowych wypada wzorowo. W bieżącym roku nie odnotowano żadnych nieprawidłowości. Rośnie świadomość handlowców odnośnie przestrzegania norm handlowych Unii Europejskiej, co przekłada się na jakość oferowanych przez nich produktów. Obecnie wyniki są zdecydowanie lepsze, niż kilka lat temu. Wciąż jednak potrzebna jest odpowiednia edukacja w tym zakresie. Staramy się przekazywać taką wiedzę zarówno producentom, jak i handlowcom – tłumaczy prof. dr hab. Stanisław Kowalczyk, główny inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Na przestrzeni lat bardzo wyraźnie widać, że producentom warzyw i owoców coraz bardziej zależy na tym, aby dostarczane na rynek produkty były jak najwyższej jakości. Mają oni świadomość, że spełniając wszystkie normy zyskują grono klientów, którzy będą do nich wracać. Przeprowadzane kontrole, które przypominają o wymaganiach stawianych przez Unię Europejską, pomagają być im odpowiedzialnymi sprzedawcami” – mówi Agnieszka Falba, dyrektor biura Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, inicjatorka ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej BezpieczneWarzywa.pl, której celem jest odbudowanie zaufania do polskich warzyw i owoców, zwłaszcza krajowych, oraz przekonanie Polaków, że są one nie tylko bezpieczne, ale i smaczne.

Innymi województwami, które mogą pochwalić się równie dobrymi wynikami badań są: mazowieckie, warmińsko-mazurskie, zachodnio-pomorskie i łódzkie. Do dwóch procent niezgodności w przedmiotowym zakresie wykryto w województwach: lubuskim, opolskim, małopolskim, podkarpackim i lubelskim, sześć procent odnotowano w województwach: śląskim i podlaskim, a powyżej 6 procent – w województwach: pomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
794
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group